Kuzey Teve

İktidar medyası zam yağmurunu böyle gördü: ‘Yeni tarife’

İktidar medyası zam yağmurunu böyle gördü: ‘Yeni tarife’
220 views
02 Ocak 2022 - 16:51
Spread the love

Türkiye 2022 yılına zam yağmuruyla girerken, iktidar medyası bunu ‘yeni tarife’ gibi başlıklarla maskelemeye çalıştı. Akit, ‘İmamoğlu zamları’ diyerek taksi zammından bahsetti.

Türkiye yeni yıla elektrikten doğal gaza, akaryakıttan ulaşım ücretlerine kadar birçok kalemde zam yağmuruyla girerken, “Anlık tepkiye lüzum yok” diyerek durumu yatıştırmaya çalışan AKP iktidarına medyası da gereken desteği başlıklarıyla verdi.

AKP hükümetine yakın medya kuruluşları büyük tepki çeken ve iğneden ipliğe yapılan “zamları”, “yeni tarife” olarak işlemeyi tercih etti. Kimisi manşetinde zam haberini vermemek için kaza haberlerini ön plana taşıdı, kimi de zam haberi vatandaşın dikkatini çekmesin diye bilgiyi küçük satırlarla geçiştirerek ‘haber yapmış gibi’ göstermeye çabaladı.

BİLDİRİCİ: ‘ZAM’ DEMEDEN ZAM HABERİ BAŞARISINI KUTLAMAK GEREK!

Yandaş medyadaki bu tutum medya ombudsmanı Faruk Bildirici’nin de dikkatinden kaçmadı. Bildirici, iktidar medyasındaki bu tutumu isim isim eleştirerek “Gerçekten zam demeden zam haberi verme başarısından ötürü Hürriyet’i kutlamak gerek! Benzer başarılı gazetecilik Türkiye ve Milliyet’te de sergilenmiş! Akşam ve Yeni Şafak 1’den küçük de olsa görmüş ama Sabah iyice içerlere saklamış. Akit’e göre sadece İmamoğlu taksilere zam yapmış” ifadelerini kullandı.

AKP’DEN TAVSİYE: GİDERLERİ AZALTAMIYORSANIZ GELİRLERİ ARTIRIN

AKP MKYK Üyesi Mücahit Birinci, halkın büyük tepkisine yol açan zamlar için “Zam geldiği gibi gider, anlık tepkiye lüzum yok” yanıtı verirken, AKP MKYK Üyesi Şamil Tayyar ise yapılan zamların “sürpriz” olmadığını savunup vatandaşa “Giderleri azaltamıyorlarsa gelirleri artırmaları” önerisinde bulunmuş, hayatın böyle kolaylaşacağı ‘aklını’ vermişti.

İktidar medyasındaki günün manşetleri şöyle:

Sür manşetine Milli Piyango ikramiyesi ve yılbaşı kutlamalarını taşıyan, bir zamanlar ‘basının amiral gemisi’ olarak adlandırılan Hürriyet, yapılan zamları ‘yeni tarife’ olarak işledi.

Akşam gazetesi yüzde 25 gibi bir zammın ‘kısmen yapıldığını’ yazdı, köprü ücretlerini de ‘kademeli belirleme’ olarak gördü.

Yeni Akit’in hedefinde ise her zamanki gibi muhalefet vardı. İktidarın hizmet ürettiği iddia edilerek, CHP’li belediye başkanları Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu hedef gösterildi. Hükümetin yaptığı zamlar manşette yer bulamazken İstanbul’da taksi ücretlerine yapılan zam sayfalara taşındı.

Hükümetin politikalarına desteğiyle bilinen Aydınlık gazetesi ise bambaşka bir iddiada bulunarak ‘suçu’ elektrik şirketlerine attı. Zamlardan devletin sorumlu olmadığını savunan gazete, yaşananları ‘şirketlerin bindirmesi’ olarak işledi.

Sloganı “Basında güven” olan Milliyet gazetesi de yapılan zamları ‘yeni tarife’ olarak işlemeyi tercih etti.

İğneden ipliğe yapılan zamlar Sabah gazetesinin manşetinde küçük satırlarla olsa dahi yer bulmadı.

Türkiye gazetesi ise ‘Zam’ demeden zam haberi vermeye çalıştı, faturaların yarısını devletin karşılayacağını yazdı. Karadeniz’de bulunan gaz rezerviyle halkı ‘teselli etmeye’ kalkıştı.

Manşetine bir kaza haberini taşıyan Takvim gazetesi, milyonları ilgilendiren zam haberini ise görmezlikten geldi.

Yeni Şafak ise zam haberini gazetenin küçük bir köşesinde işlemeyi tercih etti.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -