Kuzey Teve

İkizdere Direnişçileri Cengiz’in doğa talanını kaymakamlığa şikayet etti

İkizdere Direnişçileri Cengiz’in doğa talanını kaymakamlığa şikayet etti
248 views
07 Kasım 2022 - 15:22
Spread the love

Gençağa Karafazlı

Rize’nin İkizdere ilçesi Eskencidere vadisinde Cengiz inşaatın İyidere ilçesinde deniz dolgusu üzerinde yapımına devam ettiği Lojistik liman inşaatına taş temin etmek için Yapımına devam edilen taş ocağı çalışmaları esnasında çıkarılan hafriyatların derelere dökülmesine İkizdereli yurttaşlar tepki gösterdi.
Yurttaşlar, mahkemenin yasak kararına rağmen Eskencidere vadisinde yapımı devam eden taş ocağı çalışmaları esnasından çıkarılan hafriyatların derelere dökülmesi sonucu çevresel tahribata neden olduğu gerekçesiyle İkizdere ilçe kaymakamlığına şikayette bulundu.
İkizdere direnişçilerinden İkizdere çevre derneği başkan yardımcısı Halit Yılmaz İkizdere Kaymakamlığına verdiği şikayet dilekçesinde Eskincedere vadisinde yaşanan çevresel tahribata da dikkat Mahkemenin dere yataklarının yirmi metre sağını ve solunu koruma altına alması hakkında hükmü olduğuna dikkat çeken Yılmaz , endemik balık türlerinin de içinde bulunduğu derelerin tahrip edilmesiyle ilgili fotoğrafları sosyal medya gruplarında paylaştı.

“MAHKEME KARARI OLMASINA RAĞMEN HÜKME UYULMUYOR”
Yılmaz İlçe Kaymakamlığına verdiği şikayet dilekçesinde:

“İkizdere Eskencidere’ de yapılmakta olan taşocağından kaynaklanan çevresel tahribat her geçen gün daha net bir şekilde anlaşılmaktadır. Taşocağının yanı başında akan, birçok ailenin ve hayvanların içme suyunu karşıladığı dere yatağı taş ve molozlarla kapatılmış durumdadır. Orada yaşayan aileler içme sularını saatlerce yürüyerek uzaklardan temin etmektedir. Ekte de sunduğumuz mahkeme kararında da açık şekilde dere yataklarına hafriyat dökülmeyeceği söylenmesine rağmen bu hükme uyulmadığı açıkça görülmektedir.

“OLASI KAZADA ÖNLEM ALMAYAN HERKES SORUMLUDUR”

Yine aynı alanda hafriyat taşıyan kamyonların üzerlerine branda çekmediği defalarca kayıt altına almamız ve şikayetlerde bulunmamıza rağmen bir adım atılmadığı gözlenmektedir. Kamyonların bu şekilde hafriyat taşımaları çıkardığı tozdan ötürü hem çevredeki çay bahçelerine hem yaşayan insanlara büyük zarar vermektedir. Ayrıca gelişigüzel yükleme yapılan kamyonlardan kaya parçalarının düşme tehlikesi çok yüksektir. Bu durumda olası bir kazanın yol açacağı hayati tehlikelerden dernek olarak tespit ettiğimiz bu eksikliklerin giderilmesi için önlem almayan herkes sorumlu olacaktır. İkizdere Çevre Derneği olarak gerekli önlemlerin alınmasını ve tarafımıza bilgi verilmesini saygıyla arz ederiz.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -