Kuzey Teve

İHD ve TİHV’den Diyarbakır ile Kızıltepe saldırılarına tepki

İHD ve TİHV’den Diyarbakır ile Kızıltepe saldırılarına tepki
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
36 views
03 Ocak 2021 - 12:47
Spread the love

İHD ve TİHV’den Diyarbakır ile Kızıltepe saldırılarına yönelik yaptığı yazılı açıklamayı  tepki 

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde düzenlenen saldırıda iki sivil, bir polis; Diyarbakır’ın Sur ilçesinde de beş sivil hayatını kaybetmiş saldırılara çeşitli sivil toplum örgütleri yanı sıra İHD ve TİHV’tepki göstermişti. 

Diyarbakır’da On gözlü Köprü yakınlarında ve Mardin Kızıltepe’de meydana gelen bombalı saldırılara İnsan Hakları Derneği  (İHD)MYK üyesi ve Karadeniz sorumlusu Gençağa Karafazlı İHD ve TİHV’den yapılan ortak açıklamayı aktardı. 

Aralarında sivillerin de olduğu çok sayıda yurttaşın yaralandığı ve yaşamını yitirdiği saldırıya ilişkin açıklamada bulunan İHD ve TİHV, “Günlük yaşantının kanıksanan bir parçası olan şiddet sarmalı kaygı vericidir” dedi.  

‘SİVİLLERİN ZARAR GÖRMESİ KABUL EDİLEMEZ’   

Karafazlı Açıklamasında yaşanan saldırılar, “Son bir yıldır yaşanan savaş, bombalı saldırılar, darbe girişimleri vb. yollarla içine girilen şiddet sarmalının günlük yaşantımızın kanıksanan bir parçası haline gelmesi kaygı verici bir durumdur. Her gün yeni bir saldırı ile karşı karşıya kalındığı, özellikle de bu süreçte saldırılarda kadın ve çocuklar başta olmak üzere sivillerin zarar görmesin hiçbir şekilde kabul edilemeyecek bir durumdur. Bizler hak savunucuları olarak defaten attığımız çığlığı bir kez daha yineliyor ve her türlü savaş ve şiddet politikasına “Artık Yeter!” diyoruz. Hiç kimse bizden savaşla ve şiddetle yaşamaya alışmamızı beklemesin”

Savaşı sürdürenlerin saldırıları bir an evvel durdurması ve bir an önce akan kanın durması, şiddetin sona ermesi ve sorunları konuşarak, müzakere ederek çözme konusunda adımlar atılmasını bekliyoruz. 

Barış politikalarının, demokrasi ve insan haklarının rehber edinilmesi,çatışmacı politikalardan, militarizmi ve şiddeti siyasete egemen kılmaktan, misliyle intikam alma girişimlerinden, OHAL ilan ederek hak ve özgürlükleri kısıtlamaktan bir an önce  vazgeçilmesini istiyörüz.” dedi

BİLİCİ “HER TÜRLÜ SALDIRIYI KINIYORUZ

Öte yandan Bianet’e açıklama yapan  İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici’Şiddete zemin hazırlayan nedenlerin ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi. 

Bilici, PKK’ye de devlete de çağrıda bulundu: “Şiddetten derhal vazgeçsinler ve diyalog yolunu seçsinler.” “Yaşam hakkına yönelik her türlü saldırı, temel hak ve özgürlüklere yönelik yapılan her türlü saldırıyı kınıyoruz. Bunların bir daha yaşanmaması için de sürekli mücadele veriyoruz.  

“Hiç bir ölümü ayırmıyoruz. Kim yaparsa yapsın, bu tür eylemlerden bir an evvel vazgeçilmeli. Bu şekilde çözüme ulaşılamayacağı defalarca gördük” dedi

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -