Kuzey Teve

İnsanca Yaşam Talebi!DİSK Emekli-Sen Genel Başkanı Yavuzdan…

İnsanca Yaşam Talebi!DİSK Emekli-Sen Genel Başkanı Yavuzdan…
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
163 views
02 Ocak 2021 - 22:52
Spread the love

 İnsanca Yaşam Talebi!

DİSK Emekli-Sen Genel Başkanı Yavuz’dan…

(Ömer ŞAN)

Ankara

– Dünya ülkeleri ile birlikte ülkemizi de tahdit eden Koronavirüs salgını konusunda yurt genelinde alınan önlemlere ve bu yöndeki taleplere her geçen gün yenileri ekleniyor.

İş dünyası, sendikalar, meslek odaları gibi kuruluşların yanında emekliler de olumsuz sağlık koşulları ve Koronavirüs salgını önlemlerine karşı kendi taleplerini sıraladı.

DİSK Emekli-Sen olarak, emekli ve yaşlıların insanca yaşayabileceği bir ücret ve sağlık politikasının hayata geçirilmesi için yıllardır mücadele verdiklerini kaydeden Genel Başkan Cengiz Yavuz, emekli ve yaşlıların bu zorlu süreçte daha da zorlanacaklarını kaydetti.

Yıllardır emekli ve yaşlıların bu talepleri karşısında iktidarların sürekli üç maymunu oynadığına dikkat çeken Yavuz, “Hala aynı oyunu oynuyorlar. Ancak son yaşanan gelişmeler, dünyada olduğu gibi ülkemizde de en çok bizleri etkilemiştir. Bu anlamda bu süreci sağlıklı atlatabilmemiz için taleplerimizi kamuoyu ile tekrar paylaşmak istiyoruz” dedi.

Emeklilerden 7 Talep!

Söz konusu taleplerin toplumun tüm kesimi, siyasiler ve sivil toplum örgütlerince takibi gerektiğine işaret eden Yavuz, taleplerini şöyle sıraladı:

“En düşük emekli ücreti asgari ücret seviyesine çekilmeli ve tüm ücretler buna göre yukarı çekilmelidir.

Aynı şartlarda farklı dönemlerde emekli olanların maaş farkları ortadan kaldırılmalı, ücret skalası hayata geçirilmelidir.

Sadece bugün değil, sürekli parasız ve nitelikli sağlık hizmeti sunulmalı, sağlık ve ilaçta katkı payı kaldırılmalıdır.

Emeklilerin yaklaşık 6 milyonunun ikinci bir işte çalışmak zorunda olduğu ülkemizde, evde kalma zorunluluğunun etkilerine karşın emeklilerin yaşamlarını idame ettirebilmeleri için sokağa çıkma yasağı son bulana dek her emekliye 2.000 TL katkı sunulmalıdır.

Elektrik, doğalgaz ve su evlere ücretsiz ulaştırılmalıdır.

İşten çıkarmalar ve ücretsiz izin gibi çocuklarımızı açlığa mahkûm edecek uygulamaların önüne geçilmelidir.

Unutulmamalıdır ki çalışan gençlerimizin de hem bu hastalıktan etkilenme hem de eve virüs taşıma olasılığı çok yüksektir. Zorunlu işler dışında ücretli izin verilmelidir ve işyerlerinde gerekli sağlık tedbirleri en üst seviyeye çıkarılmalıdır.”

Sorumluluklarımızın Bilincindeyiz!

Açıklamasını, “Bizler taleplerimizin gerçekleşmesi için mücadele verirken bu salgının etkilerini en aza indirmek için üzerimize düşen görevlerinde bilincindeyiz” diye sürdüren Yavuz, “Öncelikle uzmanların görüşlerine kulak vererek, hijyene azami itinayı göstereceğiz. Bir süre sokaklardan uzak kalacağız. Ayrıca 65 yaş üstü dostlarımızın evden çıkmaması için, yerel yönetimler ve kamu görevlileri ile birlikte her türlü ihtiyaçlarını karşılamak üzere her şubemiz, üzerine düşeni titizlikle yerine getirecektir” dedi.

DİSK Emekli-Sen Genel Başkanı Cengiz Yavuz, açıklamasını şu vurgularla tamamladı: “Azgınlaşan ve azgınlaştıkça kendi sonunu hazırlayan kapitalist sistemin sonunun yaklaştığına, güzel günlerin yakın olduğuna olan inancımızla tüm üyelerimizi ve kamuoyunu saygıyla selamlıyoruz.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -