Kuzey Teve

‘Kanlı 1 Mayısta hayatını kaybedenler Kazancı Yokuşunda anıldı: 40 yıllık hesaptır bu, sorulmadı hâlâ

‘Kanlı 1 Mayısta hayatını kaybedenler Kazancı Yokuşunda anıldı: 40 yıllık hesaptır bu, sorulmadı hâlâ
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
139 views
02 Ocak 2021 - 23:01
Spread the love

 ‘Kanlı 1 Mayıs’ olarak anılan 1977’de hayatını kaybeden 34 kişi Kazancı Yokuşu’nda anıldı.

Taksim Meydanı’na çıkan yokuşun meydan girişinde bir araya gelen yurttaşlar, ‘1 Mayıs 1977 Katliamını unutmayacağız’ yazılı pankart açarak hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

 

78’liler Girişimi sözcüsü Yunus Bircan, Taksim’de 1 Mayıs kutlamalarının yasaklanmasının, ‘1 Mayıs’ın yasaklandığı’ anlamına geldiğini söyledi.

 

Taksim Meydanı’nın ‘1 Mayıs Meydanı’ olarak yasallaşması gerektiğini ifade eden Bircan, “Taksim’den vazgeçemeyiz. Neden mi? Taksim’in taşına, toprağına, ağaçlarına, eski Sular İdaresi duvarlarına, milyonların, yıllar ve yıllarca söylediği özgürlük şarkıları, direniş ve devrim marşları sinmiştir. Arkadaşlarımızın kanları bu meydanda aktı. Kazancı yokuşunda aktı. Bu meydanın toprağına, ağacına, yeşiline karıştı. 40 yıllık hesaptır bu, sorulmadı hâlâ” diye konuştu.

 

Bircan, taleplerini şöyle sıraladı: “Taksim Meydanı, ‘1 Mayıs Meydanı’dır, yasallaşmalıdır. 1 Mayıs 1977 Katliamı’nın suçluları ve güçlüleri yargılanmalıdır. Katledilenlerin anısına Taksim’de Kazancı yokuşu başına bir anıt yapılmalıdır.”

 

78’liler Girişimi sözcüsü Celalettin Can, 1977’de kendisinin de meydanda bulunduğunu anlattı: “Katliamın yaşandığı meydanda ben de vardım. O dönemin canlı tanığıyım. Yüzbinlerce insan emek ve özgürlük mücadelesinin sloganlarını atmak için Türkiye’nin her tarafından, İstanbul’un her tarafından bu meydana yığılmıştı. Büyük bir katliam yaşandı. 34 insanımız çok genç yaşta öldü. Bunların katili biliniyor. 78’liler hareketi bir yüzleşme hareketi olarak doğdu ve o dönemi araştırdı. Suç duyurusunda bulunduk. ‘Suç duyurusu belgenizi aldık’ dediler. Araştırma yapmadılar. Herhangi bir soruşturma da yapmadılar.”

 

Yurttaşlar, sıklıkla ‘Yaşasın 1 Mayıs’, ‘Direne direne kazancağız’ ve ‘Faşizme karşı omuz omuza’ sloganları attı. Açıklamanın ardından hayatını kaybedenler için yokuşa karanfil bırakıldı.

 

Taksim’de 1 Mayıs 1977’de meydanda bulunan binlerce kişiye çevre binalardan ateş açılması sonucu 34 kişi hayatını kaybetmiş, 136 kişi de yaralanmıştı.

 

Polisin de müdahalesiyle izdiham yaşanmış, birçok kişi Kazancı yokuşunda bir kamyonun yolu tıkaması nedeniyle ezilerek can vermişti.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -