Kuzey Teve

İHD ve TTB’den Çakıcı raporuna tepki

İHD ve TTB’den Çakıcı raporuna tepki
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
84 views
03 Ocak 2021 - 12:58
Spread the love

 Organize suç örgütü lideri Çakıcı’ya verilen süresiz sağlık kurulu raporu, İHD ve TTB tarafından çifte standart olarak nitelendirildi.

Esra KOÇAK MAYDA


ARTI GERÇEK – 2004’ten bu yana hükümlü olarak cezaevinde olan organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’ya tedavi gördüğü hastane tarafından süresiz sağlık kurulu raporu verildiği ortaya çıktı. İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan söz konusu rapora  “Buradaki sorun çifte standarttan da öte ayrımcılık” diyerek tepki gösterdi. TTB Merkez Konsey Üyesi Bülent Nazım Yılmaz ise Sağlık Bakanlığı’na raporun gerçekliğine ilişkin açıklama yapması için çağrıda bulundu.

ÇİFTE STANDART DEĞİL AYRIMCILIK

Halen cezaevlerinde 1154 hasta tutuklu ve hükümlünün olduğunu hatırlatan Türkdoğan, Çakıcı’ya tanınan hakların onlara da tanınması gerektiğine dikkat çekti. Özellikle MHP Lideri Bahçeli’nin ziyaretinin ardından Çakıcı’nın hastalığının afla birlikte çokça konuşulduğunu ifade eden Türkdoğan şunları söyledi:

“Biz kişinin suçu ne olursa olsun hasta mahpussa insan onuruna yakışan bir şekilde tedavi edilmesini savunuyoruz. Buradaki sorun ayrımcılık. Beklerdik ki diğer hasta tutuklu ve hükümlülerin durumu da dile getirilsin. Özellikle adı hiçbir şiddet eylemine karışmamış, karışsa bile yıllardır cezaevinde olan çok ciddi sağlık sorunları olan veya kanser hastaları olanlar var ve bunlar hala tahliye edilmemiştir. Onu bırakın tedavi bile edilemiyorlar. Burada sistemin hasta mahpuslara yönelik ayrımcı bakış açısı çok açık bir şekilde ortaya çıkıyor. Hangi suç kategorilerinden yatıyorsanız size ona göre muamele yapılıyor.”

BÖYLE BİR RAPOR VAR MI AÇIKLANSIN

Ortaya çıkan rapora ilişkin inceleme başlatacağı söylenen Türk Tabipler Birliği adına konuşan Merkez Konsey Üyesi Bülent Nazım Yılmaz ise inceleme başlatmayacaklarını ama öncelikli olarak Sağlık Bakanlığı’nın bu raporun gerçek olup olmadığını kamuoyuna açıklaması gerektiğini belirtti. “Bu rapor varsa ortada hasta tutuklular açısından çok ciddi bir çifte standart vardır” diyen Yılmaz, bu raporun klinik bir rapor olmadığını ve tıbbi bir rapora ait olmayan bir dili olduğunu söyledi. Yılmaz, bu nedenle de ilk bakışta asparagas haber olduğunu düşündüklerini ifade etti.

Türkiye’de bin 300’ün üzerinde hasta tutuklu ve hükümlü bulunduğunu ve bunların birçoğunun da tedavilerini dışarıdan yürütmesi gereken kişiler olduğunu söyleyen Yılmaz, bu nedenle Çakıcı’ya pozitif ayrımcılık yapıldığını dile getirdi.

ÇAKICI’YA SINIRSIZ ZİYARET İZNİ İÇİN SAĞLIK KURULU RAPORU

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin “ülküsever” ve “kahraman” olarak niteleyerek af talebinde bulunduğu organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’ya Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi tarafından süresiz sağlık kurulu raporu verilmişti. Çakıcı’nın 19 Mayıs tarihinden bu yana tedavi gördüğü hastaneden aldığı raporda kendisinde 16 farklı türde hastalığın olduğu, altısının ise ölümcül risk taşıdığı bilgisi yer alıyordu.

Raporda ayrıca Çakıcı’nın yakınları tarafından ziyaretine ilişkin değerlendirmelere yer verilerek şu görüşlere yer verilmişti:

“Birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü derecedeki akrabaları ve yakın arkadaşları ile haftanın 7 günü saat 09.00 ile 20.00 arasında hem sağlığı hem morali aynı zamanda helalleşme açısından bu zaman dilimleri arasında, istediği isimlerle, kişi, sayı adeti koymadan, kendisi için bu ziyaretler hastalıklarının kontrol edilebilmesi için ve morali açısından yeniden hayata bağlayabilir.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -