Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

İKİZDERE HALKI DOĞANIN KATLEDİLMESİNE KARŞI 190 GÜNDEN BERİ DİRENİYOR

İKİZDERE HALKI DOĞANIN KATLEDİLMESİNE KARŞI 190 GÜNDEN BERİ DİRENİYOR
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
192 views
29 Ekim 2021 - 14:18
Spread the love

AKP yandaşı olarak bilinen  Cengiz İnşaat Rize’nin İyidere ilçesinde yapımını üstlendiği lojistik liman inşaatının deniz dolgusu için İkizdere ilçesinde bulunan Eskincedere Vadisi’nde yapmak istediği taş ocağına karşı yurttaşların direnişi devam ediyor.

“İKİZDERE DİRENİŞİ 190.GÜNÜNDE HES’LERLE TAŞ OCAKLARIYLA KATLEDİLİYOR”

Gençağa Karafazlı – Hüseyin Altun

Dünyada koruma altına alınan 250 vadiden ve 53.sırada mutlak korunması gereken vadilerden biri olan Eskencidere vadisinde Cengiz inşaatın yapmak istediği taş ocağına karşı yurttaşların direniş mücadelesi 190.gününde devam ediyor.

İkizdere çevre derneği çağrısı üzerine önceki gün İstanbul’da bir araya gelen yaşam savunucuları otobüslerle İkizdere’ye giderek burada Cengiz inşaatın taş ocağına karşı direnen yurttaşlara destek verdi. İkizdere direnişçileri vadiye gelen yaşam savunucularını tulum karşıladı hep birlikte tulum eşliğinde Eskincedere vadisinde horon oynadı. Yurttaşların direniş alanı olarak bilinen alanda toplanması sonrası İkizdere Çevre Derneği (İÇDER) bir basın açıklaması yaptı.

“HES’LERLE BAŞLAYAN YIKIM TAŞ OCAKLARIYLA DEVAM EDİYOR” 

Küresel ısınma nedeniyle her gün yeni felaketler yaşandığı şu günlerde, doğaya karşı yapılan saldırılar büyüyerek devam ettiği kaydedilen açıklamada; “İkizdere de bulunan vadilerimiz de bu yıkımdan payını almaktadır. Eskenci dere vadisi ve Kapse/Komes arasında bulunan vadi de Hidroelektrik Santral (HES) lerle başlanan yıkım TAŞ ocakları ile devam etmektedir. Vadimizin HES lerin getireceği yıkımlara karşı duyarlı bir Belediye Başkanımızın zamanında İkizdere için söylediği “Cenneti görmek için ölümü bekleme, gel İkizdere de yaşa” sözüne kulak ver ve İkizdere cehenneme dönüşmeden bu talana dur de.”

“BİLİM İNSANLARI BURADA TAŞ OCAĞI OLMAZ DEDİ”   

Ormanların talan edildiği sularının yok edildiği ifade edilen açıklamada; “Bu yıkıma dur demek için başvurduğumuz mahkemelerin belirlediği bilirkişiler de Rize Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün “ÇED gerekli değildir “kararının yeterli ve uygun olmadığı görüşüne vermiştir. Taş ocağı inşaatının doğaya, yaşam alanlarımıza ve ekolojiye verdiği zararları tespit etmiş, raporlamıştır. Âmâ yıkım devam ediyor. Ormanlarımız talan ediliyor suyumuz yok ediliyor. Eskenci de yaşayan insanlar PET şişelerden su kullanmak zorunda bırakılıyor. Ağacı keseriz suları kirletiriz, yaşam alanlarını toz ve gürültü ile yok ederiz”İşte bu İkizdereliye reva görülen yaşam modeli olarak sunulmaktadır. Telafisi mümkün olmayan bu yıkımı kabul etmiyoruz ve bir defa daha haykırıyoruz alın makineleriniz defolun gidin buradan, burası işgal alanınız olmayacaktır”

İkizdere çevre derneği olarak örgütlenme çağrısı yapılan açıklamada; “Halkımızı İÇDER’e üye olmaya, birleşmeye, örgütlenmeye ve topyekûn mücadeleye çağırıyoruz. İkizdere eşsiz biyolojik alanlara ve floraya sahiptir. Bu zenginliği ortaya çıkarmak ve korumak için İkizdere Çevre Derneği (İÇDER) olarak bu yıl birincisini gerçekleştireceğimiz Kestane festivaline 30 Ekim de bütün halkımızı davet ediyoruz.”  Denildi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -