Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Kirazlıyayla’da maden şirketine yasak yok, direnen köylüye ceza tehdidi var

Kirazlıyayla’da maden şirketine yasak yok, direnen köylüye ceza tehdidi var
255 views
03 Mayıs 2021 - 15:06
Spread the love

Bursa’nın Kirazlıyayla köyünde maden şirketi pandemi yasaklarını fırsat bilerek çalışma yaparken yaşam alanları için direnen köylüler ceza kesmekle tehdit ediliyor.

Uğur ÖKDEMİR

Sokağa çıkma yasaklarını fırsata çeviren maden şirketi, Kirazlıyayla köyünde yüksek gerilim hattı için kazı çalışmasına başladı. Köylüler ise yaşam alanlarını savunmak için eylem yapıyor.

Lübnanlı maden şirketi Meyra’nın Bursa’nın Yenişehir ilçesi Kirazlıyayla Köyü arazisinde yapmakta olduğu Çinko-Kurşun-Bakır Zenginleştirme (Flotasyon) Tesisi ve Atık Barajı Projesi kapsamında, yüksek gerilim hattı için çalışmalara başlanmasına köylüler isyan etti.

Sokağa çıkma yasağını fırsata çeviren maden şirketi çalışmalarını sürdürürken yaşam alanlarını savunan köylülere ise sokağa çıkılması halinde cezai işlem yapılacağı söyleniyor.

Yayınlanan yeni yönetmelik gereği köylülerin yaşananları görüntülemesi de asker tarafından engelleniyor.

“KAZI İÇİN BİLGİLENDİRME YAPILMADI”

Köyde yaşananları Evrensel’e anlatan Recep Sarı, “Kazı için bilgilendirme yapıldı diyor bize jandarma ama kimse bizi bilgilendirmedi. Köy muhtarı yazıyı alıp kendi yandaşlarına gösterip imzalatmış, sonra da ‘Bilgilendirme yapıldı’ demiş. Biz tesadüfen öğrendik. Köyün ortasını kazarak yüksek gerilim hattı geçireceklermiş maden sahasına, biz buna izin vermeyeceğiz” dedi.

“GÖRÜNTÜ ALMAMIZ YENİ GENELGEYLE YASAKLANMIŞ”

Sokağa çıkma yasağı olduğunu ancak şirketin bunu fırsata çevirerek çalışmalarını hızlandırdığını ifade eden Sarı, “Jandarma bize ‘Sizlere kıyamıyoruz, evlerinize gidin, sokağa çıkma yasağı var, ceza yazmak zorunda bırakmayın bizi’ diyor. Bizleri ceza yazmakla tehdit ediyorlar resmen. Yaşananları görüntülemek istediğimizde de ‘Yeni genelge yayınlandı, video fotoğraf çekemezsiniz’ diyorlar. Resmen yaşanan bu çevre katliamına göz yummamızı istiyorlar, kimse burada neler yaşanıyor öğrenmesin istiyorlar. Köyün her yeri jandarma dolu. Biz kazıya engel olmak istedik, bu sürede fenalaşıp bayılanlar oldu” dedi.

“KİRLİ SUYU AKITIRSINIZ SORUN OLMAZ”

Kazı çalışmaları sırasında köyün içme su şebekesinin de zarar göreceğini belirten Sarı, “Müteahhit bize ‘Beş altı güne bitireceğiz’ diyor. Kazı sırasında kopan hatlar olursa da aynı gün içerisinde bağlayacaklarmış. Bu ramazan günü çamurlu su bekliyor bizi. Bu durumu jandarmaya söylediğimizde de ‘Ne olur, biraz musluğu açarsınız kirli su akar gider’ dedi” ifadelerini kullandı. (Bursa/EVRENSEL)

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -