Kuzey Teve

Köylüler Limak çalışanlarını kovdu: 2 gözaltı

Köylüler Limak çalışanlarını kovdu: 2 gözaltı
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
84 views
03 Ocak 2021 - 11:31
Spread the love

 Dersim bölgesindeki barajları için Karakoçan’a bağlı Hamzalı köyünde enerji toplama ve dağıtım yeri kurmak isteyen LİMAK şirketler Grubu, köylülerin direnişiyle karşılaştı. Köylüler meralarına girmek isteyen iş makinelerini köye sokmazken, jandarma iki kişiyi gözaltına aldı.

Dersim bölgesindeki barajları için Karakoçan’a bağlı Hamzalı köyünde enerji toplama ve dağıtım yeri kurmak isteyen LİMAK şirketler Grubu, köylülerin direnişiyle karşılaştı. Köylüler meralarına girmek isteyen iş makinelerini köye sokmazken, jandarma iki kişiyi gözaltına aldı. 

Bölgede bulunan ve onaylanmış imar planları bulunmadığı için kaçak konumunda bulunan LİMAK’a ait Pembelik barajı ile Tatar ve Seyrantepe barajları için elektrik toplama ve dağıtım santrali yapılmak istendi. Bu proje için de köylünün mera alanı seçildi. Ancak Karakoçan’ın Hamzalı köylüleri, sabah saatlerinde jandarma eşliğinde köye gelen şirket çalışanlarına, meralarının zarar göreceğini söyleyerek engel oldu. Tepki üzerine çalışanlar köy dışına çıkarıldı, köye ise yüzlerce asker konumlandırıldı. Askerler ile köylüler arasında gerginlik yaşanırken, Yaşar Aktaş ve Ali Yıldız isimli iki köylü jandarma tarafından göz altına alındı. Bölgede askerlerin ve köylülerin bekleyişi sürüyor.(HABER MERKEZİ)

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -