Kuzey Teve

Kani Bekodan OHAL fırsatçılığına sert çıkış

Kani Bekodan OHAL fırsatçılığına sert çıkış
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
65 views
02 Ocak 2021 - 23:06
Spread the love

 

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Enerji-Sen yöneticisi Tarık Yüce’nin işten çıkarıldığını belirterek, “OHAL’de yaşanan hak ihlallerinden birisinin de Tarık Yüce’nin başına geldiğini öğrenmiş bulunuyoruz” dedi.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Konfederasyon üyesi sendikalardan Enerji-Sen’in Genel Merkez Yöneticisi Tarık Yüce’nin işten çıkarıldığını belirterek, “OHAL’de yaşanan hak ihlallerinden birisinin de Tarık Yüce’nin başına geldiğini öğrenmiş bulunuyoruz” dedi.

Yazılı bir açıklama yapan Beko, “İSKİ Genel Müdürlüğü’nü acilen bu hukuk dışı uygulamaya son vermeye ve yönetici arkadaşımızı tekrar işbaşı yaptırmaya çağırıyoruz” dedi ve ekledi:

“İSKİ Esenyurt İşletmesinde sayaç okuma işçisi olarak çalışan Yüce, darbe girişimi ile ilgili İSKİ Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen soruşturma sonucunda 29 Ağustos günü açığa alınmış ve 7 Eylül günü işten atılmıştır. SGK işten çıkış kodu ’36-OHAL/KHK’ olarak işlenen yöneticimizin işten atılma sebebinin ‘bir sosyal medya paylaşımı’ yüzünden olduğu kendisine belirtilmiştir.”

Yüce’nin işten çıkarılmasına neden olan sosyal medya paylaşımının “iş cinayetleri” ile ilgili olduğunu belirten Beko, “Enerji-Sen İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Sekreteri olarak görev yapan Yüce, sosyal medya üzerinden ‘AKP’li yıllarda 17 bin 57 iş cinayeti yaşandığı’ bilgisini paylaşmış, bunun üzerine işten atılmıştır” diye ekledi ve şöyle devam etti:

“Bu gerekçe hukuksuzdur, keyfidir. İş cinayetleri ile ilgili paylaşımın darbe girişimiyle ilişkisi yoktur. İşten çıkarılma gerekçesi OHAL/KHK olamaz. İSKİ yönetimi suç işlemektedir. İş Kanunu’nu ve Anayasayı çiğnemektedir. Bir sendikacının temel görevlerinden biri işçilerin sağlığını korumaktır. Yüce görevini yapmıştır. İşçi haklarını korumak OHAL ile ilişkilendirilemez. Yüce’nin işten atılması sadece bireysel bir işlem değil sendikal hak ve özgürlüklerin de engellenmesidir. Sendikal faaliyetin engellenmesi de suçtur.”

Yüce’nin “iyi bir DİSK’li olarak” görevini yaptığını vurgulayan Beko, “AKP iktidarları döneminde iş cinayetleri ‘kader, fıtrat’ olarak nitelendirilmiş; bu cinayetlerin asli sorumluları cezalandırılmak bir yana, adeta ödüllendirilmiştir. Son gelen ölüm haberleriyle birlikte yaklaşık 4 Soma katliamı kadar işçiyi, bu yılın ilk 8 ayında yitirdik. İSKİ Genel Müdürlüğü, darbe girişimini bahane ederek işçileri işten atacağına, şantiyelerinde İLO kriterlerine uygun bir şekilde işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerini almalıdır.” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -