Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

“İREM KOSTAKOĞLU CİNAYETİNİN FAİLİ AKP VE MHP BLOĞUDUR”

“İREM KOSTAKOĞLU CİNAYETİNİN FAİLİ AKP VE MHP BLOĞUDUR”
383 views
15 Nisan 2022 - 17:24
Spread the love

Giresun kadın platformu önceki gün öldürülen İrem KOSTAKOĞLU cinayetini bugün Atatürk meydanında düzenlediği eylemle protesto etti.

“İREM KOSTAKOĞLU CİNAYETİNİN FAİLİ AKP VE MHP BLOĞUDUR”

GENÇAĞA KARAFAZLI

Giresun kadın platformu üyeleri bugün düzenledikleri protesto eyleminde son derece üzgün ve öfkeli olduklarını, İrem Kostakoğlu, Sıla Şentürk, Eda Evli, Hazal Alpyörük, Edanur Candan’ın Katili Sadece Bir Fail Değil, Ataerkil Sistemdir ifadelerini kullandı.

“AKP VE MHP BLOĞU BU CİNAYETİN FAİLİDİR”

Basın açıklamasını Giresun Kadın Platformu adına Eğitim Sen üyesi Iraz Şükran BİRLEŞ okudu; “Giresun’ da 2 ay içinde bir kadın arkadaşımızı daha erkek şiddetine kurban verdik.  Genç bir kız kardeşimiz İrem KOSTAKOĞLU 14.04.2022 tarihinde Emrah ALBAYRAK tarafından evinin önünde öldürüldü.

Kadını ve çocuğu koruyan yasalara göz diken, İstanbul Sözleşmesi’ni siyasi pazarlık meselesi yaparak fesheden AKP-MHP iktidar bloğu; çocuk istismarını olağanlaştıran, evlilik yaşının 12’ye düşürülmesini isteyen Diyanet İşleri Başkanlığı; hukuksuz davalarla kapatılmaya çalışılan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneğini kapatmaya çalışan zihniyet erkek şiddetinin, bu cinayetin failidir.

“Erkekler onlar sırf hayır dediği için, kendilerinden boşandığı veya ayrıldığı için veya hiç birlikte olmak istemediği için kadınları öldürme cesaretini, kadınlar öldürüldüğünde dahi yine o kadınların hayatını mercek altına alan, yine kadınların tercihlerini sorgulayan, öldüreni değil öldürüleni suçlayan savcılardan, hakimlerden, medyadan, iktidardan, toplumdan bir bütün erkek egemenliğinden, her gün kadınların yaşam güvencesini elinden alan AKP iktidarından alıyor” .“AKP iktidarı ve onun erkek egemen kurumları kadınların yaşam güvencesi olan haklarına saldırarak artık sadece kadın düşmanı politikaları uygulamakla kalmıyor, kadın katili oluyor”

“ÖZGÜR YAŞAYABİLMEK İÇİN İREM KOSTAKOĞLU İÇİN İSYANDAYIZ”

BİRLEŞ açıklamasının devamında “Her kadın cinayetinin arkasında yatan sebeple öldürüldü İrem Kostakoğlu. Bir erkeğe ‘hayır’ dediği için. İstanbul Sözleşmesi’ni kaldıranlar, kadınlar erkeklere ‘hayır’ diyemesin, ‘hayır’ derse yaşamasın istiyor. Kadınları öldürenler, erkek yargıdan, ülkeyi yönetenlerden güç alıyor. Onlara rağmen yaşayabilmek, hem de eşit ve özgür yaşayabilmek için İrem Kostakoğlu için isyandayız! Cinayetlere engel olması gerekenlerin kadını şiddete karşı koruyan yasaları dahi kaldırıyor Haftalardır, aylardır, yıllardır yasalar etkili uygulanmıyor.

Bizler özgür ve eşit yaşamın mücadeleci meşaleleriyiz. Tüm dünya ve insanlık bilsin ki, yitirdiğimiz tüm kadın arkadaşlarımıza bu ateşin sönmesine asla izin vermeyeceğimize dair söz veriyoruz. Toplumsal eşitsizliğe ve kadın katliamlara karşı biz kadınlar susmuyoruz, erk zihniyeti ve sistemi reddediyoruz. Her bir kadının sokaklarda özgürce koşabildiği, kahkahalarla dans edebildiği güne kadar alanlardan, meydanlardan, kampüslerden ve kürsülerden asla çekilmeyeceğiz.”

“KADINLAR ÖZGÜR OLMADAN İSYANIMIZ DİNMEYECEK”

Bugün Pınar için ve katledilen bütün kadınlar için alanda olduklarını ifade eden BİRLEŞ;

“Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok, tüm kadınlar özgürlüğe varmadan isyanımız dinmeyecek! Buradan sesleniyoruz. İstanbul sözleşmesi yaşatır. Bizler İstanbul sözleşmesinin, 6284 sayılı kanunun kaldırılmasına izin vermeyeceğiz.

KADINLARI KORUYAMIYORSUNUZ!

–             Kadına ve çocuğa yönelik suçlarda ceza artırımı yapmadıkça,

–             İyi hal indirimi gibi katilleri ödüllendiren uygulamaları yürürlükten kaldırmadıkça,

–             İstanbul Sözleşmesi gibi biz kadınları koruyan uluslararası sözleşmelerden çekildikçe,

–             Kadını-kız çocuklarını gerici kalıplara sokan söylemler devam ettikçe

–             Laik, Bilimsel ve Karma eğitim baltalandığı sürece de korumayacaksınız.

Giresun Kadın Platformu olarak; birleşik mücadelemizden aldığımız güç ve tarihten biriktirdiğimiz değerlerimizle bu saldırıların karşısında duracağız ve kadına ve çocuğa karşı her türlü şiddet ve istismara ve bunlara sebep olan karanlık zihniyete karşı mücadelemizi yükselterek sürdüreceğiz”

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -