Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

İKİZDERE DİRENİŞÇİLERİ BU KEZ BAKIRKÖY’DEN SESLENDİ”ORMANLAR ÇOCUKLARINDIR”

İKİZDERE DİRENİŞÇİLERİ BU KEZ BAKIRKÖY’DEN SESLENDİ”ORMANLAR ÇOCUKLARINDIR”
Gençağa Karafazlı( [email protected] )
189 views
24 Ağustos 2021 - 12:03
Spread the love

AKP yandaşı Cengiz holdingin İyidere Hazar mahallesinde  yapacağı lojistik liman inşaatı deniz dolgusu için taş temin etmek için İkizdere ,eskencidere vadisinde yapmak istediği taş ocağına karşı yurttaşların başlattığı direniş 123. gününde devam ediyor. İkizdere direnişçileri , direnişlerinin 123. gününde Bakırköy’den doğanın talanına karşı bir kez daha seslendi

Mimarlar Odası başta olmak üzere 80’e yakın bileşenden oluşan Bakırköy Kent Savunmasının ülkemizde yaşanan ve yaşanacak olan afetleri konuşmak için toplandığı etkinliğe, Rize İkizdere’deki İşkencidere Vadisi’nde Cengiz İnşaat’ın yapmak istediği taşocağına karşı 21 Nisan’dan beri direnen köylüler damgasını vurdu.

Mimarlar Odası başta olmak üzere siyasi partiler, STK’lar, demokratik kitle örgütleri ve derneklerin yer aldığı 80’e yakın bileşenden oluşan Bakırköy Kent Savunması, ülkemizde yaşanan ve yaşanacak olan afetleri, yapılmayanları ve vatandaşların yapması gerekenleri konuştu. Yıkılan Spor Vakfı’nın bulunduğu alana yapılan Sanatçılar Parkı’nda yapılan söyleşiye, Cengiz İnşaat’ın  eskencidere Vadisi’ne yapmak istediği taşocağına karşı 123 gündür direnen İkizdere Dernekler Federasyonu’ da katıldı.

DÜNYA GENELİNDE KORUMA ALTINDA BULUNAN 254 VADİDEN BİRİ İŞKENCEDERE VADİSİ

Bakırköy Kent Savunması Yürütme Kurulu Üyesi ve Mimarlar Odası Başkanı Mustafa Fazlıoğlu’nun daveti ile İkizdere’den geldiklerini söyleyen İDF direnişçisi Asuman Fazlıoğlu, bir kaç köylü olarak başlattıkları direnişlerinin milyonlara ulaşmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek,  taşocağı yapılmak istenen alanın dünya genelinde koruma altındaki 254 vadiden biri olan İşkencedere Vadisi olduğunu söyledi.

İkizdere köylüleri olarak taşocağı yapmak isteyenlerden iki adım önde olduklarını, direnişlerinin karşısındaki orantısız gücün ise ‘Para gücü, para hırsı ve örgütlü bir AKP yapısı’ olduğunun altını çizen Asuman Fazlıoğlu, “Direnişimiz devam ediyor ve edecek. Desteklerinizi bekliyoruz. Dereler özgürdür, özgür akacak. Direniş varsa umut var. Ferman padişahınsa dağlar bizimdir. Ormanla çocuklarındır” diyerek direnişlerine destek verenleri selamladı.

“TEK NEDEN PARA HIRSI”

Eskencidere Vadisi’nin sadece orada yaşayanlara değil, tüm insanlara ait olduğunun altını çizen Fazlıoğlu, yüzlerce yılda oluşmuş ağaçların etrafındaki taşı almak için vurulan her kepçenin sadece ağaçlara değil, ormanda yaşayan tüm canlılara zarar verdiğini, dünyada benzeri olmayan kestane balının oluştuğu ağaçların yok edildiğini, kesilen bir ağacın yerine onlarca ağaç dikilse bile kaybedilen doğal zenginliğin asla geri gelmeyeceğini söyleyerek, “Yapılanların tek nedeni para hırsı” dedi.

Bakırköy Kent Savunması bileşenlerini direnişlerine destek vermek için doğa harikası İşkencere Vadisi’ne davet eden Asuman Fazlıoğlu, direnen 30-40 köylü için 150 jandarmanın görev yaptığını, 50 kişi olursalar kazanacaklarını ifade ederek konuşmasını sürdürdü.

Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin’in beraberinde AK Parti’li, MHP’li ve bağımsız belediye başkanlarıyla birlikte yapılması planlanan Cevizlik Taş Ocağı bölgesine geldiğini, 2 yıl sonra yapılacak seçimlerde gitmezse kendileriyle aynı yerde oturacağını söylediğini ifade eden Fazlıoğlu, “Sen ağacı kesenlerin, biz ise koruyanların tarafındayız. Biz doğayı korumaya, onlarda yok ederek para kazanmaya çalışıyorlar. Bu durumda bir arada oturma şansımız yok. Karşı cephelerdeyiz” şeklinde bir diyaloğunun yaşandığını anlatarak, “Belediye başkanı aslında bizim doğamız için direnişimizin meşru olduğunu görüyor ama işi siyasi boyutta değerlendiriyor” diyerek devam etti.

“DOĞAYA KARŞI VERİLEN HİÇ BİR ŞAVAŞIN KAZANANI İNSAN OLMAMIŞTIR”

İnsanın doğanın bir parçası olduğunu, bunu anladığı gün kazanacağını, doğaya karşı verilen hiç bir savaşı da insanların kazanamadığını belirten Fazlıoğlu, “Doğa ile savaşılmaz. Doğa ile uyum içerisinde yaşanır” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

“CUMHURBAŞKANI’NIN İMZALADIĞI PROJEDE, ‘YENİ BİR TAŞ OCAĞI AÇILMAYACAK’ YAZIYOR”

Tüm Türkiye’nin İşkencelere Vadisi’nde 8 saat bir ağacın üzerinde durarak kepçelerin çalışmasını durduran direnişçi olarak tanıdığı Ali Akyıldız’da, “Biz sesimizi tüm Türkiye’ye hatta dünyaya duyurduk ama bir kişiye duyuramadık” diyerek, Cumhurbaşkanı’na imzalatılan projede, “Rize İyidere’de yapılacak olan Lojistik Merkez ve Limanı için yeni taş ocağı açılmayacak” notunun yazılı olduğunu söyledi.

Akyıldız, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘Taş ocağı açılmayacak’ imzası olduğu halde, taşocağı açıldı ise bu çok vahim bir durum. Şayet imzası olduğunu bildiği halde açılıyorsa bu çok daha vahim bir durum” diyerek Cumhurbaşkanı’na seslendi.

“SESİMİZİ AMERİKA DUYDU, RİZELİ BAŞKAN DUYMADI”

İkizdere Dernekler Federasyonu Çevre Komisyonu Başkanı Osman Baş, aslında 2 yıldır bu mücadelenin içinde olduklarını ifade ederek, “Amerika sesimizi duydu ama Rizeli olduğunu ifade eden başkan bizi duymadı. Bu çok daha acı bir durumdur” diyerek, İkizdere’de ormanları yıkarak, dereleri kirleterek, ağaçları keserek, ekosistemi ortadan kaldırarak bir vahşetin devam ettiğini söyledi.

Osman Baş, “Bir tarafta ormanlar yanıyor, bir tarafta ormanlarımızı, sularımızı yok ediyorlar. Elbet bunların hesabı sorulacaktır. Son sözüm; durun… kesmeyin…” diyerek konuşmasını tamamladı.

DİRENİŞİN SEMBOLÜ KADINLAR…

İkizdere’de direnişin sembolü haline gelen kadın köylüleri selamlayan, İstanbul Kadıköylü ve 30 yıllık İkizdere gelini olduğunu söyleyen Aslı Eren direnen kadınlarla gurur duyduğunu ve direnişi başlatan İkizdere kadınlarına selamlarını göndererek konuşmasına başladı.

“YAŞANAN FELAKETLER, İNSAN ELİYLE EKOSİSTEME VERİLEN ZARARIN DOĞA ELİYLE ALINAN İNTİKAMIDIR”

“Biz kadınlar heryerdeyiz” diyerek konuşmasını sürdüren Aslı Eren İkizdere’de direnişi başlatan 3 kadının ahırda, çaylıkta, bahçede ve direniş alanında da en ön cephede olduğunu belirterek, yaşanan sel ve heyelan felaketlerinin aslında bu güne kadar ekosisteme insan eli ile verilen zararın doğa eliyle alınan intikamı olduğunun bilincinde olduklarını belirterek, ““Bu ülke, bu topraklar, bu vatan bizim. Biz birlikte güçlüyüz. Edirne’den Kars’a kadar bu ülke bizumdur” diyerek, direnişlerine destek veren herkesi selamladı.

CHP Bakırköy Kadın Kolu Başkanı Hamide Yazıcı’da, bir İkizdereli olarak yaşananların kendisini çok üzdüğünü, elinden geleni yapmak istediğini ve hep birlikte İkizdere’ye gitmek için ne gerekiyorsa yapacağını belirtti. Yazıcı, Bakırköy Belediye Başkanı’nın, İkizdere direnişi için talep ettiği bayrakları tedarik ettiği için de teşekkür etti.

Selvi Sarıtaç / Mahmut Erdinç

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -