Kuzey Teve

Hopada 1 Mayıs coşkulu kutlandı

Hopada 1 Mayıs coşkulu kutlandı
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
77 views
02 Ocak 2021 - 22:58
Spread the love

 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları Hopa ilçesinde Cumhuriyet Meydanında coşkulu bir şekilde kutlandı. Kutlamalara; KESK’e bağlı Eğitim-Sen Hopa temsilciliği, BES, SES, KESK Rize Platformu, Hopa Halkevi, HDK bileşenleri Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, EMEP, ESP, Hopa CHP, Devrimci Liseli Gençlik ve Öğrenci dayanışması, Genç Umut, Hopa Dayanışma Derneği ve Gençlik örgütleri katıldı.

      Hopa Çay kur Fabrikası önünde toplanan katılımcılar,kortej oluşturarak Cumhuriyet meydanına kadar çeşitli sloganlar atarak yürüyüş yaptılar.. “Her yer Taksim, Her yer Direniş, Yaşasın 1 Mayıs” sloganları altında Cumhuriyet meydanında toplanan katılımcılar burada da 1 Mayıs içeren sloganlar atmaya devam ettiler. 
    Cumhuriyet meydanında ki kutlamalar tertip komitesi tarafından programlandığı gibi saat 14.00 de Devrim Şehitleri ve 1 Mayıs’ta hayatlarını kaybedenler anısına 1 dakikalık saygı duruşu yapılması ile başladı.

İlk olarak Kamu emekçileri Sendikası adına Dilber Şen konuştu. Şen konuşmasında 1 Mayıs ile ilgili düşüncelerini açıklayarak AKP İktidarına yüklendi. İstanbul’da bugün bile AKP iktidarının İşçilerin bayramını kutlatmamak adına gaz bombaları ile polisi seferber ettiğini söyleyerek, Hayatın her alanında gericileşmenin doludizgin gittiği ülkede dindar nesil, dindar gençlik yetiştirme adına okullarda, üniversitelerde kendinden olmayan öğretim görevlilerine bile tahammül edemediğini ifade etti. Kentsel dönüşüm adına kamu alanların bir avuç yandaşa peşkeş çekilmeye çalışıldığı ülkemizde derelerimize göz diken, yaylalarımıza göz diken, ormanlarımıza göz diken AKP iktidarı tam da ABD’nin istediği yolda hızla ilerlemektedir. ABD politikaları doğrultusunda AKP iktidarının komşularımızla savaşın eşiğine geldiği ülkemizde emperyalistlerin askeri üsleri her geçen gün artmaktadır. Bu düzene ve bu gidişata dur diyecek gücün de işte bu meydanlardaki halk olduğunu söyleyen Şen “direne direne kazanacağız” dedi.

Daha sonra Halkevleri adına Kamil Ustabaş, Devrimci Liseli Gençlik ve Öğrenci dayanışması adına Suat Alkan Kırçiçek, HDK adına Recep Demirci, Genç Umut adına Seçim Yağmur Muti birer konuşma yaparak 1 Mayısla ilgili, yaşanan siyasi gelişmelerle ilgili ve gündeme yönelik düşüncelerini açıkladılar.

Hopa’daki 1 Mayıs mitinginde daha sonra Hopa Müzik evi topluluğu tarafından söylenen parçalar eşliğinde Mitinge katılanların topluca horon oynayıp halaylar çekmesi ile sona erdi.

Haberin Fotoğraflarına  BURADAN ulaşabilirsiniz 

Haber: Hayati AKBAŞ

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -