Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Metin Lokumcu’nun davası yarın devam edecek

Metin Lokumcu’nun davası yarın devam edecek
248 views
06 Ocak 2022 - 21:58
Spread the love

Metin Lokumcu davası | Sanık polislerin de katıldığı duruşma, yarın devam edecek

Gençağa Karafazlı

Metin Lokumcu’nun ölümüne ilişkin dava Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme kararı üzerine Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve sanıkların da getirildiği ikinci duruşmaya yarın sabah saat 09.00’da devam edilmek üzere ara verildi.

11 yıl önce Artvin Hopa’da dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2011’deki mitingi öncesi yaşam savunucularının düzenlediği eylemde polisin sıktığı biber gazı sonucu yaşamını yitiren emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davasına bugün devam edildi.

Trabzon ağır ceza mahkemesinde 13 polisin yargılandığı davanın ilk duruşması 20 Aralık 2021 tarihinde görülmüştü. Mahkeme heyeti, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi’nde (SEGBİS) yaşanan aksaklıklar nedeniyle tutuksuz 13 polisin bugünkü duruşmaya hazır bulunmasına hükmetmişti

Bugün 2. görülün davanın duruşması öncesi polis Trabzon adliyesi çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldığı gözlendi.

Ekoloji birlikleri ve çevre örgütleri duruşma öncesi “Metin Lokumcu için adalet istiyoruz” dayanışma çağrısı yapmıştı. Çağrı sonrası çok sayıda yaşam savunucusu Trabzon adliyesinde bir araya geldiği görüldü.

DAVA SABAH 10 BAŞLADI

Duruşmanın başlamasına 1 saat kala Trabzon adliyesine, bazı siyasi parti temsilcileri, Lokumcu’nun ailesi, yakınları, dostları ve bazı STK temsilcileri ile KESK ‘e bağlı sendikaların temsilcileri yanı sıra, , İHD Rize temsilcisi Günay KarafazlıDuruşmaya Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan, İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel, Artvin Baro Başkanı Ayla Varan, Ankara Baro Başkanı Kemal Koraner, Trabzon Barosu Başkanı TBB yönetim kurulu üyesi Sibel Suiçmez , ,Artvin Kemalpaşa, Borçka CHP li belediye başkanları ile CHP Rize Fındıklı belediye başkanı , CHP Milletvekilleri Orhan Sarıbal, Gülizar Biçer Karaca, Ahmet Kaya, Sezgin Tanrıkulu ve Zeynep Altıok ile HDP Milletvekilleri Züleyha Gülüm, Oya Ersoy ve Murat Çepni davayı TİP Milletvekili Sera Kadigil, izledi.

Samsun,İstanbul,Artvin ,Ankara Trabzon,Giresun ,Denizli ,Diyarbakir ve Antalya baroları davaya katılma talebinde bulundu. Davayı yaklaşık 20 ilin baro başkanı takip etmek için Trabzon adliyesine geldi. 

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan duruşmada söz alarak :

Davayı önemsiyoruz. Müştekilerin ve avukatlanın uzun yıllarıdır verdikleri miicadeleniln sonudnda 10 yıl sonra açılabilmiş bir mücadeleden bahsediyoruz. Bu ortamın adil yargılanma, savunamama ve müştekilerin hakları bakımından sağlıklı bir ortam sunmadığı, bundan sonraki duruşmalarda teknik alt yapı ve fiziki hususlarda konforlu salonunun kullanımlasına öncelik verilmeli. TBB üzerine düşen bir konu varsa yardımcı olmaya hazırız. Dedi.

Baroların Çevre ve yaşam hakkı kapsamında kaynaklanan yükümlülüklerimiz vardır. Dosyada katılma talebimizin kabul edilmesini istiyoruz şeklindeki talepleri ret edildi.

Emniyet müdürü Ünlü saldırı emrini kaymakam verdi.

Duruşmanın ilk tanığı dönemin Hopa İlçe Emniyet Müdürü sanık Fatih Ünlü savunmasını yaptı.

Müdür ünlü savunmasında: Herhangi bir sebeple olursa böyle bir olay yaşanması üzücü. Metin Lokumcu’nun ailesine başsağlığı diliyorum. Sözleri sonrası

Metin Lokumcunun oğlu Ulaş Lokumcu: 10 yıl önce niye başsağlığı dilemedin.

Fatih Ünlü: heyetiniz karşısında bulunan arkadaşların sorumlu olmadığını gerçek sorumluların da burada olmadığını belirtmek isterim.

Mahkeme başkanı: Kimdir gerçek sorumlular peki?

Mahkeme başkanı: Müdahale emrini kim verdi?

Fatih Ünlü: Dönemin Hopa Kaymakamı vermiştir, dedi.

Mahkeme heyeti duruşmaya 1 saat ara verdi. Yeniden başlayan duruşma esnasında ifade veren diğer sanık polisler, Sanık polis Haktan Yakıcı ve Sanık Tayfun Vardarlı, Sanık Polis Saim Baktimur’un savunmalarıyla duruşma devam etti.

Sanık Polisler, olaylar öncesi eski Hopa Kaymakam Aptullah Aktaş ın telsiz emri sonrası olay yerine saldırı gerçekleştirdiklerini belirttiler.

Sanık Polis Saim Baktimur’un savunmasında, Olay günü görev yerimiz sahil caddesindeki alandı. Erzincan grubu olarak orada yer alıyorduk. Sonrasında meydanda bulman araçtan Metin Lokumcu’nun ölüm haberi verildiğini duymuştuk. “Şimdi onun için mücadele edeceğiz, görecekler” gibi şeyler diyorlardı. Sanık polis: Orada da gaz kullanıldı. Biz Metin Lokumcu kaybedildi denildikten sonra artan saldırılar sondasında gaz kullandık.

Ardından Av.Meriç Eyüboğlu, Metin Lokumcu’nun gaza maruz kaldığı anlardan birini, üç farklı açıdan çekilmiş görüntülerle sanık polislere ve mahkeme heyetine izletti.

Metin Lokumcu’nun ölümüne ilişkin dava Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme kararı üzerine Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve sanıkların da getirildiği ikinci duruşmaya yarın sabah saat 09.00’da devam edilmek üzere ara verildi.

DURUŞMA SONRASI ADLİYE ÖNÜNDE YAPILAN AÇIKLAMALAR.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -