Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Lokumcu davası yarın Trabzon adliyesinde devam edecek

Lokumcu davası yarın Trabzon adliyesinde devam edecek
273 views
05 Ocak 2022 - 13:14
Spread the love

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakan olduğu dönemde Artvin’in Hopa ilçesine 31 Mayıs 2011 tarihinde yaptığı ziyaret sırasında yaşam savunucularının gerçekleştirdiği protesto eylemlerine polisin saldırısı sonrası  çıkan  olaylarda polis kalabalığa ve Metin Lokumcu’ya gaz sıkması sonrası  Metin  Lokumcu gazdan etkilenerek Hopa Devlet hastanesine kaldırılmıştı. Tüm müdahalelere rağmen Metin Lokumcu kalp krizi geçirerek yaşamını yitirmişti.

Metin Lokumcu için adalet arayışı Hopa dan başlamış ardından Trabzon’a tam 10 yıl sonra saldırgan olduğu iddia edilen polislerin yargılanması sağlanmıştı.

20-21 Aralık 2021 tarihinde Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayan Metin Lokumcu Davası’na, 6-7 Ocak’ta devam edilecek.

Lokumcu ailesinin avukatlarından Sercan Aran, “Metin Lokumcu; çevresine, doğasına, deresine sahip çıkarken öldürüldü, katledildi. Onun bıraktığı mirasa sahip çıkmak bizlere düşmektedir” dedi. Sercan Aran ayrıca, şunları söyledi:

“Maalesef 10 yılının ardından bir dava açıldı. Bu açılan dava da Hopa’da başlayacakken Trabzon’a kaçırıldı. Kaçırıldığı yetmezmiş gibi, sanıkların hiçbirinin gelmediği bir duruşmada bir yargılama yapmamız ve sanıkları sorgulamamız beklendi.

En son dava ağır ceza mahkemesine taşındı ve geçtiğimiz hafta yapılan duruşmada maalesef sanıkların hiçbirini sorgulayamadık. Çünkü ne gösterdiğimiz fotoğrafları görebiliyordu sanıklar ne gösterdiğimiz videoları izleyebiliyorlardı. Herhangi bir teşhis ve tespit yapamıyorlardı.

Biz de mahkemeden ısrarla bu usulün hukuka aykırı olduğu ve sanıkların doğrudan doğruya soru sorma hakkımızın engellendiğini ifade ettik. Bu karardan rücu edilmesini istedik. Mahkeme bu talebimizi kabul etti. Duruşmayı 6-7 Ocak tarihine ertelemiş oldu.”

Yarın Trabzon adliyesinde 2.duruşma gerçekleşecek ve tutuksuz yargılanan sanıklar ilk kez  duruşmaya katılmış olacak.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -