Kuzey Teve

Kamilet Vadisinden çamur akıyor

Kamilet Vadisinden çamur akıyor
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
173 views
03 Ocak 2021 - 9:59
Spread the love

 Gül GÜNDÜZ


ARTI GERÇEK – Artvin’in doğal güzelliklerinden biri kamilet vadisi… Bölgede yaşayanlar tarafından da derinliği sebebiyle gizemli bir vadi olarak tanımlanıyor… Ancak vadi birkaç yıldır taş ocakları, hidroelektrik sebebiyle kuşatılmış durumda… Son olarak MNG Holding’in sürttüğü HES projesi ile vadiden çamur akmaya başladı.

MNG HOLDİNG, Orta HES projesi ile Kamilet Vadisi’ni de etkiliyor.

MNG tarafından ulaşım yolu yapılmasına 2014 yılı haziran ayında başlanmış ve o dönemde yapılan müdahaleler sonucunda yol inşaatı imar planı olmadan yapılamayacağı gerekçesi ile durdurulmuştu. 

Aradan geçen zaman içerisinde orta HES projesine ulaşım yolu için imar planı yapıldı. Plan kabul edildi. Ancak son bir aydır vadiden çamur akıyor.

Arhavi Doğa Koruma Platformu Sözcüsü Erdoğan Güler yaşanan durumu Artı Gerçek’e değerlendirdi. Şu anda ise vadiden 20 gündür çamur akıyor.

“2008 yılından itibaren Türkiye’nin tüm derelerinde 2400 HES projesi planlandı. Bütün bu 2400 tanesinden 14 tanesi de bizim ilçeye düştü Arhavi ilçesine düştü. Kamilet boğazı 11 bin bitki çeşitliliği olan bir yer 20’ye yakın da endemik tür var.”

“NEDİR BU DOĞA DÜŞMANLIĞI”

Yaşanan hukuksuzluğa değinerek şirketin son dönemde aldığı yapı kayıt belgesine değindi.

“Bu projenin hukuksuz olduğu bizzat MNG tarafından kabul edilmiş durumda. o HES projesi son imar affında imar affına müracaat edip kaçak olduğunu kabul ediyor ve imar affı belgesi alıyor.

Çamur görüntülerini eleştirdi. 

‘Bu son günlerde derede bir aydır çamur akıyor. Yol çalışması ve yapılan cebri borulardan yapılan kazılar regülatör için yapılan kazılar sonucu orada oluşan toprak dereye döküldü. Balıklar ve diğer canlılar açısından kullanılamaz hale geldi. Sık sık Artvin İl Çevre Müdürlüğünü arıyoruz. Nedir bu doğa düşmanlığı”

Güler aynı zamanda vadi ve Arhavi’deki pek çok doğa tarhibi için mücadele ettiklerini söyledi.

“Kamilet’le birlikte Arhavi’de bir duyarlılık vardı. Çünkü turizmle birlikte HES birlikte yürümeyecekti. Çok büyük mücadeleler verildi, mitingler ve yürüyüşler düzenlendi.

Yakın zamanda Milli Park ilan edilmesi durumuna değindi…

“Böyle bir ironi bir böyle bir ahmaklık olur mu? Sağ tarafında MNG  parçalamış vadiyi şimdi orayı milli park ilan ettiler.”


PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -