Kuzey Teve

“KORUNMASI GEREKN YAŞAM ALANLARIMIZIN BETONLAŞMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

“KORUNMASI GEREKN YAŞAM ALANLARIMIZIN BETONLAŞMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
82 views
03 Ocak 2021 - 9:56
Spread the love

15 Ekim’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından askıya çıkarılan “Koruma Amaçlı” Akyaka İmar Planı Revizyonu Akyakalılar ve Muğla halkı serte tepki gösterdi.

“KORUNMASI GEREKN YAŞAM ALANLARIMIZIN BETONLAŞMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Gençağa KARAFAZLI

MUĞLA

Yaşam savunucuları ülkenin dört bir yanında eylemde. AKP iktidarının çevre politikaları sonucu Karadeniz başta olmak üzere, Ege, Akdeniz, Güneydoğu, batı Karadeniz Ülkenin dört bir yanında, yaşam alanlarını yok eden, barajlar,  Madenler, HES, nükleer santral ve İmar projelerine karşı yurttaşların direnişi her geçen gün artıyor.

15 Ekim’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından askıya çıkarılan “Koruma Amaçlı” Akyaka İmar Planı Revizyonu Akyakalılar ve Muğla halkı serte tepki gösterdi.

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Gökova Meclisi üyeleri Sakin Kent Akyaka’nın plajında bir araya gelerek bir basın açıklaması yaptı. “ Akyaka’nın Betonyaka olmasına izin vermeyeceğiz” diyen MUÇEP üyeleri  ve yaşam savunucuları  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na planın iptali çağrısında bulundular.

“KORUNMASI GEREKN ALANLARIMIZ BETONLAŞTIRILIYOR”

Planının yürürlüğe sokulması ile Akyaka’daki doğal yaşam alanlarının betonlaştırılmak istendiği vurgulanan açıklamada; “ Zira bu plan doğanın korunmasına dair en küçük bir iz taşımıyor. Aksine, deniz ve Azmak kıyı ekosistemleri yat limanı, otel, alışveriş merkezleri ile doldurularak uluslararası sözleşmelere göre korunması gereken doğal yaşam alanları betonlaştırılmak isteniyor. Kermetur Sitesinde yaşayan yurttaşların mülkiyet hakları gasp edilerek yerine alışveriş merkezi yapılmak isteniyor. Çocukların oyun alanları, meydanlar, parklar, sosyal ve kültürel donatı alanları daraltılarak ticari alanlara dönüştürülüyor, boş bulunan her yere otopark planlanıyor.

“BÖLGENİN DEPREM VE EKOLOJİK YAPISI DİKKATE ALINMADI”

Beş kat arttırılması planlanan otel alanları, buna bağlı olarak katlanarak artacak trafik yoğunluğu ile Akyaka’nın yaz aylarında yaşadığı trafik kâbusunu iyice çözümsüz hale gelecek. Bölgenin depremselliğini, hassas ekolojik yapısını dikkate almadan, ÇED süreci işletilmeden ve birçok mevzuata aykırı olarak hazırlanan bu plan ne Gökova’nın Özel Çevre Koruma Bölgesi olma özelliği ile, ne de Ayaka’nın  Yavaşkent, Nail Çakırhan’ın mimari anlayışı ile uyumludur. “ denildi.

“KABUS SENARYOSUNA GEÇİT VERMEYECEĞİZ”

Muğla İdare Mahkemesi’nde Yürütmeyi Durdurma talebi ile dava açtıklarını belirten MUÇEP üyeleri, başta sivil toplum kuruluşları olmak üzere toplumun bütün kesimlerine bu davaya müdahil olma çağrı yaptılar.

Açıklamada şöyle denildi: “Akyakalılar ve Muğlalılar plana askı süresi içinde binlerce dilekçe vererek itirazlarını dile getirdiler; kendilerine sormadan yapılan bu kabus senaryosuna geçit vermeyeceklerini kararlı bir şekilde ortaya koydular.

“KAMU VİCDANINI DAHA FAZLA YARALAMAYIN”

Muğla Çevre Platformu Gökova Meclisi olarak bizler bu süreci başından itibaren yakından izliyoruz. Bu plana izin vermeyeceğimizi ve iptal edilmesi için her türlü yasal ve meşru yolu deneyeceğimizi ifade etmiştik. Bu anlamda bugün Muğla İdare Mahkemesi’nde Yürütmeyi Durdurma talepli ilk davamızı açtık.  Önümüzdeki günlerde bu davaya çok sayıda yurttaş ve kuruluşun da müdahil olmasını bekliyoruz.

Bu vesile ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bir kez daha seslenerek,  kamu vicdanını daha fazla yaralamadan halkın onay vermediği bu planı iptal etmeye davet ediyoruz. Bölge halkı olarak haklı davamızın sonuna kadar takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygı ile duyururuz. “ denildi.

Foto: MUCEP…

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -