Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

“HOPA İMAR PLANI, ADRESE TESLİM AVANTACI BİR RANT PLANIDIR”

“HOPA İMAR PLANI, ADRESE TESLİM AVANTACI BİR RANT PLANIDIR”
214 views
14 Haziran 2021 - 16:50
Spread the love

Hopa Belediyesinin Meclisten geçirdiği imar planına yönelik tepkiler devam ediyor.
Hopa halk inisiyatifi ‘AKP döneminde hazırlanan bu plan, CHP ilçe başkanı başkanlığında, halka kapalı grup kararı ile, CHP – AKP dayanışması sağlanarak, bu RANT ve TALAN planı onaylanarak meclisten geçirilmiştir.
“HOPA İMAR PLANI, ADRESE TESLİM AVANTACI BİR RANT PLANIDIR”
Gençağa karafazlı-Hüseyin Altun


Artvin, Hopa Belediyesi hazırlattığı ve mecliste CHP-AKP üyelerince onaylanan imar planına yönelik Hopa halk inisiyatifinin tepkisi devam ediyor.
Sundura mahallesinde yapılan bu planlama işlemi, hangi kamusal hizmetin ve şehircilik anlayışının ürünüdür…? Bu plana onay verenlerin Hopa halkına bu soruların cevabını vermek zorunda olduğunu ifade eden Hopa halk inisiyatifinden yapılan açıklamada;
“Sundura mahallesinde Hopa şehir stadyumu çevresindeki arsalarda, belediye meclisince önceden reddettikleri imar planında, inşaat hacmi emsali, 1.20 iken; kabul ettikleri mevcut planla bu emsaller, hiçbir yeşil ve sosyal donatı alanı ayrılmayan bu yerlerde, E. 2,40 gibi yüksek inşaat emsalleri sağlanarak, buradaki arsalara AVANTA RANT sağlanmıştır. Buradaki kamusal tesis alanları, yeşil alanlar kaldırılmış ve diğer mahallelerde, halkın çay ve fındık, meyve, sebze üretimi yaptığı tarlalara kaydırılmıştır. Burada verilen inşaat konut alanları bir tür kripto şifreleme yöntemi kullanılarak, Ranta olanak yaratılmıştır.
“AVANTA RANTTAN KİMLER YARARLANACAK”
Reddettikleri daha önceki planda, stadyum çevresindeki bu parsellerde inşaat hacmi emsali açıkça, E. 1,20 olarak yazılıydı. Kabul ettikleri mevcut planda bu parsellerde inşaat hacmi emsali belirtilmemiş, buralara, A – 4; A – 5; A – 6 gibi halkın anlamakta zorlanacağı “kripto işaretlemeler” yapılmıştır. Parselin inşaat Taban alanının 4 – 5 ve 6 ile çarpımıyla elde edilen bir emsal yöntemi kullanmak suretiyle, bu arsaların inşaat hacmi %100 yükseltilmiştir. Bu arsaların E. 1,20’den, E. 2,40’lara varacak şekilde plana işlenmesinin şehir planına katkısı nedir? Hiçbir katkısı olmayan bu rant işleminden, buradaki AVANTA RANTTAN kim ve kimler yararlanacaktır…?
Sundura mahallesinde yapılan bu planlama işlemi, hangi kamusal hizmetin ve şehircilik anlayışının ürünüdür…? Bu plana onay verenlerin Hopa halkına bu soruların cevabını vermek zorundadır.
İMAR PLANI RAPORUNDA 35000 KİŞİLİK PLANLAMA YAPILDIĞI AÇIKLAMASI, RANT VE TALANI GİZLEME YALANIDIR.
Hopa imar planı raporunda; “… Emsale göre yapılan alan dağılımlarında ortalama hane halkı büyüklüğü 3,2 kişi ve ortalama konut büyüklüğü 130 m2 olarak belirlenerek nüfus hesaplamaları yapılmıştır. Nüfus dağılımına göre 35000 kişilik projeksiyon nüfusun, yaklaşık 12500 kişisi gelişme konut alanlarında ve 2500 kişisi ise ticaret + konut alanlarında yer almaktadır.” denilmektedir. – Plan düzenleyip kabul edenlerin, imar planı raporlarındaki bu açıklamaları tutarsızdır ve yalandır…! Tutarsızlıklarının ve yalanlarının belgesi ise düzenlemiş oldukları plan raporunun 21. sayfasında gösterdikleri
“KONUT ALANLARI ÇİZELGESİDİR”
Bu çizelgedeki emsallere göre, 35000 olarak belirtilen nüfusun, %100 daha fazla olduğu açıkça görülmektedir. – İmar planı raporunun “ticaret + konut alanında” konut SINIRLAMASI belirlenmemiştir. Ne kadarı ticari ne kadarı konut olarak planlandığı yazılı değildir. Buna göre, ticaret + konut alanındaki emsallere göre, 2500 kişilik nüfus açıklaması neyin kıstası olarak belirtilmiştir? Bu mesnetsiz rapor açıklaması ucu açık RANT uygulamalarına, keyfi planlama kararlarına uygun olarak hazırlandığının göstergesidir. Yüzde olarak sınırlaması belirtilmeyen ticaret + konut alanlarında müteahhitlerin ve rantçı çıkar odaklarının insafında bir konut yapılaşmasına gidileceğini göstermektedir. Dolayısıyla bu alanlarda konut sınırlaması yapılmadığından ortalama %85 konuta yönelik bir yapılaşma olacağından, plan raporunda söylenen nüfusun 2500’lerde olmayacağı, bu rakamın 5 kat üstünde nüfusun söz konusu olacağı ortadadır. İmar planı raporundaki, KONUT ALANLARI ÇİZELGESİNE göre; – Revizyon alanında; 1.033.720 m2 – Gelişme konut alanında; 531.171 m2 – Ticaret + konut alanında; 638.871 m2 inşaat hacmi alanı yaratılmış ve Hopa genelinde Toplam; 2 milyon 203 bin 762 metre kare inşaat hacmine olanak sağlanmıştır. İmar planı raporunda, “ortalama konut büyüklüğü 130 m2: Ortalama hane halkı büyüklüğü 3,2 kişi olarak belirlenmiştir” Buna göre; 2.203.762 metre kare inşaat konut alanı verilen planlama dikkate alındığında; 16.952 konuta yönelik planlama yapıldığı ortaya çıkmaktadır. 16.952 konutun, planda belirtilen hane halkına ortalamasına göre; 54.246 kişilik bir nüfusa yönelik olduğu anlaşılmaktadır.
“35 BİN KİŞİLİK PLANLAMA YAPILDIĞI YALANDIR”
Bu nüfus oranına, plan raporunda belirtilen, mevcut 22000 nüfus ilave edildiğinde; yapılan planlamanın 76.246 kişilik bir nüfusa hitap ettiği ortaya çıkmaktadır. Öyleyse, 35000 kişilik planlama yapıldığı yalanı neden yapılmaktadır? – 76.246 kişilik konut inşaat alanıyla Rant yaratanlar, 35000 kişilik plan yaptıklarını söyleyerek yarattıkları RANTI gizlemeye çalışmaktadır.
İmar planında, kanunsuzca yapılan fazla kesintilerin, bu kesintilerle yapılan TALAN’ın altında yatan nüfus artışının yalanla gizlenmek istenmesidir. Her yönüyle tutarsız, şehre ve şehrin insanına hiçbir toplumsal katkısı olmayan bu planı Hopa’ya reva gören “siyasi misyon sahipleri” ve çıkar gruplarına adrese teslim iş ve işlemlerin yürütülmesine olanak sağlayanlar kimlerdir.?
“BU UCUBE PLANI ONAYLATAN SİYASİ İRADE HANGİ İRADEDİR”
İmar komisyonu başkanlığı ve belediye yönetimine bu ucube şehir planını onaylatan “siyasi irade” hangi iradedir. 4 Kasım 2020’de mecliste onaylanan bu planın arkasında, hangi siyasi kapalı grup kararları vardır. 2 Kasım 2020’de Hopa CHP ilçe başkanı başkanlığında, kapalı grup toplantısında bu ucube plan, meclis üyelerinin sorgulamasına fırsat verilmeden halktan gizli olarak onaylanacağı karar altına alınmıştır. Aynı şekilde AKP ilçe başkanlığıda kapalı grup toplantıları ile bu planın onaylanması yönünde grup kararı oluşturmuştur. Zaten AKP döneminde hazırlanan bu plan, CHP ilçe başkanı başkanlığında, halka kapalı grup kararı ile, CHP – AKP dayanışması sağlanarak, bu RANT ve TALAN planı onaylanarak meclisten geçirilmiştir. Hopa CHP ve AKP belediye gruplarının kapalı grup kararlarıyla, bir dizi RANT pazarlığında, İYİP’li meclis üyelerinin de uyum sağlayarak onay verdiği bu haksız ve adaletsiz Rant ve Talan planı, bir utanç belgesi olarak Hopa’nın yerel yönetim tarihine geçmiştir. – Halk nezdinde, kapalı grup toplantılarında alınan kararların itibarı yoktur. – Şehir planı, içinde yaşayan halkla birlikte yapılmalıdır. – Şehir planları şehrin ve halkın, çevrenin ihtiyacının ürünü olmalıdır.. – Belediye yönetimi, Rant odağından arındırılmalı, Halka ve şehre uygun olmayan kararlar İPTAL EDİLMELİDİR.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -