Kuzey Teve

KESK: Ne askeri darbe, ne sivil darbe

KESK: Ne askeri darbe, ne sivil darbe
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
132 views
02 Ocak 2021 - 23:11
Spread the love

 KESK, dün gece yaşan darbe girişimine ilişkin yazılı basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Ne askeri darbe, ne sivil darbe. Çözüm, eşit, özgür, demokratik Türkiye’dir” denildi.

Açıklamada, içte ve dışta uygulanan savaş politikalarının Türkiye’yi cehenneme çevirdiği ifade edilerek, “Sınırlar eleğe çevrilerek IŞİD vahşet örgütünün illerimizde cirit atmasının önü açılmış ve canlı bombalarla pek çok insanımızın yaşam hakkı elinden alınmıştır. Bütün bu süreç ve iktidarı paylaşma kavgası bir askeri darbe girişimi ile sonuçlanmıştır. Türkiye emek ve demokrasi güçleri kırk katır mı kırk satır mı dayatması ile yüz yüze kalmıştır. KESK olarak, sendikal hak ve özgürlükler mücadelesinin yanı sıra demokrasi ve barış mücadelesi verdiğimiz için AKP ve sarayın hedef tahtasında olduk. Her türlü sindirme ve baskı politikalarıyla yüz yüze kaldık. Ancak bu coğrafyada yaşayan diğer tüm muhalif dinamikler gibi tarihsel olarak KESK de darbelerden çok çekmiş bir mücadele geleneğinin temsilcisidir. Bu nedenle niteliği ne olursa olsun her türlü darbeye karşıdır” denildi.

ÜÇÜNCÜ SEÇENEK

KESK açıklamasında ülkeyi daha kaotik bir sürece sürüklemeye çalışanlara izin vermeyeceklerini kaydederek, “Siyasi ve askeri darbe seçenekleri karşısında üçüncü bir seçenek olarak içte ve dışta barışın tesis edilmesi, eşit, özgür, demokratik ve barış içinde bir Türkiye için mücadelemizi kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz” denildi. Açıklamada ayrıca “Başkanlık sistemini saray darbesiyle inşa etmeye çalışan AKP, bu süreçte torba yasalar, genelgelerle her türlü demokratik hakkın kullanımını ortadan kaldırmış, kuvvetler ayrılığı yerine kuvvetler birliği ikame etmiştir. Anayasa tanınmayarak hukuk ortadan kaldırılmış, milletvekillerinin ‘dokunulmazlıkları’ kaldırarak parlamento kendini işlevsizleştirmiştir. Seçilmiş belediye başkanları yerine kayyum atayarak halk iradesini hiçe saymak için adımlar atılmıştır” denilerek, siyasi iradeye Meclis eliyle yapılanlar hatırlatıldı. (Ankara/EVRENSEL)

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -