Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

İliç’ten sonra Aynı katliam Artvin’de yaşanabilir

İliç’ten sonra Aynı katliam Artvin’de yaşanabilir
243 views
17 Şubat 2024 - 13:56
Spread the love
İliç’te facia yaşanan madeni işleten Anagold, Artvin’de de maden çıkaracak. Bölgede yaşayan çevreciler, şirketlere ÇED raporunu Murat Kurum’un verdiğini söyleyerek “Yaşanacak katliamdan Murat Kurum sorumludur” dedi.

Atakan ASILBAY


ARTVİN – Erzincan’ın İliç ilçesinde siyanürle altın aranan Çöpler madeninde13 Şubat’ta 9 işçinin toprak altında kaldığı facianın ardından Türkiye‘deki diğer madenler de yeniden gündeme geldi. İliç’teki madeni işleten Anagold ve Çalık Holding, Artvin’in Yukarı Maden Köyünde (Hod) de madencilik faaliyeti yürütüyor. Dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un 2021 yılında ÇED onayı verdiği şirketler, bölgede hafriyat çalışması yürütüyor.

‘BENZER BİR FELAKET ARTVİN’DE DE YAŞANABİLİR’

Artı Gerçek’e konuşan Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, “Yukarı ve aşağı Maden köyü (eski adıyla Hod) Artvin’in merkez köylerinden biri. Bilim insanları daha önce söylemişlerdi; Artvin heyelan riski olan bir bölge ve burada yapılacak yeraltı ve yerüstü bir çalışma Artvin’de heyelanları tetikler. Bizler 30 yıldır Cerattepe için mücadele ediyoruz İliç’te yaşanan felaketin ortakları Hod Köyünde de benzer bir faaliyet yürütüyor. İliç’te yaşanan felaketin benzeri eğer maden çalışmaları durdurulmazsa Artvin’de de yaşanabilir” dedi.

whatsapp-image-2024-02-17-at-11-32-43.jpeg
Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan

‘HEYELANLAR OLUŞMAYA BAŞLAMIŞ’

Bölgede incelemelerde bulunduklarını anlatan Karahan, “Yağışların yoğun olması ve maden bölgelerinde patlatılan dinamitler yüzünden bir kaç bölgede heyelanlar daha maden tam faaliyete geçmeden oluşmaya başlamış. Maden yapılan bölgelerin merkeze yakın olması kentteki yaşamı olumsuz etkileyecek” diye konuştu.

‘ARTVİN, MADEN ÇÖPLÜĞÜNE DÖNDÜRÜLMEK İSTENİYOR’

Artvin’in yüzde 92’sinin maden alanı ilan edildiğine dikkat çeken Karahan, şu çağrıyı yaptı:
“Artvin, maden çöplüğüne döndürülmek isteniyor. Peynir ekmek dağıtır gibi maden ruhsatı çıkıyor. Bir an önce bu ruhsatlar iptal edilerek doğamız ve yaşam alanlarımızı gerçek sahiplerine teslim edilmeli. Yaşam alanlarımız ranta kurban edilmemeli.”

‘YAŞANACAK KATLİAMDAN MURAT KURUM SORUMLU’

Halkevi Artvin Şube Başkanı Uğur Karakuş ise “Yaşanan ve yaşanacak olan katliamların sorumlusu Murat Kurum’dur. Erzincan’da olduğu gibi Hod Köyünde yapılacak madeninin de ‘ÇED olumlu’ raporu dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından verilmiş, aynı zamanda bu madenle ilgili kapasite artırım kararı da alınmış. Murat Kurum döneminde Artvin maden çöplüğü haline getirilmiştir. Hod Köyü tam bir şantiye ve hafriyat alanına dönüştürülmüş, doğa şimdiden özgünlüğünü kaybetmeye başlamış” dedi.

whatsapp-image-2024-02-17-at-11-34-14.jpeg
Halkevi Artvin Şube Başkanı Uğur Karakuş

‘HOD KÖYÜ ARTVİN’İN ZEYTİN DEPOSU’

“Artvin’in üstü altından daha değerlidir” diyen Karakuş, şunları anlattı: “Hod, eski bir bakır madeni bölgesi. Bu vadi dik yamaçlardan oluşuyor. Hod Köyünün Artvin açısından önemi büyük çünkü burası Artvin’in zeytin deposu. İnsanlar burada zeytin ve hayvancılık üzerinden geçimini sağlıyor. Maden çalışmaları ile orada zeytin ağaçlarının ayakta durması ve insanların bölgede yaşamaları imkânsız hale gelecek.

Doğa geri dönüşümü imkânsız şekilde tahrip ediliyor. Henüz hazırlık çalışmaları sırasındaki bu zararların işletme aşamasında nasıl bir felakete neden olabileceğini düşünmek bile istemiyoruz. Erzincan’da yaşanan felaketin bir benzeri her an burada yaşanabilir. Köy halkı ve daha aşağılardaki mahalleler her an heyelan tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir. Hod Köyünde yapılacak projenin Cerrattepe maden bölgesinden çok daha büyük olduğunu hesaba kattığımızda, nasıl bir yıkımın yaşanacağını tahmin etmek aslında zor değil.”

whatsapp-image-2024-02-17-at-11-31-48.jpeg

‘SÖMÜRGE MADENCİLİĞİ ARTVİN’E TAŞINMAK İSTENİYOR’

Projeye karşı mücadele edeceklerini vurgulayan Karakuş, “Erzincan’da sergilenen sömürge madenciliği Artvin’e taşınmak isteniyor ama izin vermeyeceğiz. Cerrattepe’de verdiğimiz mücadelenin haklılığı bugün yaşanan felaketle bir kez daha ortaya çıkmıştır. Doğa ve yaşam düşmanı şirket ve yerli ortaklarının, Hod madeninde ve ülkemizin başka yerlerinde yürüttükleri tüm faaliyetlerinin de durdurulması gerekmektedir” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -