Kuzey Teve

İHD’nin maden raporu: Yasal mevzuat kâr hırsı ile yok sayıldı

İHD’nin maden raporu: Yasal mevzuat kâr hırsı ile yok sayıldı
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
61 views
03 Ocak 2021 - 12:49
Spread the love

 İnsan Hakları Derneği, 16 kişinin göçük altında kaldığı madenle ilgili uyarılarda bulunduğu raporu yeniden yayımladı. Dernek, ‘uyarılarımız dikkate alınsaydı bu cinayet yaşanmayabilirdi’ açıklamasında bulundu. 

(FOTOĞRAF: REUTERS/Sertac Kayar)(FOTOĞRAF: REUTERS/Sertac Kayar)

Ceren Bayar  cbayar@gazeteduvar.com.tr

ANKARA- Siirt’in Şirvan ilçesindeki maden kazası sonrası arama çalışmaları devam ederken Sağlık Bakanı Recep Akdağ madende incelemelerde bulundu ve herhangi bir ihmâl görmediğini söyledi. Aynı saatlerde İnsan Hakları Derneği’nden Şirvan’daki maden faciasına ilişkin bir açıklama geldi. Açıklamada İnsan Hakları Derneği, Siirt Şubesi’nin 16 kişinin göçük altında kaldığı Şirvan Madeniyle ilgili daha önce hazırladığı rapor hatırlatıldı. Söz konusu raporda, Şirvan’daki işletmenin hukuksuz bir şekilde faaliyet yürüttüğü belirtiliyor ve kapsamlı soruşturma isteniyordu.

‘BU CİNAYET YAŞANMAYABİLİRDİ’

Derneğin yazılı açıklamasında, ‘Raporumuz Cumhuriyet Başsavcılıkları ve Enerji Bakanlığı tarafından ciddiye alınıp gerekli işlemler ve önlemler alınabilseydi belki de bu iş cinayetleri yaşanmayabilirdi. Bu raporda maden sahasında Enerji Bakanlığı ve ilgili birimlerin denetim yapmadığı ve yasal mevzuatın kâr hırsı ile yok sayıldığı açık bir şekilde belirtilmektedir’ ifadeleri kullanıldı.

NE OLMUŞTU?

17 Kasım’da, Siirt’in Şirvan İlçesine bağlı Maden Köyü’nde Ciner Grubu tarafından işletilen bakır madeni ocağında meydana gelen göçük sonrası 16 işçi toprak altında kalmıştı. Şimdiye kadar yapılan çalışmalar sonucunda sadece 6 işçinin cansız bedenine ulaşıldı.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -