Kuzey Teve

İHD heyeti gazeteci Ilıcak ile görüştürülmedi

İHD heyeti gazeteci Ilıcak ile görüştürülmedi
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
44 views
03 Ocak 2021 - 12:49
Spread the love

 Cezaevi Komisyonu, hak ihlallerini saptamak amacıyla tutuklu gazeteci ve yazarlarla görüşmeye başladı. Komisyona göre OHAL düzenlemelerinde yer alan açık görüş hakkı fiilen kullandırılmıyor.

İnsan Hakları Derneği Eş Genel Başkanı avukat Eren Keskin ve Merkezi Cezaevi Komisyonu’ndan Avukat Zeynep Ceren Boztoprak, Yazar Aslı Erdoğan ve çevirmen, dilbilimci Necmiye Alpay ile görüştü. İHD heyeti gazeteci Nazlı Ilıcak ile de görüşmek istedi ancak izin verilmedi. Nazlı Ilıcak’ın, haftada bir kez, en fazla üç avukatla görüştürüldüğü kaydedildi.

Heyetin görüştüğü yazarlar Necmiye Alpay ve Aslı Erdoğan, soğuktan ve kitap sınırlamalarından şikayetçi olduklarını belirtti. Kişi başı 15 kitap hakkı tanındığı, yeni kitap alacaklarında eski kitapları vermeleri gerektiğini anlatan iki isim, içerisi soğuk olmasına rağmen kıyafetlere de sınırlama getirildiğini anlattı.

ERDOĞAN: HAYALLERİMİZDEN VAZGEÇECEK DEĞİLİZ

Aslı Erdoğan, heyet aracılığıyla bir de mesaj yolladı:

Merhaba sevgili arkadaşlar, dostlar.

Özgürlük nöbetini, koşulların giderek ağırlaşmasına karşın, hep sürdürdünüz, direndiniz, bence tarihe geçtiniz. Ne yazık ki, bizim dava da, aldığı trajikomik boyutla kapkara bir tarihe geçiyor… Sanırım uluslararası düzeyde tanınan ilk kadın yazarı, bu kadar ağır bir ceza istemiyle yargılanan… Sebepse bir gazetenin “danışmanı” olmam. Necmiye Hanım ilk dilbilimci, Ragıp Zarakolu da ilk Nobel Barış Ödülü Adayı olarak Türkiye’deki en ağır ceza istemiyle yargılanıyorlar… Bu ayıp çok uzun süre unutulmayacak.

Koşullar zorlaştı diye, sözcüklerimizden ve hayallerimizden vazgeçecek değiliz.

Herkese teşekkürler, selamlar, sevgiler.

Aslı Erdoğan

18.11.2016

Bakırköy Cezaevi

unknown

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -