Kuzey Teve

Karanlık gider #GeziKalır

Karanlık gider #GeziKalır
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
122 views
03 Ocak 2021 - 10:24
Spread the love

 

Gezi Direnişi’nin 5’inci yıldönümünde Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla bir araya gelen çok sayıda kişi Gezi eylemlerinde yaşamını yitirenleri andı…

Gezi Direnişi’nin 5’inci yıldönümünde Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla bir araya gelen çok sayıda kişi Gezi eylemlerinde yaşamını yitirenleri andı.

Gezi Direnişi’nin 5’inci yılında Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla Gezi’de yaşamını yitirenler anıldı. TMMOB Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi önünde toplanan kitle, “Karanlık gider Gezi kalır” pankartı açtı. Gezi’de yaşamını yitirenlerin fotoğraflarını taşıyan kitle sık sık “Her yer Taksim, her yer direniş”, ” Gezi’de düşene dövüşene bin selam” sloganları attı. Eyleme, Gezi eylemlerinde yaşamını yitirenlerin aileleri, HDP İl Eş Başkanı Esengül Demir, EMEP Genel Başkan Yardımcısı Levent Tüzel, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun yanı sıra çok sayıda siyasi parti, sendika ve meslek odaları destek verdi.

“ONLAR BİZE DAYANIŞMAYI HEDİYE ETTİLER”

dokuzsekizhaber’in aktardığına göre Fransız Kültür Merkezi önünde polis engeli ile karşılaşan kitle, basın açıklamasını burada gerçekleştirdi.  Açıklamayı okuyan Taksim Dayanışması Eş Sekreteri Mücella Yapıcı, “Onlar bize dayanışmayı, sevgiyi, kardeşliği hediye ettiler” diyerek, Gezi’de yaşamını yitirenlerin kendilerine bıraktığı mirasa usanmadan sahip çıkacaklarının altını çizdi. Yapıcı, iktidarın Gezi’deki dayanışma ve kardeşlikten hala korktuğunu ifade ederek, iktidara Gezi’den ders alma çağrısında bulundu. Asıl açıklamalarını parklarına çıktıkları zaman yapacaklarını sözlerine ekleyen Yapıcı, son olarak şunları söyledi:

“5 yıl önce yaşam alanlarımızı savunarak umut olduk. Hatırlayın, her yerdeyiz dedik. Hayır bitmedi mücadele sürüyor diye uyardık. 2018’de bu kadar baskıya rağmen yaşamın sesi gürleşiyor. Ve bir umut iklimi sarıyorsa her yeri, bu dayanışmamızın ve direnişimizin gücünden ve haklılığındandır. Gezi Direnişi hepimize öyle bir ruh üfledi ki her yerimizden enerji ve yaratıcılık fışkırdı. Gezi’de doğan bütün güzelliklere herkes adına söz veriyoruz. Gözümüz gibi bakacağız ve büyüteceğiz. Çünkü çok eminiz ki Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş, Ali İsmail Korkmaz, Medeni Yıldırım, Hasan Ferit Gedik, Ethem Sarısülük, Berkin Elvan ve Mehmet İstif hala bize bakıyor.”

İşte eylemden görüntüler:

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -