Kuzey Teve

Konu: Rifat Hisarcıklıoğlu…

Konu: Rifat Hisarcıklıoğlu…
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
213 views
02 Ocak 2021 - 23:04
Spread the love

 Türkiye’nin adını sık sık duyduğu Nuh Çimento firmasının iki yöneticisinin, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında TRT’yi ve TÜRKSAT’ı basan ekipte yer aldığının ortaya çıkması; gözlerin TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na çevrilmesine neden oldu.

O iki isim 2013 yılından sonra Nuh Çimento’da çalışmaya başlayan Seyfullah Genç ve Burhan Güneş… Darbe girişimi sonrasında ikisi de tutuklandı.

Cemaat’in Nuh Çimento’da da yapılandığına dair iddialar ise bu iki ismin tutuklanmasının ardından arttı. AKP’ye yakınlığıyla bilinen Hisarcıklıoğlu’nun da bu şirkette Cemaat’in üst düzey temsilcileriyle çalıştığı ortaya çıktı. Bu isimler arasında Yaşar Küçükçalık, Tevfik Bilgin ve Halil Can da dikkat çekiyor.

Gelin, tek tek anlatalım…

Her dönemde AKP’ye yakın kimliğiyle tanınan Rifat Hisarcıklıoğlu‘nun hakim olduğu bu şirkette, Cemaat’in nasıl yapılandığına ilişkin Hisarcıklıoğlu’nu zor duruma sokacak detaylardan ilki Yaşar Küçükçalık ismi.

Odatv’nin edindiği bilgilere göre şirketin en büyük ortağı olan Nuh Ticaret’in ortağı Hisarcıklıoğlu’nun, Nuh Çimento’da çalıştığı isimlerden biri, Cemaat’in kurumlarından TUSKON’un kurucularından ve bir dönem TUSKON’un disiplin kurulu üyeliğini de yapan Yaşar Küçükçalık.

Dahası, Nuh Çimento’nun 2015 yılı faaliyet raporunda Yaşar Küçükçalık’ın Mart 2015’te 1 yıllığına şirketin yönetim kurulu üyeliğine getirildiği açıklanıyor.

Bitmedi…

Rifat Hisarcıklıoğlu’nun bir oğlunun da Nuh Çimento’da yönetim kurulunda bulunduğu öğrenilirken, 30 Mart 2016’da yapılan Nuh Çimento Olağan Genel Kurulu Hazırda Bulunanlar Listesi‘nde, hem Rifat Hisarcıklıoğlu’nun hem de oğlu Burhan Gökberk Hisarcıklıoğlu’nun imzası görülüyor. Aynı listede Yaşar Küçükçalık’ın da imzası yer alıyor.

İSYAN ETTİREN İNSAN KAYNAKLARI DİREKTÖRÜ 

Ve bir diğer isim: Halil Can. 

Nuh Çimento’nun eski insan kaynakları direktörü.

30 Mart 2016’da yapılan Nuh Çimento Olağan Genel Kurulu‘nda adeta Halil Can krizi yaşandı. Rifat Hisarcıklıoğlu ve oğlunun da olduğu Genel Kurul’da, Nuh Çimento’nun kurucularından işadamı ve eski CHP Milletvekili Muharrem Eskiyapan’ın oğlu, şirketin yönetim kurulu üyesi Nuh Eskiyapan, zehir zemberek bir konuşma yaptı.

Eskiyapan konuşmasında Halil Can ismine dikkat çekerek tüm hissedarlara şunları söyledi:

“27 Mayıs 2015 tarihinde işe alınan Halil Can Kimdir? Bu şahıs 30.10.2014 tarihinde fabrikadan ayrılmıştır. Neden ayrılmıştır? Bu şahıs TÜBİTAK’ta Fethullahçı Terör Örgütü ile bağlantılı sahte diploma davasında yargılanmakta olan birisi midir? ‘Şartları uymayan kişileri’ uzman olarak işe başlatmak, kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık ve resmi belgede sahtecilik suçlarından yargılanmaktadırlar. Bu durumun ortaya çıkmasıyla fabrikadaki görevine son verilmiştir.”

Bu isyan doğru bir yere işaret ediyordu… 

Nuh Çimento’nun eski İnsan Kaynakları Direktörü Halil Can, Cemaat’in ele geçirdiği TÜBİTAK’tan, ele geçirdiği bir diğer kurum olan PETKİM’e geçiyor ve sonra da Nuh Çimento’ya ardından yine PETKİM’e transfer oluyordu. Ve evet, Halil Can TÜBİTAK’taki “sahte diploma”davasının sanıklarından…

Bu karmaşık iş ilişkilerinin en tepesinde ise bir isim yer alıyor; Tevfik Bilgin…

CEMAAT OPERASYONLARININ ODAK NOKTASI PETKİM BAĞLANTISI

Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yakın çalışma arkadaşlarından biri de Nuh Çimento’nun Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Bilgin.

Şirketten 31 Mart’ta yapılan açıklamada, “30.03.2016 Tarihli Yönetim Kurulu toplantısında; Yönetim Kurulunda görev dağılımı yapılmış ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak Sn. Tevfik Bilgin’in görevlendirilmesine karar verilmiştir” ifadeleri kullanılıyor.

Ama aynı Tevfik Bilgin’in Cemaat’in en iyi örgütlendiği yer olarak gösterilen PETKİM’de “Bağımsız Yönetim Kurulu üyesi” olduğu da ortaya çıktı.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından PETKİM Genel Müdürü Sadettin Korkut ve kurumda‘himmet’ topladığı öne sürülen ‘PETKİM’in imamı’ Yasin Atak’ın da bulunduğu 13 kişi tutuklanmıştı. Bununla birlikte geçen ay Aliağa’daki Petkim Petrokimya Holding çalışanı 24 kişinin firar ettiği ortaya çıkmıştı. Dahası, İzmir’in Aliağa İlçesi’nde bulunan PETKİM’in lojmanlarına polis operasyon düzenlenmiş ve 13 kişi de gözaltına alınmıştı. 

Öte yandan… 

Nuh Çimento firması ise 15 Temmuz’un ardından internet sitesinde bir mesaj yayımlayarak darbenin karşısında ve demokrasinin yanında olduklarını beyan etti.

Ancak AKP’nin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en yakınındaki isimlerden Hisarcıklıoğlu’nun ve oğlunun etkin olduğu bir şirkette, Cemaat’e yakın isimlerin son döneme kadar yer alması, Ankara’da hem siyaset hem de iş dünyasında tartışma yaratacak gibi gözüküyor.

(TUSKON’un disiplin kurulu üyesi Yaşar Küçükçalık’ın faaliyet raporunda yer alan özgeçmişi)

(Yönetim Kurulu üyesi Nuh Eskiyapan’ın Mart 2016’daki Genel Kurul konuşmasının bir bölümü)

(Nuh Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Bilgin’in Petkim’in internet sitesinde yer alan özgeçmişi)

(Tevfik Bilgin’in yönetim kurulu başkanlığına getirildiğine ilişkin Nuh Çimento’dan kamuoyuna yapılan açıklama)

 mert taşçılar

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -