Kuzey Teve

İşte Yandaş Cengiz İnşaat ın Korona Soslu İşten Atma Belgesi

İşte Yandaş Cengiz İnşaat ın Korona Soslu İşten Atma Belgesi
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
99 views
02 Ocak 2021 - 22:52
Spread the love

Korona günlerinde şartlarının iyileştirilmesi amacıyla grev haklarını kullanan emekçileri işten atan Cengiz İnşaat’ın iş akdi fesih yazısında, “Covid-19 tedbirleri”ne vurgu yapılıyor. Ancak işçi servisinde sosyal mesafeye, kurallara uyulmuyor.

Başından beri Cengiz İnşaat mağduru işçilerin sesini kamuoyuna duyuran CHP’li Mahmut Tanal, yazı ve görüntüleri paylaşarak “Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu! şeklinde tepkisini dile getirdi.

Diyarbakır-Mardin Mazıdağı Demiryolu Hattı yapım işini üstlenen Cengiz İnşaat’ın Mazıdağı’ndaki şantiyesinde işçiler, koronavirüs günlerinde iş yüklerinin ağırlaştığı, çalışma saatlerinin uzatıldığı, uzun süredir bekledikleri zammın maaşlarına yansıtılmadığı gerekçesiyle 14 Nisan itibariyle grev başlatmıştı.

AKP’nin göz bebeği Cengiz İnşaat’tan işçi kıyımıAKP’nin göz bebeği Cengiz İnşaat’tan işçi kıyımı

Şirket yönetimi ise 15 Nisan gecesi, işten çıkarmayı 3 ay süreyle yasaklayan düzenlemenin TBMM Genel Kurulu’nda görüşüldüğü esnada 100’e yakın işçiyi jandarma eşliğinde şantiyeden çıkarmıştı.

İŞTEN ATMA BELGESİNDE “COVİD-19 TEDBİRLERİ” VURGUSU VAR AMA SERVİSTE TEDBİR YOK!

Cengiz inşaat mağduru emekçilerin işlerine geri dönmek ve şartlarının iyileştirilmesi için direnişleri sürerken, haklarını talep eden işçilerin sesini kamuoyuna duyuran CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal’dan dikkat çekici bir paylaşım daha geldi.

Sosyal medya hesaplarından Cengiz İnşaat’ın “Koronavirüs tedbirleri” vurgusuyla hazırladığı iş akdi fesih yazısını ve salgın sürecinde şirketin şantiye ile çalışma bölgesi arasında işleyen işçi servisinde sosyal mesafeye, kurallara uyulmadığını gösteren video ve fotoğrafları paylaşan CHP’li Tanal, “Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu!” ifadeleriyle çelişkiye dikkat çekti.

Tanal paylaşımında, “Cengiz İnşaat’ın, 14-15 Nisan’da Mazıdağı şantiyesinde grev hakkını kullanan gece vardiyasındaki işçilerden İ. K.’ye iş akdi fesih bildiriminde, ‘Covıd-19 tedbirleri’ vurgusu var. Bu kareler, görüntüler ise işçi servisine ait. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu!” dedi.

SEN MİSİN HAK TALEP EDEN! İŞTE “KORONA” SOSLU O TARTIŞMALI FESİH BİLDİRİM YAZISI:

Cengiz Holding bünyesindeki Cengiz İnşaat şirketinin, 14 – 15 Nisan’da greve katılan ve işine son verilen İ. K. isimli rock operatörü için hazırladığı iş akdi fesih bildirimi yazısı aynen şöyle:

“17.11.2019 tarihinden itibaren şantiyemizde görev yapmaktasınız. Covid-19 salgın hastalık tedbirleri kapsamında izolasyonu ve iş akdinizin devamlılığını sağlamak adına, aynı zamanda kendinizi ve diğer çalışanları riske atmanızı önlemek ve salgının yayılmasına engel olmak için şahsınızdan şantiyede konaklamanız talep edilmiştir.

Ancak iki hafta boyunca bunu kabul ederek şantiyede konaklamanıza ve çalışmaya devam etmenize rağmen, haklı veya geçerli bir mazeret sunmaksızın 14.04.2020 ve 15.04.2020 tarihlerinde işbaşı yapmadığınız aynı tarihlerde şahitler huzurunda tutulan tutanaklarla ve işyeri kayıtları ile kayıt altına alınmıştır.

Bu nedenle yapmakla ödevli bulunduğunuz göreviniz hatırlatılmasına rağmen yapmamakta ısrar etmeniz nedeni ile iş akdiniz 4857 sayılı iş kanununun, ilgili maddesi gereği 15.04.2020 Haklı nedenle ve derhal feshedilmiştir.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -