Kuzey Teve

Lokumcu davasında yargılanan Polis memuru: Kaymakam telsizle emir verdi saldırı gerçekleştirdik

Lokumcu davasında yargılanan Polis memuru: Kaymakam telsizle emir verdi saldırı gerçekleştirdik
254 views
06 Ocak 2022 - 11:45
Spread the love

Av.Meriç Eyüboğlu, Metin Lokumcu’nun gaza maruz kaldığı anlardan birini, üç farklı açıdan çekilmiş görüntülerle sanık polislere ve mahkeme heyetine izletiyor.

Kaymakam telsizle emir verdi saldırı gerçekleştirdik

Metin Lokumcu’nun ölümünden sorumlu polislerin yargılandığı Trabzon 2. Ağır Ceza mahkemesinde bugün görülen davanın duruşması öğlen saatinde verilen ara sonrası yeniden başladı.

Sabah başlayan duruşmada tutuksuz sanık olarak yargılanan eski Hopa ilçe emniyet müdürü Fatih Ünlü’nün, hangi sebeple olursa olsun böyle bir olayın yaşanmasından dolayı üzgün olduğunu Lokumcu ailesinden özür dilediğini ifade ederek “huzurunuzda bulunan arkadaşlarım ve ben olayın sorumlusu değiliz. Gerçek sorumlular burada değiller” sözleri damgasını vurdu.

Müdür Fatih Ünlü’nün bu sözleri üzerine mahkeme başkanının “kimdir gerçek sorumlular? “Sorusu üzerine Ünlü “o tarihte görev yapan Kaymakam Aptullah Aktaş’tır emri veren” diye cevap verdi.

Emniyet müdürü Fatih ünlü ifadesinin ardından mahkeme heyeti duruşmaya 1 saat ara verdi.

Saat 14-30

Bir saat ara verilen duruşma mahkeme heyeti, davanın avukatları, milletvekilleri ve tutuksuz yargılanan polis memurları yeniden duruşma salonunda yerini aldı ve duruşma Tutuksuz yargılanan Sanık polislerden Tayfun Tayfun Vardal savunmasıyla yeniden başladı.

Av. Mert Bal: Olay günü koordinasyondan sorumluydunuz. Görev yeriniz neresiydi? Şeklindeki sorusuna Polis memuru Vardal; “: Görev yerim yoktu, telsizle olayları koordine ediyordum, kaymakam beyin telsiz anonsuyla müdahale oldu şahıslara. Olay bu şekilde gelişti” dedi.

Vardal’ın bir soru üzerine, dosyadaki belgeleri incelemediğini söyledi.

Av. Meriç Eyüboğlu: Herkesin toplantıda olduğunuzu söylediği bir toplantıda yoktum diyorsunuz
Sanık Vardarlı: Olaydan bir gece önce miting alanını gezdiğimizdeki toplantıyı diyorsanız evet oydu. Bir ülkenin başbakanı geliyorsa birçok kez toplantı yapılır. Ama ben katılmadım.
Av. Meriç Eyüboğlu: Miting öncesi bir toplantı yapıldığını, bu toplantıdan notları siz aktarmışsınız öyle dedi bir önceki il emniyet müdürüne. Siz katılmadım diyorsunuz ,
Sanık Vardarlı: Olaydan bir gün önce Başbakanın miting alanını gezdik ve tutanak altına aldık.
Av. Meriç Eyüboğlu: Birimin başka yere aktarımına kim karar verir?
Sanık Vardarlı: İl emniyet müdürü verir.
Av. Meriç Eyüboğlu: İl emniyet müdürü alanda değilse kim verir?
Sanık Vardarlı: Kendisine ulaşılır talimat alınır. Av. Eyüboğlu: Talimat aldınız mı?
Sanık: hayır.
Av.Meriç Eyüboğlu, Metin Lokumcu’nun gaza maruz kaldığı anlardan birini, üç farklı açıdan çekilmiş görüntülerle sanık polislere ve mahkeme heyetine izletiyor.
Sanık polis Haktan Yakıcı’nın sorgusuna başlandı:
Olayın olduğu tarihte Erzincan İl Emniyete bağlıydık. Takviye olarak görevlendirdik. Başımızdaki Çevik kuvvet amiri Muammer Güven’di. İşerleyen saatlerde inşaat alnında bir arbede yaşandı. Amirimiz oraya geçmemizi söyledi
Sanık Yakıcı: Benim gaz mühimmatım yoktu üzerimde. Geride ve bekleme durumundaydık biz. Ne konuşuldu ne edildi bilemiyorum. Sonrasında da müdahaleler başladı. 1-2 saat geçti Başbakanın miting alanına geleceği söylendi, oradan araçlarımızdan mühimmatlarımızı alıp geçtik
Sanık Yakıcı: Ben bu noktada gaz kullandım. Ben gaz kullanmadım demiyorum ancak Başbakanın miting alanına gelmeye çalışan kişilere karşı kullandım. Talimatlara uygun olarak kullandım.
Yakıcı, toplumsal olaylarda silahınını kendisine zimmetli olduğunu söyledi. Görüntüler gösterildi. Başbakanlık koruma müdürüne neden gaz tüfeğini verdin denilince görüntülerdeki kişi benim ama “hatırlamıyorum” diyerek savunma yapmaya çalıştı.
Saat 17.20’ye kadar duruşmaya ara verildi
Ardından ,Sanık Polis Saim Baktimur’un savunmasında , Olay günü görev yerimiz sahil caddesindeki alandı. Erzincan grubu olarak orada yer alıyorduk. Sonrasında meydanda bulman araçtan Metin Lokumcu’nun ölüm haberi verildiğini duymuştuk. “Şimdi onun için mücadele edeceğiz, görecekler” gibi şeyler diyorlardı. Sanık polis: Orada da gaz kullanıldı. Biz Metin Lokumcu kaybedildi denildikten sonra artan saldırılar sondasında gaz kullandık.
Av. Nagihan Bulduk: Gazla alakalı eğitimle alakalı sağlığa etkileri hakkında bilgi verildi mi? Sanık polis Baktimur: Öyle bir şey hatırlamıyorum. Zaten aldığımız eğitimde bizi kobay olarak kullanıyorlar. Aramıza atıyorlar, ne olduğunu gösteriyorlar
Av. Nagihan Bulduk: 31 Mayıs’ta kaç kişilik bir tim içindeydiniz? Sanık Baktimur: 30 kişilik bir ekiple gittik. 2 gazcı biz bulunuyorduk timde. Bizim grup amirimiz Muammer Güven’di.
Av. Nagihan Bulduk: 31 Mayıs’ta size emir ve talimatı kim veriyordu? Sanık Baktimur: Biz grup amirimizden talimat alırız. Grup amirimiz talimatı kimden alıyor bilemiyorum.
Av. Nagihan Bulduk: Gazla alakalı eğitimle alakalı sağlığa etkileri hakkında bilgi verildi mi? Sanık polis Baktimur: Öyle bir şey hatırlamıyorum. Zaten aldığımız eğitimde bizi kobay olarak kullanıyorlar. Aramıza atıyorlar, ne olduğunu gösteriyorlar
Sanık polis: Aldığımız eğitimde, gaza maruz kaldığımızda yanma hissi veriyor. Eğitimlerimizde maske taktırmazlar, özel olarak taktırmazlar. Benim aklımda kalan tek şey yanma hissi. Bulanık görürsünüz.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -