Kuzey Teve

Kültür müdürü Alemdaroğlu’na yargı basın özgürlüğünü hatırlattı.

Kültür müdürü Alemdaroğlu’na yargı basın özgürlüğünü hatırlattı.
388 views
06 Mayıs 2022 - 22:51
Spread the love

Kültür müdürü Alemdaroğlu’na yargı basın özgürlüğünü hatırlattı.

kuzeyteve.com

Rize il Kültür ve Turizm Müdürü Esra Alemdaroğlu kendisiyle ilgili eleştirisel bir habere yer veren haberrize.com.tr nin haberine erişim yasağı getirilmesi talebi ret edildi.

Geçen ay Rize de muhalif haberleriyle bilinen bazı haber portali kültür, turizm müdürü Esra Alemdaroğlu’nun AKP li yöneticilerin ricasıyla müdürlük görevine getirilmesinin ardından eleştirilmişti.

Bu eleştirilerin başında ise Alemdaroğlu, müdürlük koltuğuna kendisini oturtan AK Parti yöneticilerin parti merkez ilçe başkanlığına giderek brifing vermesi kamuoyunda ve siyasilerden büyük tepki çekmişti.

Alemdaroğlu’nun kendisinin bir devlet memuru olduğunu unutarak siyasi bir partinin ilçe başkanlığına gidip brifing vermesi hem yerelde hem de ulusal medyada yayın yapan gazetelerde büyük yer bulmuş ve kamuoyundan “o koltuk senin değil bu milletin koltuğudur sen devlet memurusun AK Parti yöneticilerinin maaşlı elemanı değilsin. Onlar gelsin senden bilgiler alsın. Bunu yapmaya hakkın yok” şeklinde eleştirilmişti.

Yaşanan bu gelişimlerin ardından Alemdaroğlu, Turizm etkinliğinde turizmciler olmadan açılışlar yaptı ve yeniden eleştirilen isim olmuştu.

Alemdaroğlu’nun turizmden uzak yeterli bir müdür olmadığı Turizm adına hiçbir ciddi çalışma yapmadığı yapamadığı şeklinde muhalif haber sitelerin hedefinde ki isim olmuştu.

AK Partinin atadığı il turizm müdürü Esra Alemdaroğlu kendisini eleştiren ve sorular yönelten haberrize.com.tr haber portali tarafından sorulan sorulara cevap verme yerine kendisine yönelik eleştirilerin “kişilik haklarımı, onur ve saygınlığımı ihlal etmişlerdir” diyerek yargıya baş vurarak haberlere erişim yasağı getirilmesini talep etti.

Kendisiyle ilgili habere erişim yasağı getirilmesini isteyen Alemdaroğlu’nun baş vurusunu (2022/1423 dosya no) inceleyen Sulh ceza hakimliği ilgili mahkeme Alemdaroğlu’nun bu talebini ret etti.

“SORULARIMIZI YİNELİYORUZ”

Yargının Alemdaroğlu’nun erişim yasağı talebini ret etmesi sonrası haberrize.com.tr editör yası bir açıklama yaparak Alemdaroğlu’nun hiçbir eleştiriye tahammül edemediğini hemen yargıya baş vurarak sansürcü bir anlayışla özgür medyayı, muhalif medyayı susturmak istediğini ancak bunu başaramadığı kaydedildi.

Açıklamada “bizler Alemdaroğlu’na sorduğumuz soruları yeniden soruyor ve o sorularımızın cevabını kendisinden bekliyoruz.

Alemdaroğlu sansürcü bir anlayışla Rize ye hizmet edemez. Gazetecileri susturacağını sanan Alemdaroğlu’na yargı gerekli cevabı vermiştir. Umarız bundan böyle nasıl gazetecilere karşı nasıl bir tutum takınacağını bu yargı kararıyla öğrenmiştir” denildi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -