Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

İKİZKÖY HALKI ORMANLARINI TOĞPRAĞINI KORUMAK İÇİN DİRENİYOR

İKİZKÖY HALKI ORMANLARINI TOĞPRAĞINI KORUMAK İÇİN DİRENİYOR
234 views
23 Nisan 2021 - 7:54
Spread the love

İkizköy halkı, kömür madeni için arazilerinin kamulaştırılmasına karşı çıktığı için şirket tarafından cezalandırılıyor. Halkın arazisi de suyu da devlet tarafından şirketlere peşkeş çekilmiş durumda.

İkizköy’de YK Enerji’nin talebiyle madene tahsis edilmek üzere orman kesimine gelen işçileri İkizköy halkı durdurdu. Dün yaşanan yangın tehlikesi ile birlikte, İkizköylüler Akbelen ormanı için uykusuz bir gece daha geçirdi.

Gençağa KARAFAZLI –

Günlerdir toprağını suyunu ve ormanları için mücadele eden İkiz köy çevre komitesi bölgede yaşananlarla ilgili gelişmeleri aktardı.

“22 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00 civarında İkizköy’ün Işıkdere mevkiinde eski ormanlık alanda yangın çıktı. İtfaiyenin müdahalesi ile büyümeden söndürülen yangın bir orman köyü olan İkizköy halkını korkuttu.

İkizköy’ün eski ana yerleşimi olan Işıkdere mevkiinde eski ormanlık alanda yangın çıktı. Köyün 2017 yılında kömür madeni için kamulaştırılmış mevkiinde, önemli kısmı maden için ormansızlaştırılmış çalılık alanda çıkan yangın, yine kömür madeni için kesilmek istenen Akbelen Ormanı’nın karşısındaki tepede bulunuyor. Akbelen Ormanı ile yangın çıkan alanın birbirine 500 metreden daha yakın olması nedeni ile İkizköylüler, yangının ormana sıçramasından büyük endişe duydu. Yangından sıçrayacak tek bir kozalağın karşı tepedeki ormanın da alev almasına yeteceğini söyleyen İkizköylüler, yetkililer yangına müdahale ederken nefeslerini tutarak beklediler. Neyse ki yangın, itfaiye ve arazi araçları ile yapılan müdahalede yaygınlaşmadan kontrol altına alındı ve söndürüldü. 

“ÖZEL MÜLKİYETİMİZDE ŞANTİYE YE İZİN VERİLMEDİ”

Yine 22 Nisan Perşembe akşam üstü, Akbelen Ormanına orman kesim işçileri şantiye kurmak üzere giriş yaptı. 1 kamyon, iki özel araba ve bir su tankeri ile birlikte gelen işçilerle görüşen İkizköylüler, işçilerin özel mülkiyet olan tarlalarına eşyalarını indirmelerine ve şantiye kurmalarına izin vermedi. Orman Genel Müdürlüğü adına ağaç kesimi yaptıklarını belirten işçiler, herhangi bir izin belgesi veya kimlik gösteremezken, Akbelen Ormanı’nda kesimin 10-15 gün sonra başlayacağını, başka bir ormanlık alandaki kesim bitince burada çalışmaya başlayacaklarını köylülere söyledi. 

“ONBEŞGÜN OLDU DİLEKÇEMİZE CEVAP ALAMADIK”

İkizköylüler ise, alanla ilgili kesimin durdurulmasına dair Milas Orman İşletme Müdürlüğü’ne avukatları Arif Ali Cangı aracılığıyla bir dilekçe ile başvuru yaptıklarını, ayrıca bir dilekçe ile orman alanı için maden işletme izni verildiğini belgeleyen Tarım ve Orman Bakanlığı olur yazısını da Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde Orman İşletmesi’nden talep ettiklerini belirtiyorlar. 15 gün dolmasına rağmen dilekçelerine henüz bir yanıt alamayan İkizköylüler, Akbelen Ormanı’nın kesimini durdurmak için dava açmak dahil tüm hukuki yollara başvuracaklarını da söylüyorlar.” 

“YAVRULARINI BÜYÜTEN KUŞLARIN EVİ YANDI”

Öteyandan ,akşam üstü yaşanan gelişmelere dair İkizköy Çevre Komitesi’nin sosyal medya hesaplarından yaptıkları açıklama şöyle:

2 yıldır kömür madeni için kesilmesin diye savunduğumuz Akbelen Ormanına yarım kilometre uzaklıkta, bu akşam saatlerinde, sebebini bilmediğimiz yangın söndürüldü. Gözümüz kulağımız bizim olduğu kadar yavrularını büyüten kuşların da evi olan ormanımızda. 

Yine akşam saatlerinde orman kesim işçileri de şantiyelerini kurmak üzere Akbelen Ormanına geldi. Bir kez daha ormanımızın kömür madeni için kesilmesine izin vermeyeceğimizi söylemek istiyoruz. 

Oklu kirpimizle, karabaşlı ötleğenimizle, müşkülüm çiçeğimizle yan yana huzurla yaşayacağımız günler için #SavunmaDevamEdiyor!”

https://twitter.com/ikizkoydireniyo/status/1385317686696099841

İkizköy Çevre Komitesi ve KARDOK Derneği Avukatı Arif Ali Cangı’nın twitter paylaşımı: 

https://twitter.com/ARIFCANGI/status/1385307300580233220

“KUŞLARIN ÜREME DÖNEMİ “

Köyün doğa koruma derneği olan KARDOK Derneği, 9 Nisan’da orman kesim hazırlık çalışmalarının devam ettiği bölgenin Türkiye’nin taraf olduğu Bern Sözleşmesi Ek Liste II-Kesin Korunacak Hayvan Türleri listesinde yer alan bazı kuş türlerinin yaşama alanı olduğunu ve bu türlerin üreme dönemi olduğu, üreme döneminde, üreme bölgesi olan bir ormanda Orman İşletmesinin devam eden faaliyetlerinin mevzuata aykırı olduğunu hatırlatarak, çalışmaların durdurulmasını talep etmişti. Ancak aradan geçen 14 günde dilekçeye bir yanıt alınamadı ve alandaki kesim hazırlık çalışmaları sürdürüldü.

Akbelen Ormanı karabaşlı ötleğen Sylvia atricapilla (Linnaeus, 1758), maskeli ötleğen Sylvia melanocephala (Gmelin, 1789), büyük baştankara Parus major Linnaeus 1758 başta olmak üzere onlarca kuş türünün önemli bir üreme, beslenme ve barınma bölgesi olduğunu, hem Bern Sözleşmesi kapsamında hem de Türkiye’nin Kara Avcılığı Kanunu kapsamında bu kuşlar koruma altındalar.

İlgili dilekçe ve karabaşlı ötleğen (Sylvia atricapilla) fotoğrafı için tıklayınız

“İKİZKÖYLÜLER DİRENMEYE KARARLI”

23 Nisan sabahı orman kesim işçilerinin alanı terk etmemiş olduğunu gören İkizköylüler Akbelen Ormanı’na gelerek işçilere kesime izin vermeyeceklerini söylediler. İkizköylülerin pankartla ve sloganlarla alana girmesinin ardından Kayadere Orman Şefini arayan işçiler, çalışmaya başlamadan bekliyorlar. İkizköy halkı da oturma eylemine başlamış durumda. 

Eylem fotoğrafları için tıklayınız. 

NE OLMUŞTU?

Aynı orman alanının kesimi için 2019 yılı Kasım ayında harekete geçen Milas Orman İşletme Müdürlüğünün çalışması, o zaman da İkizköylülerin alandaki müdahalesi ile durdurulmuş, yüzlerce imzalı dilekçe ile yapılan başvuru sonucu Orman Müdürlüğü kesimi 2020 yılı programından çıkarmak zorunda kalmıştı. 

1979’dan beri Muğla’daki termik santrallere yakıt sağlayan ve neredeyse kesintisiz 15 km boyunca uzanan açık ocak linyit madeni, bu tarihe kadar ÇED’den muaf tutulmuş ve on binlerce dönüm orman ve tarım alanını yok ederek işletilmiş. 2014 yılındaki özelleştirmelerle Yeniköy ve Kemerköy Termik santralleri ile birlikte özel sektöre devredilen linyit madeninde YK Enerji hala ÇED’siz kapasite arttırımı yapmaya çalışıyor. İki yıldır İkizköy’ün Akbelen mevkiindeki 600 dönümlük yaşlı ve doğal kızılçam ormanının da madene tahsis edilmek üzere kesimi planlanıyor. Madendeki yeni saha açma ve kapasite arttırımı çalışmalarının, termik santrallerde yürütülen kapasite arttırımı projesi ile birlikte entegre ÇED’e tabi tutulması gerektiği gerekçesi ile İkizköylüler geçtiğimiz Aralık ayında mahkemeye başvurmuşlardı. Muğla 3. İdare Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme heyeti son olarak, farklı ruhsat alanlarının birleştirilerek maden kapasite arttırımı projelerinin ÇED mevzuatının uygulanması zorunluluğundan kaçırıldığı iddiasını yerinde incelemek için İkizköy Linyit İşletmesi’nde keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmasına karar verdi. Keşif tarihinin ve bilirkişi heyetinin belirlenmesi bekleniyor. 

Öte yandan, YK Enerji İkizköy ve komşusu olan Çamköy ve Karacahisar’da köylülerin tarla ve zeytinliklerini de kamulaştırmaya uğraşıyor. Ancak başta İkizköylüler olmak üzere, yöre halkı arazilerini şirkete satmamak ve kamulaştırılmasına da engel olmak için 2 yıldır zorlu bir mücadele yürütüyor. Mücadeleyi tüzel bir kimlik altında yürütebilmek için İkizköy Karadam ve Karacahisar mahallelerinden yurttaşları bir araya getiren bir de doğa koruma ve dayanışma derneği kuruldu. 

GÜNCELLEMELER İÇİN: 

İLETİŞİM – İkizköy Çevre Komitesi 
    [email protected]
İkizköy Direniyor Sosyal Medya Hesapları
https://www.facebook.com/ikizkoy.direniyor

  

https://www.facebook.com/groups/ikizkoydireniyor

@ikizkoydireniyo 

ikizkoy.direniyor

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -