Kuzey Teve

İkizdere de Reis holdingin yapacağı HES projesine karşı çıkan AKP’li vekil Avcı sözünde duracak mı?

İkizdere de Reis holdingin yapacağı HES projesine karşı çıkan AKP’li vekil Avcı sözünde duracak mı?
355 views
21 Kasım 2023 - 20:05
Spread the love

Cengiz inşaatın Eskencidere vadisini katletmesinin ardından bu kez Reis holding kolları sıvadı. Koruma altında bulunun Dereköy vadisinde yapmak istediği HES projesiyle vadiyi katledecek.

GENÇAĞA KARAFAZLI-ÖZEL HABER

Daha önce AKP Rize Milletvekili Muhammet Avcı’nın karşı çıktığı ve 22 Kasım 2023 tarihinde İkizdere Öğretmen evinde gerçekleşeceği açıklanan Reis holdinge ait HES projesi ÇED toplantınsın yapılmayacağını açıklamasına karşı Reis holding, Söz konusu projeye ilişkin, halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla ÇED Yönetmeliğinin 9. maddesi gereğince 28/11/2023 tarihinde Halkın Katılım Toplantısı düzenlenecektir açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için “Bir Erdoğan daha gelmez” diyen Fevzi Reis’in şirketi Reis RS Enerji Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, İkizdere’ Dereköy deki HES projesi için yeniden harekete geçti. AKP Rize Milletvekili Muhammet Avcı, HES ve benzeri bir yatırımın yapılmasını istemediklerini bunun karşısında olacaklarını, AKP Rize il başkanı Hikmet Ayar ise, Reis holdingin HES ısrarı devam ederse tüm güçleriyle direneceklerini açıklamıştı. Reis holdingin İkizdere, Dereköy de yapmayı planladığı HES projesinin tapulu arazilerinin üzerinde olduğunu söyleyen HDP eski İzmir milletvekili TBMM çevre komisyonu üyesi Murat Çepni “Bu proje onlar açısından vadideki en zor proje. Hadi bakalım buyursunlar gelsinler. Bu iş taş ocağına benzemez ÇED toplantısı günü orda olacağız” ifadelerini kullanırken CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı İkizdere Dereköy HES Projesini Çevre ve Şehircilik bakanından iptal edilmesini istedi.

Reis, RS Enerji Elektrik Üretim Sanayi tarafından Rize, İkizdere ilçesi, Dereköy Köyü Mevkii, Kabahor Deresi adresinde yapmayı planladığı HES projesiyle ilgili ÇED sürecini başlattı. Reis Holding ‘halkın bilgilendirilmesi ve sürece katılımı toplantısının’ 22 Kasım 2023 saat 10.00’da İkizdere Öğretmenevi toplantı salonunda yapılacağını duyurdu. Duyuru sonrası, HES projesinin yapılacağı Dereköy’ün Muhtarı Rahmi Ekşi, Yağcılar Köyü Muhtarı Mesut Aydın, Tulup Pınar Köyü Muhtarı Recep Keleş Rize Valiliği, İkizdere Kaymakamlığı ve Rize Orman İşletme Müdürlüğü’ne dilekçe vererek ; HES projesine karşı olduklarını, projenin hayata geçmesi durumunda büyük sosyal problemlerin yaşanacağına dikkat çekmişlerdi.

Bu tepkilerin ardından AKP Rize Milletvekili Muhammet Avcı, “22 Kasım 2023 tarihinde İkizdere öğretmen evinde yapılacağını duyurulan ÇED bilgilendirme toplantısı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği tarafından iptal edildi. Bölgenin tamamında hiçbir şekilde HES ve benzeri bir yatırımın yapılmasını istemiyoruz bunun karşısında olacağız” dedi.

“KORUMA ALTINA ALINAN BÖLGEDE BÖYLE BİR PROJEYİ KİM YAPARSA YAPSIN AK PARTİ TEŞKİLATLARI OLARAK KARŞI DURACAĞIZ”

Milletvekili Avcı’nın açıklamasının ardından Reis holdingin İkizdere HES projesine karşı olduklarını açıklayan bir diğer isim ise AKP Rize il başkanı Hikmet Ayar, 02 Kasım 2023 Perşembe günü il başkanlığında konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında, “İkizdere’de yapımı düşünülen HES projesi bu haziran ayında gündeme geldi. Bütün unsurlarımızla buna karşı olduğumuzu ifade ettik. Bakanlıkta buradaki ÇED buluşmasını iptal etti ancak o aradan Reis holding yargıya gitti. Yargının ÇED yapılmadan iptalin uygun olmadığını düşünerek, bakanlığın o kararını bozduğunu öğrendik. 28 Kasım’da ÇED toplantısı yapılacağı bilgisi geldi bize. Bunu kimin yapacağı çok önemli değil şunu özellikle belirtmek istiyorum o bölgede planlanan koruma altına alınan bölgede böyle bir projenin yapılmasına biz AK Parti teşkilatları olarak karşı duracağımızı ifade ediyoruz.

“HES PROJESİNE DİRENİRSELER BİZDE KARŞI DİRENİŞ GÖSTERİRİZ”

Yani birileri bunu beyan ederek, farklı çalışmalara girme hevesine girmesin çünkü en önce biz karşılarında olacağız, karşı çıkacağız. Bütün teşkilatlar olarak eğer yapımına direnilirse ilk karşılarında biz olacağız. Bunu Rize için çok önemli buluyoruz. Bunu Sayın Muhammed Vekilimiz de bir vesile ile açıklamıştır. Biz de Rize teşkilatları ve Rize teşkilatlarının Başkanı Hikmet Ayar olarak ta bunu kamuoyuyla paylaşma gereği duyduk. Eğer herhangi bir hukuki boyut ortaya çıkarsa “olmayacağını biliyoruz” ama direnilirse bir karşı direnç göstermek gerekirse onu bizim yapacağımızı ifade etmek istiyoruz” dedi.

CHP’ Lİ VEKİL OCAKLI: “DEREKÖY HES DURDURULSUN”

CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı İkizdere Dereköy HES Projesini Çevre ve Şehircilik bakanından iptal edilmesini istedi. Ocaklı TBMM plan ve bütçe konuşmasında, “Rize’ nin İkizdere ilçesi Dereköy HES Projesi mahkeme kararı ile iptal edilmişti. Ancak şimdi Çevre Şehircilik bakanlığının web sitesinde bilgilendirme toplantısının yapılacağı asıldı. Bu projeyi durdurmayı düşünüyor musunuz?  Rize Milletvekillerinin tümünün istemediği ve İkizdere halkının da istemediği bu projeyi durdurmanızı istiyoruz” dedi

“HADİ BAKALIM BUYURSUNLAR GELSİNLER. BU İŞ TAŞ OCAĞINA BENZEMEZ”

Reis holdingin İkizdere, Dereköy de yapmayı planladığı HES projesinin tapulu arazilerinin üzerinde olduğunu söyleyen HDP eski İzmir milletvekili TBMM çevre komisyonu üyesi Murat Çepni “Bu proje onlar açısından vadideki en zor proje. Burada yapabilirlerse her yere yaparlar.

Karadeniz HES mezarlığı oldu. Halk “istihdam” ve “yerli-milli enerji” yalanlarıyla kandırıldı. Sonuçları çok ağır oldu. Belli ki iktidarın şirketleri doymamış ve yeni cinayetlere yelteniyorlar ama başaramayacaklar. Bu proje iki derenin birleştiği, sağlık ocağının olduğu yer ve yerleşim yeri. Evler de yaz kış dolu İnşaat aşamasında bile oralara gidilemez artık. Bizim dere karşısındaki ev, arazi var oradan da tünel geçirecekler yani bizim müstakil arazi hep tapulu arazide yapacaklar. Böylece koruma alanı durumunu almış olacaklar. Ağaç kesmeden yani. Tünellerle gidecekler. Hadi bakalım buyursunlar gelsinler. Bu iş taş ocağına benzemez ,28 Kasım 2023 günü bizde orada olacağız.” İfadelerini kullandı.

İkizdere Belediye Başkanı, MHP’li Hakan Karagöz, o tarihlerde Facebook hesabında yaptığı açıklamada, şu değerlendirmeleri yaptı.

“Değerli İkizdereli hemşerilerim. Son günlerde İkizdere’mizde gündemde olan 87 mgw gücündeki Reis enerji (RS) tarafından yapılmak istenen HES (hidro elektrik santralı) ile ilgili 22 Haziran 2023 tarihinde İkizdere öğretmenevinde ÇED (çevre değerlendirme) toplantısı hakkında kamuoyuna doğru bilgi akışını sağlamak noktasında bu yazıyı yazma ihtiyacı hasıl oldu. Öncelikle, yıllar önce İkizdere vadisinde projelendirilen yaklaşık 29 HES projesi İkizdere halkı tarafından verilen büyük mücadele sonucunda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından ‘burada kantarın topuzu kaçmış’ denip durdurulmuştur.

“CUMHURBAŞKANINA YÜZDE 88,32 OY VERMEMİZİN ÖDÜLÜ BU HES Mİ?”

Son Cumhurbaşkanlığı seçiminde de bunu Sayın Cumhurbaşkanımıza Rize ili içinde en yüksek oy oranı olan yüzde 88,32 oranında oy vererek Cumhurbaşkanımızın ilçesi olan Güneysu ilçesini de geri bırakarak göstermiştir. Kaldı ki bu HES projesinin yapılmak istenen alan birinci derece SİT ve korumalı SİT alanı içinde İkizdere halkı 22 Haziran da yapılacak olan ÇED toplantısına odaklandı bu toplantı burada kesinlikle yapılmayacak, nasıl yıllar önce mücadele ettiysek yine edeceğiz sesimizi sayın Cumhurbaşkanına da duyuracağız, vatandaşlarımız, bizim kendisine yüzde 88,32 oy vermemizin ödülü bu HES mi?” diyor.

“BU VADİ DÜNYADA KORUNMASI GEREKEN İLK 100 VADİDEN BİRİDİR”

Yalnız UNESCO tarafından dünyada korunması gereken ilk 100 vadinin içinde olan, bitki çeşitliliği açısından Türkiye’deki bitki çeşitliliğinin yüzde 8 ini ihtiva eden, dünyada nadir bölgelerde bulunan endemik türleri bünyesinde barındıran, binlerce yıllık yaşam tarihi olan bu vadinin neyi neye feda ediliyor hesabı yapılmadan ve devamında belki de eski projelerin hortlayacağı yatırım adına çıkılan bu bilinmez yola karşı duruşunu gösterme iradesine sahiptir ve bunda kararlıdır.

“BİLGİLENDİRME TOPLANTISININ YAPTIRMAMAK İÇİN İRADEMİZİ GÖSTERECEĞİZ”

Görüştüğümüz İlimizin siyasi irade yetkilileri de bizzat bizler de bu projenin karşısındayız şirket mahkeme kararları üzerinden hareket ediyor. Biz İkizdere halkı olarak yine de hazır bekleyeceğiz ve bu toplantının yapılmaması, toplantı yapıldı tutanaklarının imzalanmaması noktasında irademizi göstereceğiz. Yüzbinlerce yıl önce Dünyanın bu bölgesi (Kafkaslar) buzullar altındayken İkizdere vadisi mikro kılımaydı yani bu yeşillik bize dünden bugüne kalmadı yüzbinlerce yıldır bu vadi yeşil. Bırakalım yeşil kalsın üç kuruş için bu kötülüğü bu vadiye yapmayalım. İkizdere halkı müşteri olsun bu mücadelede yalnız değiller, değiliz.”

“AKP SÖZCÜLERİ VERDİĞİ SÖZÜ TUTACAKLARINI UMİT EDİYORUM”

İkizdere dernekler federasyonu 2. Başkanı İsmet Ekşioğlu, AKP Rize milletvekili ile görüştüm kendisi daha önce de HES projesine karşı olduğunu zaten açıklamıştı. Bu ayın 28 de yapılacak olan ÇED bilgilendirme toplantısına katılıp karşı çıkacaklarını kendisine söylediğini ifade eden Ekşioğlu, “yeni bir şey söylememin sanırım bir karşılığı yok. Biz bu cennet vadinin HES projelerine heba edilmesini istemiyoruz. AKP il başkanı ve milletvekilleri HES projesine karşı olduklarını deklere ettiler ÇED bilgilendirme toplantısının önümüzdeki günlerde yapılacak bir anlamda AKP milletvekili ve il başkanının Reis holdingle hesaplaşması olarak görüyorum bu ÇED toplantısını. AKP sözcülerinin verdiği sözü tutacaklarını umut ediyorum”

“NEDİR BU RESİLERDEN ÇEKTİĞİMİZ”

İkizdere dernekler federasyonu 2. Başkanı İsmet Ekşioğlu, “daha öncede bu HES projesiyle ilgili yaptığım değerlendirmeler vardı sırasıyla şunları tekrardan meselenin anlaşılması için yeniliyorum. Eskincidere Vadisi gibi çok değerli bir vadimiz olan bir diğeri ise Dereköy köyü vadimizdir. Bu vadimizden yüzyıllardan beri gürül gürül akan kırmızı pullu alabalıklarıyla meşhur Velkü deremiz var. İkizdere vadisi bir yandan turizm vadisi ilan ediliyor diğer yandan ise enerji, maden vs. denilerek yani kâr uğruna katlediliyor. Bu vadide 26 HES projesi var bunların 6 tanesi zaten aktif olarak faaliyette ve de 2 taş ocağı da aktif çalışıyor. Bu cennet İkizdere vadisini zaten yok etmişler Cengiz İnşaat’ın taş ocağı adı altında bu vadiyi nasıl katlettiğini artık dünya gördü biliyor şimdi, bu yetmezmiş gibi bir avuç suyumuz kalan Velkü’deki deremize de göz koydular. Zaten buradaki sularımızı gasp ettiler aldılar. Cennet vadimiz zaten yok oldu bütün bunlar yetmezmiş gibi şimdi başımıza Reis Holding’in yapacağı HES belası geldi. Yahu bu vadide zaten su kalmadı ki nereye nasıl HES yapıyorsun? Bu ülkeyi tek başına yöneten reisten yıllardır çekiyoruz şimdi de Reis Holding’den çekeceğiz nedir bu reislerden çektiğimiz? Açıkçası bize diyorlar ki; ‘biz buraları katledeceğiz bu vadiyi terk edin burada yaşamanız artık mümkün değil gidin. Biz dün Cengiz’in katliamlarına karşı sergilediğimiz direnişi burada sularımızı kâr uğruna elimizden almak isteyen Reis Holding’e karşı da direneceğiz. Her türlü hukuksal süreci yürüteceğiz. Tüm duyarlı yurttaşlarımızı bu HES projesine karşı 22 Haziran 2023 Perşembe günü yapılması düşünülen halkı bilgilendireme toplantısını yaptırtmamak için dayanışmaya çağırıyoruz. Bizim gidecek başka vatanımız yok. Artık bizim verecek bir tas suyumuz da yok. LİMAK başaramadı, Reis de başaramayacak” dedi.

Şimdi merak edilen şu. AKP Rize Milletvekili Muhammet Avcı ve AKP Rize il başkanı Hikmet Ayar, “hangi şart altında olursa olsun HES yapma konusunda ısrar edilirse tüm gücümüzle direneceğiz” açıklamaları sonrası 28 Kasım 2023 tarihinde İkizdere’de yapılacağı duyurulan ÇED toplantısında nasıl bir tutum sergileyecekleri merak konusu oldu.

REİS HOLDİNG KİMDİR?

Reis Holding, 1980’de Fevzi Reis tarafından Samsun’da kuruldu. Akaryakıt sektöründe ticari faaliyetine başlayan şirket daha sonra otomotiv, tütün ürünleri ve son olarak enerji alanında ciddi yatırımlar yapmaya başladı. 2014 yılında Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı sürecinde, ‘bir Erdoğan daha gelmez’ diyerek destek açıklaması yapan Samsunlu İş İnsanı Fevzi Reis’in sahibi olduğu firma tarafından inşa edilen HES projesi için 4 Ekim’de Cumhurbaşkanlığı tarafından vadi boyunca 700 bin metrekareden fazla 112 parsel tarım arazisi için acele kamulaştırma kararı çıkarıldı. Ayrıca Tokat’ın Zile, Yozgat’ın ise Çekerek ile Aydıncık ilçeleri sınırlarında Reis Enerji Şirketi tarafından inşa edilen Çekerek Regülatörü ve HES projesi, yöre köylülerinin açtığı davalar devam ederken tamamlandı. Projeye karşı açılan davada mahkemece atanan bilirkişi ekibinin raporuna da yansıyan bilgilere göre Çekerek Irmağı Vadisi HES projesi yüzünden adeta bir kanala dönüşerek doğal yaşam ve köylülerin tarımsal üretimi ikiye bölündü.

Reis holdingin HES projesi 

“REİS HOLDİNG ÇED TOPLANTISINI YAPACAĞINI DUYURDU”

RİZE ili İKİZDERE ilçesi sınırları içerisinde REİS RS ENERJİ ELEKTRİK ÜRETİM SAN. VE TIC. A.Ş. tarafından yapılması planlanan İkizdere-Dereköy HES (81,76 MWm / 79,33 MWe) projesi ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirme süreci başlamış ve Çevresel Etki Değerlendirmesi Başvuru Dosyası halkın görüşüne açılmıştır.

Söz konusu projeye ilişkin, halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla ÇED Yönetmeliğinin 9. maddesi gereğince 28/11/2023 tarihinde Halkın Katılım Toplantısı düzenlenecektir. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur.

 

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -