Kuzey Teve

KCK: AKP muhatap olmaktan çıkmıştır

KCK: AKP muhatap olmaktan çıkmıştır
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
42 views
03 Ocak 2021 - 12:00
Spread the love

 KCK Yürütme Konseyi, bir deklarasyon yayınlayarak, çözüm sürecinde gelinen düzeye ilişkin açıklama yaptı.

Dicle Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, AK Parti hükümetinin Öcalan ve hareketlerinin çağrılarına ve halkın beklentilerine karşılık vermediğine işaret edilen deklarasyonda şu ifadelere yer verildi:

“AKP, sonbaharın sonuna kadar karşılık verip adım atmayınca, Önder Apo’nun ve Kürt Özgürlük Hareketi’nin attığı adımların ve yaptığı çağrıların muhatabı olmaktan çıkmıştır.”

17 Aralık’ta ortaya çıkan iktidar mücadelesi ortamında Öcalan’ın demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümündeki samimiyetini göstermek için fırsatçı bir yaklaşım içine girmediğine dikkat çekilen deklarasyonda, “Ancak AKP hükümeti bu şansı da kullanmayarak Önder Apo’nun attığı adımlara karşılık vermeyeceğini bir kez daha göstermiştir” denildi.

‘AKP muhatap olmaktan çıkmıştır’

Deklarasyonda, şu ifadelere yer verildi:

“AKP Hükümeti yaşanan siyasal krizi demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümüyle aşacağına, hegemonik zihniyetle daha baskıcı politika ve uygulamalara yönelmiştir. Tüm hegemonik zihniyette olanların sandığı gibi böyle davrandığında sorunların üstesinden geleceği yanılgısı içine girmiştir. Köklü siyasal, sosyal, kültürel ve uluslararası boyutu olan Kürt sorunu ancak radikal demokratik adımlarla çözüleceğinden, AKP gibi hegemonya peşinde koşan bir hükümetin bu sorunu çözemeyeceği anlaşılmıştır. Bu açıdan da AKP Hükümeti Önder Apo’nun başlattığı ve Hareketimizin de başarıya ulaşması için büyük çaba harcadığı demokratikleşme hamlesinin muhatabı olmaktan çıkmıştır.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -