Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

Kadem EKŞİ “HES’ler vadiyi çölleştirecek” Bu sözlerin sahibi şimdi nerede ? VİDEO

Kadem EKŞİ “HES’ler vadiyi çölleştirecek” Bu sözlerin sahibi şimdi nerede ? VİDEO
428 views
09 Mayıs 2021 - 13:24
Spread the love

İkizdereliler Derneği Başkanı Kadem Ekşi, “Santralların faaliyete geçmesinden sonra dereye 150 litre su bırakılması planlanıyor. Oysa bu kadar az su ile vadi çöle döner.

 

 

Bir zamanlar  ikizdere’de yapılacak olan HES’lere karşı amansız mücadele veren İkizdereliler Derneği eski başkanı kadem Ekşi Tarih 30.06.2008  de yaptığı bir  açıklamayı değerli okurlarımızla paylaşmak istiyoruz.

Kadem EKŞİ  “İkizdereliler Derneği Başkanı Kadem Ekşi, İkizdere Vadisi’nde yapılacak hidro elektrik santrallarından (HES) yılda 100 milyon dolar civarında gelir elde edilmesinin planlandığını, ancak yaptıkları çalışma ile bölgenin sadece turizmden yılda 600 milyon dolar kazanmasının mümkün olduğunu belirlediklerini söyledi. Ekşi, gazetecilere yaptığı açıklamada, derneklerinin İkizdere Vadisi’ni HES’lerden kurtarmak için canla başla mücadele ettiğini belirtti.

VADİDE 16 HES PROJESİ VAR

Vadide 16 adet HES kurulmasının planlandığını ifade eden Ekşi, “Santralların faaliyete geçmesinden sonra dereye 150 litre su bırakılması planlanıyor. Oysa bu kadar az su ile vadi çöle döner. Bu su, deredeki canlı hayatın sürmesi için yeterli değil’’ dedi.

İlçede eğitim, termal otelcilik ve turizm alanlarında çalışma yapıldığını dile getiren Ekşi, şunları söyledi: “Ovit Dağı geçtiğimiz aylarda Bakanlar Kurulu kararı ile kış sporları turizm merkezi ilan edildi. Burasıyla ilgili mastır planları hazırlanıyor. Ovit Dağı tünelinin de fizibilite çalışmaları sürdürülüyor. Bu çalışmalar kısa zamanda hayata geçecek. Ancak vadide HES’ler yapılırsa bölgenin faunası, florası, güzellikleri yok olur.’’

Ekşi, İkizdere Vadisi’nin güzelliklerinin tüm ülkenin güzellikleri olduğunu kaydederek, ‘’Rize İdare Mahkemesi’nde HES’lerle ilgili yürütmeyi durdurma davası açmıştık. Dava kapsamında önceki gün bilirkişi heyeti incelemelerde bulundu. Bu arada çeşitli üniversitelerden aldığımız raporları mahkemeye sunduk. Şimdi sıra yargıda. İnanıyorum ki bilirkişi hassas karar verecektir. Böylece İkizdere halkının gergin ve endişeli bekleyişi sona erecek’’ diye konuştu.

BİZ MÜCADELEMİZİ SONUNA KADAR SÜRDÜRECEĞİZ

İkizdere Vadisi’nde yapılacak HES’lerden yılda 100 milyon dolar civarında gelir elde edilmesinin planlandığını, ancak yaptıkları çalışma ile bölgenin sadece turizmden yılda 600 milyon dolar kazanmasının mümkün olduğunu belirlediklerini savunan Ekşi, “Biz mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da ‘’Vadimize Dokunmayın’ mitingi düzenlemiştik. Ağustos ayında da Rize, İkizdere ve Ovit Yaylası’nda miting düzenlemeyi planlıyoruz’’ dedi.

Kadem EKŞİ nerede?

İkizdere vadisini İkizdere’nin yok olmasına asla müsaade etmeyeceklerini belirten o tarihlerde  HES karşıtı görkemli bir mitinge öncülük eden Kadem EKŞİ bugün İkizdere vadisi eskincedere de yaşanan katliam karşısında soruyoruz.

Atalarımızdan bizlere miras kalan vadimizin yok olmasına asla müsaade etmeyeceğiz diyen kadem Ekşi  baba ocağı atalarından miras kalan toprakların ve derelerin katlediliyor siz neredesiniz?

İkizdere de günlerdir direnen köylülerin arkadaşların akrabaların Ayşe teyzelerin var .Her gün  bir baskı ile karşı karşıya jandarmanın saldırılarına karşı direniş sergilediklerini dünya duydu siz hala duymadınız mı kadem ekşi!

KADEM EKŞİ KİMDİR?

1965 yılında Rize’İkizdere de doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul, Maltepe‘de tamamladı. 1990 yılında, yükseköğrenimini İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Eğitim hayatı boyunca çeşitli sivil toplum kuruluşları bünyesinde aktif siyasi çalışmalarda bulundu. 1991 yılında iş hayatını kısa dönem askerlik vazifesi sonrası Bayındırlık ve İskan Bakanlığı bünyesinde mühendis olarak devam ettirdi. Kamuda başlayan iş hayatı, 1993 yılında özel sektörde kurucusu olduğu Ekşioğlu Şirketler Grubu ile devam etmektedir. Yer bilimleri, mimarlık ve mühendislik alanında proje ve müşavirlik hizmetleri; inşaat alanında iş merkezleri, villa, konut yapım işlerini içeren şirketler grubunun bu faaliyetlerini kesintisiz olarak sürdürmektedir. Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü’nde ve Bahçeşehir Üniversitesi’nde siyaset bilimi üzerine akademik çalışmalar yapmıştır.

Ekşi; Mimar ve Mühendisler Gurubu denetleme ve genel idare kurulu üyesi, MÜSİAD yapı sektör kurulu üyesi, Girişimci İşadamları Vakfı kurucusu, Ekşioğlu Vakfı kurucu – başkan vekili, Türkiye Deprem Mühendisleri Derneği kurucusu, Jeofizik Mühendisleri Odası üyeliği, Maltepe Spor Kulübü üyeliği, Maltepe Rizeliler Derneği üyeliği, İkizdere Derneği kurucusu, ÇEKÜD Çevre Kültür Derneği çevre komisyonu üyeliği görevlerinde bulundu.

Siyasi çalışmalarına Fazilet Partisi Maltepe İlçe Başkanlığı’nda yerel yönetimlerden sorumlu ilçe başkan yardımcısı olarak başlayan Ekşi, 1999 yerel seçimlerinde aynı partiden Maltepe Belediye Başkan adayı olarak seçime katılmıştır. 2002 yılında AK Parti’nin kurulması ile birlikte tüm siyasi birikimini AK Parti’ye taşımıştır. Siyasi çalışmalarına İBB ve Maltepe meclis üyesi ,İstanbul Maltepe’de AK Parti danışma kurulu üyesi ve delege olarak devam eden Kadem Ekşi, son olarak  Türk Kızılay İstanbul Büyükşehir Şube Başkanlığına atandı.iki çocuk babasıdır.

özel video ayrıntıları birazdan..

GENÇAĞA KARAFAZLI – MUSA YAZICI

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -