Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

İkizdere’de tartışmalı bilgilendirme toplantısında yurttaşlar böyle isyan etti: Vadimiz yok ediliyor, siz ne söylüyorsunuz?

İkizdere’de tartışmalı bilgilendirme toplantısında yurttaşlar böyle isyan etti: Vadimiz yok ediliyor, siz ne söylüyorsunuz?
212 views
04 Mayıs 2021 - 13:48
Spread the love

İkizdere’de hayata geçirilmek istenen taş ocağı için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan bilgilendirme toplantısında vatandaşlar projeye tepki gösterdi, salonu terk etti.

Haber: Gençağa Karafazlı-Hüseyin Altun

Rize İkizdere‘deki İşkencedere Vadisi’nde taş ocağının yapılması çalışmalarına karşı günlerdir yurttaşların direnişi devam ederkenUlaştırma ve Altyapı Bakanlığı AYGM Genel Müdür Dr. Yalçın EYİGÜN tarafından ilçede bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Yurttaşlar, toplantıda projeye karşı tepkilerini dile getirdi. Bazı yurttaşlar, salonu terk etti.

‘Siz ne söylüyorsunuz?’

Toplantı boyunca yoğun tartışmalar yaşandı. Bir yurttaş, “Yaşananları görmüyor musunuz? Bizlerle dalga geçiyorsunuz. Bizleri oyalıyorsunuz. Vadimiz yaşam alanlarımız yok ediliyor siz ne söylüyorsunuz?” diyerek tepki gösterdi.

Bir grup da “Sizi dinlemiyoruz, kendi başına konuş” diyerek toplantıyı terk etti.

‘Alternatifler var’

Toplantıda yaşanan bir tartışma da kameralara yansıdı. Toplantıya katılan bir yurttaş, hayata geçirilmek istenen limanın doğaya zarar vermeden başka yapılış şekli olduğunu, alternatiflerinin var olduğunu ifade etti. Karşılığında ise “Gerekli araştırma yapıldı” cevabını aldı.

CHP’li vekilden ziyaret

Öte yandan, bölgeye bugün CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu da ziyarette bulundu.

Yurttaşlarla bir araya gelen Hancıoğlu, bölge halkının avukatı Yakup Okumuşoğlu‘yla da görüştü.

‘Her yerde doğa katliamı var’

CHP’li Hancıoğlu, yaşananlara tepki göstererek, böyle bir yıkımın kabul edilemeyeceğini ifade etti:

Gerçekten haklı mücadele ediyorlar. Ağaçları sosyal medyada ben de gördüm her şey heba edilmiş. Doğayı nasıl kullanacağımızı bilmiyoruz. Şurası oksijen deposu böyle bir yıkım kabul edilebilir bir şey mi? Türkiye’nin her yerinde doğa katliamı var. Doğaya sahip çıkılmıyor. Böyle yaparsak Rize’yi de seller alır.”

‘Direnişimiz sonuna kadar’

Neslihan Hancıoğlu, bölgenin bir turizm cenneti olabilecekken harabeye döndüğünü kaydetti:

Burada bir doğa katliamı yaşanıyor. İkizdere bir turizm cenneti olacakken harabeye döndü. Burada öyle bir dayanışma var ki kadınlı erkekli Türkiye’nin her yerindeki İkizdereliler koşup topraklarına sahip çıkmak için gelmişler. İkizdere’nin böyle bir katliama gitmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Direnişimiz sonuna kadar, bu iş burada bırakılana kadar devam edecek.”

‘Savaş var da biz mi bilmiyoruz?’

Milletvekiliyle olan görüşmede bölgede yaşananları aktaran Avukat Yakut Okumuşoğlu, adeta savaş hukukunun uygulandığını söyledi:

Sabah kalkıyorsunuz elinizden her şey alınmış. Savaşta, olağanüstü hallerde uygulanan bir uygulamayı yapıyorlar acele kamulaştırma. Burada acele olan şeyin ne olduğunu anlamak mümkün değil. Savaş mı var da biz mi bilmiyoruz? Bu olağanüstü halin sebebi ne? Cengiz inşaat bu kadar olağanüstü bir şey mi? Onun arzu, istekleri ile hemen acele kamulaştırma mı yapmak lazım? Savaş hukuku mu uygulamak zorundayız?”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -