Kuzey Teve

İHD “BİLİCİ İNSAN HAKLARI SAVUNUCUSUDUR“

İHD “BİLİCİ İNSAN HAKLARI SAVUNUCUSUDUR“
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
48 views
03 Ocak 2021 - 12:49
Spread the love

 İHD Eş Genel Başkan Yardımcısı Raci Bilici’nin, gözaltına alınmasına dair basın açıklaması yapıldı. İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, “İnsan hakları savunucuları her zaman risk alırlar ve savunuculuk zaten böyle bir şeydir” dedi.

racibinici
           6s 48d
Vecdi Erbay  verbay@gazeteduvar.com.tr

DUVAR – İHD Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici’nin gözaltına alınmasının ardından, konu ile ilgili İHD Diyarbakır Şubesi binasında bir basın toplantısı düzenlendi. Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 15 Mart günü evine düzenlenen polis baskınıyla gözaltına alınan Bilici’nin dosyada gizlilik kararı bulunması nedeniyle neyle suçlandığına dair bili edinilemiyor.

Toplantıda konuşan İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Bilici’nin 15 Mart’tan bu yana gözaltında bulunduğunu hatırlatarak, bugün Diyarbakır Baro Başkanı Ahmet Özmen ve TİHV temsilcileri ile birlikte Diyarbakır Başsavcılığı’nı ziyaret ederek bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirtti. Başsavcılıktan Bilici’nin durumu hakkında bilgi talebinde bulunduklarını belirten Türkdoğan, insan hakları savunuculuğundan dolayı bir soruşturmaya uğramaması gerektiğini aktardıklarını söyledi. Soruşturmanın 2013 ve 2014 yıllarına dayanan ve daha önceden başlatılmış, ancak tamamlanması gereken bir soruşturma olduğuna dair kendilerine genel bir bilginin aktarıldığını ifade belirten Türkdoğan, soruşturmanın gizlilik içerisinde yürütüldüğünü söyledi.

“İnsan hakları savunucuları her zaman risk alırlar ve savunuculuk zaten böyle bir şeydir” diyerek konuşmasını sürdüren Türkdoğan, “İnsanların hakkını ve hukukunu aramak için, ihlalleri belgelemek için, aldığımız riskler karşımıza bazen gözaltı, bazen tutuklama olarak, bazen ülkeye terk etmek olarak, ne acıdır ki bazen de yaşamımızın sona ermesi olarak çıkıyor” dedi.

Bilici’nin yasadışı örgütlerle itham edilecek bir faaliyetinin olamayacağını rahatlıkta belirtebileceğini söyleyen Türkdoğan, “İnsan Hakları Derneği’nin ve insan hakları savunucularını yasadışı örgütlerle hiçbir şekilde bağı ve ilişkisi kurulamaz. Böylesi yoğun hak ihlallerinin yaşandığı bir ülkede aktivist faaliyetlerde bulunduğumuzdan dolayı, bu tip suçlamalarla karşılaşmamız olağandır. Ancak tekrar vurgulamak isterim ki, insan hakları ve demokrasiden yana bağımsız bir çizgisi olan derneğimizin yöneticisi olan Raci arkadaşımızın da, yasadışılıkla suçlanması kabul edilemez” dedi. 

BİLİCİ İÇİN ULUSLARARASI DAYANIŞMA

Birçok uluslararası kurumun Bilici’nin durumu ile ilgili bilgi talebinde bulunduğu söyleyen Türdoğan “Bu bağlamda Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu, Uluslararası Akdeniz İnsan Hakları Ağı, Uluslararası Af Örgütü, arkadaşımızın durumu yakında izlemektedir. Yine ihlal raporlarımızın ulaştığı Birleşmiş Billetler mekanizmaları, Avrupa Konseyi ve AGİT mekanizmaları da arkadaşımızın durumu hakkında bilgi talep etmektedir.” diye konuştu.

Türkdoğan son olarak, “Süreci soğukkanlı bir şekilde ve adli sürece zarar vermeden, fakat arkadaşımız özgürlüğüne kavuşacak şekilde sürdüreceğiz” diye konuştu.
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -