Kuzey Teve

İki yeni KHK yayınlandı

İki yeni KHK yayınlandı
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
35 views
03 Ocak 2021 - 12:50
Spread the love

 OHAL kapsamında 2 yeni KHK daha resmi gazetede yayınlandı. Çok sayıda kişi kamudan ihraç edilirken evlilik programları da yasaklandı.

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında 689 ve 690 Sayılı 2 yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK) daha yayınlandı.  Yeni KHK’larla 3939 kişi kamudan ihraç edilirken, 235 kamu personeli ise görevine iade edildi. 14 dernek kapatıldı, 5 dernek ise tekrar açıldı. Kamuoyunda tartışmalara neden olan evlilik programları yasaklandı.

Buna göre;Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden 3, Danıştay’dan 3, Yargıtay’dan 19, Yüksek Seçim Kurulu’ndan 6, HSYK’dan 6, Başbakanlık Merkez Teşkilatı’ndan 3, Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan 201, RTÜK’den 2, Sermaye Piyasası Kurulu’ndan 23, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Başkanlığı’ndan 1, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’ndan 1, Adalet Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlar’dan 1127, Türkiye Adalet Akademisi 1, AB Bakanlığı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’ndan 1, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 15, İller Bankası’ndan 2, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden 13, Dışişleri Bakanlığı’ndan 19, Ekonomi Bakanlığı’ndan 20, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlar’dan 90, Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’nden 18, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Bağlı İlgili-İlişkili Kuruluşlar’dan 66, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan 68, Rekabet Kurumu’ndan 16, İçişleri Bakanlığı’ndan 8, Jandarma Genel Komutanlığı’ndan 56, Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan 120, Kalkınma Bakanlığı’ndan 13, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan 4, Kamu İhale Kurumu’ndan 6, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan 29, Genelkurmay Başkanlığı’ndan 8, Orman Ve Su İşleri Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları’ndan 5, Savunma Sanayi Müsteşarlığı’ndan 2, Sağlık Bakanlığı ve İlgili Kuruluşlar’dan 216, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlar’dan 98, Yüksek Öğretim Kurumuna bağlı 484 akademisyen, idari personellerden 98 kişi görevlerinden ihraç edildi.

Milli Savunma Bakanlığı ve Bağlı Kurum ve Komutanlıkları’ndan 995’i asker, 110’u sivil olmak üzere 1105 kişi ihraç edildi. Buna göre; Milli Savunma Bakanlığı’ndan 36, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 1’i Tuğgeneral 435 asker ile 43 sivil görevli, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 131’i asker ile 10 sivil görevli, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 429’u asker ile 18 sivil görevli, Akaryakıt-İkmal ve NATO Pol Tesisleri İşletme Başkanlığı’ndan 1, Savunma ve Sanayi Müsteşarlığı’ndan da 2 kişi görevlerinden çıkarıldı.

731 KİŞİ GÖREVE İADE EDİLDİ

Yayınlanan 689 sayılı kararname ile ise çeşitli kurumlarda ki 731 kişi görevlerine iade edildi. Buna göre; Diyanet İşleri Başkanlığı’nda 34, Adalet Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlar’da 15, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda 4, İller Bankası’nda 1, Ekonomi Bakanlığı’nda 3, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlar’da 42, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda 34, Milli Eğitim Bakanlığı’nda 11, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlar’da 23, Sağlık Bakanlığı ve İlgili Kuruluşlar 51, Yüksek Öğretim Kurumları’nda 18 kişi görevlerine iade edildi.

14 DERNEK KAPATILDI

KHK’lar kapsamında 14 dernek kapatılırken, 5 derneğin tekrar açılmasına, bir gazete ve bir dergi, 13 sağlık kuruluşu ve 18 vakıf kuruluşunun da kapatılmasına karar verildi.

ÇOK SAYIDA AKADEMİSYENİN GÖREVİNE SON VERİLDİ

KHK uyarınca 484 akademisyen ve 98 iaderi personelin görevine son verildi. 731 kamu personeli göreve iade edildi. Yeni KHK ile Marmara Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Özgür Müftüoğlu’nda ihraç edildiği öğrenildi.

59 KİŞİNİN ÖĞRENCİLİKLE İLİŞİĞİ KESİLDİ

689 sayılı KHK ile yurtdışında okuyan 59 kişinin öğrencilikle ilişiği kesildi.

BİR GAZETE, BİR DE DERGİ KAPATILDI

Yayınlanan KHK’larla Yürüyüş dergisi ile Van İpekyolu Haber gazetesi de kapatıldı.

EVLİLİK PROGRAMLARI YASAKLANDI

Yeni KHK’larla evlilik programları da yasaklandı. Kararnamede evlilik programlarına ilişkin, “Radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde, arkadaş bulma amacıyla kişilerin tanıştırıldığı ve/veya buluşturulduğu türden programlara, takviye edici gıdalar ve benzeri destekleyici ürünler de dâhil olmak üzere herhangi bir ürünün ilgili mevzuatına aykırı olarak sağlık beyanıyla satışına, pazarlanmasına ve/veya reklamına, sohbet, arkadaşlık ve eş bulma hatlarının ve hizmetlerinin tanıtımına yer verilemez. Katma değerli elektronik haberleşme hizmet numaraları, yerel aranır numaralar, benzeri özel içerikli hizmetlere ilişkin numaralar ile özel ücrete tabi diğer sabit ve mobil numaralar kullanılmak suretiyle, izleyici ve dinleyicileri yanıltıcı ve/veya haksız kazanca neden olacak şekilde yarışma, çekiliş, lotarya ve benzeri adlar altında ödül ve ikramiye taahhüt edilemez ve bu yöntemle ürün tanıtımı, satışı ve pazarlaması yapılamaz” denildi. 

PİLOT SUBAYLARIN” İBARESİ YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILMIŞTIR”

Kararnamede, “926 sayılı Kanunun ek geçici 92 nci maddesinin birinci fıkrasının birinci cümlesine “Kuvvet Komutanının teklifi ve Millî Savunma Bakanının onayı ile” ibaresinden sonra gelmek üzere “31/12/2017 tarihine kadar” ibaresi eklenmiş ve aynı fıkrada yer alan “pilot subayların” ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır”

“JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞININ VEYA” İBARESİ YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILMIŞTIR”

Kararnamede, “10/6/1949 tarihli ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11 inci maddesinin (D) fıkrasının birinci cümlesinde yer alan “Jandarma Genel Komutanlığının veya” ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır” denildi.

Yeni KHK’larla kapatılan kurum ve kuruluşlar şöyle:

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -