Kuzey Teve

İyi parti Rize il ve ilçe örgütlerinde neler oluyor?

İyi parti Rize il ve ilçe örgütlerinde neler oluyor?
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
275 views
05 Kasım 2022 - 13:25
Spread the love

İyi parti Rize il ve ilçe örgütlerinde neler oluyor?

GENÇAĞA KARAFAZLI

İYİ Parti’den Eylül 2022 Cuma günü yapılan son dakika açıklamasıyla seçim öncesi 3. büyük kongre kararı verilmiş, Kurultay sürecinin ise 7 Ekim’de ilçe ve il kongrelerinin tamamlanmasıyla başlayacağı duyurulmuştu.

Genel merkezin bu kararı sonrası İYİ Parti il ve ilçe örgütleri hemen harekete geçerek kongre hazırlıklarına başlamıştı. Genel merkezin çağrıları doğrultusunda kongre takvimini hayata geçirmeye çalışan illerin başında ise Rize merkez ilçe örgütü oldu.

Rize merkez ilçesinde yarın İYİ Parti delege seçimleri gerçekleşecek. Seçim öncesi parti içerisinde tartışmalar devam ederken, eski merkez ilçe başkanı Gönül Er’in yaptığı ve askıya çıkardığı üye listesinden sonra 2 ayrı yeni listenin yapıldığı iddiaları parti içerisinde tartışma konusu oldu.

Mevcut merkez ilçe başkanı Gönül Er, kongre çalışmaları kapsamında genel merkezin belirlediği yasal takvim sürecinde delegeleri seçecek parti üyelerinin isimlerini tespit ederek askıya çıkardı. Başkan Er’in merkez ilçe ve il delegelerini seçecek olan üye listelerini askıya çıkarmasının hemen ardından başkan Er ile sağlıklı ilişki kuramayan il başkanı Ayşegül Özyanık, parti tüzüğü gereği askıya çıkarılan üye listesine tepki göstererek yeni bir çalışma başlattı.

“KUZEYTEVE ER GÖREVDEN ALINACAK DEMİŞTİ”

Merkez ilçe başkanı Gönül Er’in çalışmalarından oldukça rahatsız olan il başkanı Ayşegül Özyanık’ın gizli planlarını önceden haberleştiren bölgenin özgür ve tek muhalif haber portalı kuzeyteve.com merkez ilçe başkanı Gönül Er’in görevden alınacağını kamuoyuna duyurdu. Kuzeyteve’nin u haberi kamuoyunda büyük yankı bulmuş İyi parti birçok ilçe başkanı kuzeyteve edekoyasını arayarak “haber gerçeği yansıtmıyor. Bu doğru değil 11 ilçe başkanı dayanışması söz konusu kongre sürecinde böylesi anti demokratik bir uygulama partimize yakışmaz” diye tepkilerini dile getirmişlerdi.

“AKŞENER’İN DANIŞMANI TARTIŞMAYI BİTİREMEDİ”

Parti içerisinde yaşanan ve aylardır devam eden tartışmaların ardından İyi parti genel başkanı Meral Akşener baş danışmanlarından bir kişiyi Rize’ye göndermiş tartışmalara son verilmesini herkesin kongrede hesaplaşmasını istemişti. Ancak, danışmanın tüm çabaları boşunaydı çünkü daha önce Gönül Er’in çağrısıyla baş danışmanlardan bir isimin katılacağı, partili bir ismin iş yerinde gerçekleşmesi kararlaştırılan yemekli toplantı bu kez AKP’li biline eski bir yöneticinin iş yerinde il başkanı özyanık’ın organizasyonuyla gerçekleştirildi. Yemekte zorunlu fotoğraf veren il ve ilçe başkanlarının arasındaki tartışma son bulmamıştı. Yemek bitti İyi partide tartışma devam etti. Devam etti çünkü il başkanı Özyanık tek isim olma anlayışıyla parti ilçe başkanları ve partililerin sorunlarına hep uzak kalmıştı. Bugün Rize’nin birçok mahalle ve köyünde İyi parti il başkanı kim? diye sorasınız bunu cevabını almak mümkün değildir.

“İL BAŞKANI ÖZYANIK KENDİ ONERİSİYLE YÖNETİME SEÇİLEN ÜYELERİ İSTİFA ETTİRDİ ER’İN BAŞKANLIĞI DÜŞTÜ”

Kuzeyteve.com ‘un merkez ilçe başkanı Gönül Er’in görevden alınacağı haberinden sonra il başkanı Özyanık önceden hazırladığı planı adım adım devreye soktu.İlk olarak Er’in başkan seçildiği tarihlerde yönetim kurulu üyeliğine önerdiği ve seçtirdiği isimleri tek tek yönetim kurulu üyeliği görevinden kamuoyundan gizlice istifa ettirdi.Bu istifa eden yönetim kurulu üyelerinden ise nedne istifa ettikleri konusnda hiçbir açıklama yapılmamıştı. Oysaki hem partili üyeler hem de her geçen gün Rize’de Gönül Er sayesinde üye sayısını artıran İyi parti sempatizanları büyük kongreye gidildiği bir süreçte yönetim kurlu üyelerinin istifasını garipsemişti. Sonradan anlaşıldı ki Er’in delege seçimlerinde oy kullanacak üye listesinden rahatsızlık duyan, aday olması durumunda merkez ilçe delegasyonundan bu tabloya göre oy alamayacak olan il başkanı Ayşegül Öz yanık, daha önce kendisinin önerisiyle yönetim kurulu üyeliğine getirttiği isimleri tek tek gizlice istifa ettirtti ve merkez ilçe örgütünün altını boşaltarak başkan Er’in başkanlık görevini bilinen politik oyunlarla böylece sağlamış oldu.

“O İMZALAR NAMUSTUR BAŞKAN ER’İN YANINDAYIZ”

İl başkanı Özyanık’a bağlılığını istifa ederek gösteren yönetim kurulu üyelerinin istifasının ardından Er’in başkanlık koltuğundan ayrılması sonrası İyi Parti ilçe başkanları (Çayeli ilçe ve bazı ilçe başkanları hariç” birçok ilçe başkanıyla görüşen kuzeyteve editöryasına ilçe başkanları; “ bu yöntem tam anlamıyla anti Demokratik bir yöntemdir. İktidara talip olan ve Rize de her geçen gün başkan Er ile üye sayısını artıran İyi partide bu gibi ayak oyunlarıyla merkez ilçe başkanının görevden uzaklaştırılmasının etik olarak doğru bulmuyoruz. Bizler 11 ilçe başkanı olarak ve de 20 yönetim kurlu üyesi olarak il başkanı Ayşegül Özyanık’ın İyi Parti için yeterince çalışmadığı parti içerisinde ayrımcı tutum sergilediği, basın mensuplarının sorularından sürekli kaçtığı, hükümetin yanlış halkı hayatından bezdiren politikaları karşısında hiçbir açıklama yapmadığı parti üyelerinin sorunlarına yeterince sahip çıkmadığı gerekçesiyle 11 başkan bir dosya hazırlayarak imzaladık ve genel merkez bir zat gönderdik. Bu imzalar namustur. Biz imzalarımızın arkasında olacağız. Kongre süreci başlamış üye listesi asılmış ve bir başkanın onurunu zedeleyerek görevden düşmesini sağlamayı ahlakı ve etik bulmuyoruz. Bizler Gönül Er’in yanında olmaya devam edeceğiz” şeklinde açıklamalarda bulunmuşlardı.

“PARTİMİZİN ÜYELERİ BU AYAK OYUNLARINI GÖRÜYOR ER YENİDEN BAŞKAN OLARAK DÖNECEK”

Yaşanan bu gelişmelerin ardından eski başkan Er’in başkanlığında kurulan seçim komisyonunda görevli bazı üyeler “ er görevden ayrıldıktan sonra askıda olan listeyi il başkanı Özyanık yerinden indirerek “ben böyle bir listeyi asla tanımıyorum” diyerek yeni sim listeleri hazırlamaya başladı. Özyanık’ın bu parti tüzüğüne aykırı tutumunu tutanak altına aldık ve genel merkeze ilettik. Genel merkez Er başkanlığında yapılan isim listesinin geçerli olduğunu bize bildirdi. Bu arada İsmail Keskin il başkanı Özyanık’ın önerisiyle merkez ilçe başkanlığına ataması yapıldı. Genel merkez bizim görüşümüzü sorunca bizler karşı çıktık. Biz partimizin politikalarının yanındayız Demokratik mücadelemizi vereceğiz Gönül Er aday olması durumunda yanında olacağız inanıyoruz ki parti üyelerimizde il başkanı Özyanık’ın bu anti Demokratik davranışlarını iyi sorgular ki sorguladığını görüyoruz Er’e destek verecekleridir ve Er yeniden bu partinin merkez ilçe başkanı olarak görevinin başına dönecektir. Şeklinde değerlendirmelerde bulunmuşlardı.

“YARIN DEMOKRATİK BİR SEÇİM Mİ OLACAK”

İyi parti Rize il ve ilçe örgütlerinde aylardan beri yaşanan bu tartışmalar karşısında gazetecilerin konuyla ilgili yönelttiği hiçbir soruya cevap vermeyen ve birçok basın mensubunun telefonlarını dahi açmayan, bazı gazetecileri sosyal medya hesabından engelleyen Gönül Er’in askıya çıkardığı üye listesini dahi kabul etmeyen, AKP hükümetinin her gün hayata geçirdiği zam politikalarına karşı sessizliğini koruyan il başkanı Ayşegül Özyanık, partisinin yarın merkez ilçe ve il delegesi seçimiyle ilgili parti üyeleri ve kamuoyuna hiçbir çağrı yapmaması ise, Özyanık’in tüm politik manevralarına karşı yarın yapılacak olan ve gözlemci olarak seçimlere katılacak olan Milletvekili Hüseyin Örs’ün kendisini desteklemesine rağmen, yarın ki delege seçimlerinde kendisine muhalif olan isimlerin ciddi bir başarı göstereceği öne sürülüyor.

“ÖZYANIK DELEGE ÇOĞUNLUĞUNU ALIR YENİDEN BAŞKAN OLURSA İYİ PARTİDEN BİRÇOK İSİM AYRILACAK MI?”

İyi parti genel merkezinin aldığı büyük kurultay kararı sonrası Türkiye genelinde başlayan kongre süreçlerinde birçok ilde oldukça büyük heyecan ve yarış var. Bu yarışta bazı illerde ve ilçelerde kavgaların yaşandığını görüyoruz.

Antalya’nın Kepez ilçesinde yapılan İYİ Parti delege seçimlerinde yaşanan tartışma sonrasında çıkan arbede sebebiyle seçim iptal edilerek, ileri bir tarihe ertelendi.

Bu yarışta Rize il ve ilçe örgütlerinde ciddi bir heyecan yanı sıra tartışmalarında yaşanması muhtemel. Bu yarışın sonunda parti içi Demokratik anlayışın hayata geçirilmesinden yana olan bazı partililerin il başkanlığına mevcut başkan Ayşegül Özyanık’ın aday olması ve kazanması durumunda partiden ayrılacağı öğrenildi.

Yarın gerçekleşecek olan İyi parti merkez ilçe ve il delege seçiminde neler yaşanacağını hep birlikte bekleyip göreceğiz.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -