Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

HOPA HALK İNSİYATİFİ “SİYASİ İLKE VE DEĞERLER TERK EDİLDİ”

HOPA HALK İNSİYATİFİ “SİYASİ İLKE VE DEĞERLER TERK EDİLDİ”
84 views
19 Mayıs 2021 - 10:53
Spread the love

HOPA HALK İNSİYATİFİ “SİYASİ İLKE VE DEĞERLER TERK EDİLDİ”

GENÇAĞA KARAFAZLI –

HOPA

Hopa Belediyesi meclisinde onaylanan ve Şehircilik Bakanlığınca onaylanan Kıyı ve Sahil Düzenlemesi Amaçlı 1/5000 ölçekli Nazım ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planına karşı çıkan Hopa halk inisiyatifi Hopa da Sol koordinasyonun dağıtılması ve gelinen nokta üzerine yazılı bir açıklama yaptı.

Hopa halk inisiyatifi “bu plana neden karşıyız” dediği açıklamada “Bu planla birlikte Hopa sahilinin boydan boya doldurulmak istendiğini görüyoruz! Toplam 344.000 m2 alana dolgu yapılacağı planlanmış. Hopa’nın en batısında yer alan Sugören mahallesi ile Orta Hopa mahallesinde yer alan Liman girişi arasının ortalama 100-120m açığa kadar dolgu yapılacak”

“SEÇİM ÖNCESİ İLKELERDEN VAZ GEÇİLDİ”

Hopa halk inisiyatifi yaptığı yazılı açıklamadan Hopa’da sol ittifak koalisyonunun verilen halk vaat edilenlerin yerine getirilmemesi nedeniyle dağıldığını belirttiği açıklamasında;

“Bir ittifak koordinasyonu oluşturularak, demokratik yerel yönetim için seçim başarısı elde edilmiştir.

Seçim öncesi, demokratik yerel yönetimin ilkeleri ve programı belirlenmiş, bu ilke ve program çerçevesinde dayanışma sağlanarak, halkla birlikte bu başarıya imza atılmıştır.

HOPA HALKINA HİZMET EDEN BELEDİYE VAAT ETMİŞTİK

Sol ittifak koordinasyonunun, Hopa halkına söz ve vaatleri olmuştur. Sol ittifakın, seçim bildirgesindeki şu vurguları önemli ve değerlidir;

“- Hepimizin hakkettiği temiz, dürüst, adaletli bir belediye, – Eldekini tüketen değil; çalışan, üreten, ürettiğini paylaşan bir belediye,- Siyasi tercihleri ya da kimliği yüzünden insanlarımızın dışlanmadığı, vicdanlı, eşitlikçi bir belediye,- Kişisel çıkar ilişkilerinin yok edildiği, sadece Hopa halkına hizmet eden Belediye, – Halk meclisimizi ve mahalle meclislerimizi oluşturarak, herkesin görüş, öneri ve taleplerini belediye yönetimine doğrudan iletebilmesini sağlayacağız.

Her Hopalı’nın öneri yapabileceği halka açık, hesap veren, şeffaf bir bütçe oluşturacağız” denerek bu yolda Hopa halkına vaatler verilmiştir.

Genel hatlarıyla, Hopa için, demokratik ilke ve değerlerle bezenmiş, sol-sosyal-demokrat anlayışla örtüşen, yurttaşlık hakları ve hak arama kültürünün ifadesi olan bir program çerçevesinde, Hopa’da yerel iktidara gelinmişti.

“SİYASİ İLKE VE DEĞERLER TERK EDİLDİ”

Hopa yerel iktidarı iki yılını geride bıraktı. Yaşanan iki yıllık süreç ele alındığında, siyasi ilke ve değerlerin terk edilerek hareket noktası oluşturulduğunu görüyoruz. Yerel yönetimdeki bu siyasi kayma ve tutarsızlık, ittifak bileşenlerini olumsuz yönde etkilemiştir ve ittifak bileşenlerinin halka yönelik sorumluluklarda, birlikte adımlar atılmasında zorluklar yaşanmaktadır.

“BELEDİYE RANT ODAKLI YÖNETİLMEYE BAŞLANDI”

Bütün bu olumsuzlukların nedeni, belediye yönetiminin şekillenmesinden sonra, belirlenen ilkelerden kopuk olarak, belediyenin rant odağı merkezli yönetiliyor olmasıdır. Rant odağı belediye işleyişini kontrolü altına almıştır. Bu yolda kendisine çıkar ilişkileri sağlayarak etki alanını genişletmiştir. Seçim öncesinde ittifakla belirlenen ilkeler, program, dolayısıyla demokratik halkçı yönetim anlayışı umurunda değildir.

Bu duruma nasıl ve neden gelindi…?

Yerel yönetim için, ilke ve program kuşkusuz eksiksiz ve doğru tespit edilerek hazırlanmıştı. Ancak, bu programı uygulayacak kadroların çoğunluğunun tespitini rant odağı yapmıştır. Demokratik yerel yönetim programını elinin tersiyle itecek bir yapı yönetime taşınmıştır. Sol ittifak bileşenleri bu durumu görememiştir. Olumsuz gidişatın birinci nedeni budur.

“RANT ANLAYIŞINDA OLANLARA KARŞI SOL İTTİFAK SEYİRCİ KALDI”

Rant odağı, görev paylaşımında, belediye başkan yardımcılığına getirilmesinden sonra, demokratik yerel yönetim anlayışına ters uygulamalara yöneldiğinde, sol ittifak bileşenlerinin ve belediye teslimiyetlerinin bu duruma seyirci kalmaları, bu uygulamalara karşı tutum gösterememeleri, edilgen kalmaları süreci olumsuz yönde etkilemiştir. İttifak koordinasyonun yerinde ve zamanında bu duruma müdahale etmemesi neticesinde, süreci halkın lehine çevirecek mücadeleyi de verememiştir. Rant odağı, sol ittifak bileşenlerinin edilgen bu durumlarından da yararlanarak, bunu fırsata çevirmiş, sürecin kendi programına evrilmesini sağlamıştır. Olumsuz gidişatın buda ikinci nedenidir.

“CHP İYİ PARTİ VE AKP DESTEĞİ İLE MECLİSTEN KARARLARI GEÇİRDİ”

Böylece, belediye başkan yardımcılığının yanı sıra, imar komisyonunu da ele geçiren rant odağı şeffaf davranmayarak kapalı kapılar ardında işlemlerle rant ve talan hesaplı plan ve projelerini, edilgen ve sorgulamayan, tutarsız meclisten, AKP, İYİ Parti meclis üyeleriyle iş birliğini de sağlayarak, kararların geçirmesini başarmıştır.

“CHP SOL İTTİFAK KOORDİNAYONUNU SAF DIŞI BIRAKTI”

Mensubu olduğu CHP parti grubunu da etkisi altına alan rant odağı, sol ittifak koordinasyonunu saf dışı bırakarak, koordinasyon kararları yerine, grup kararlarını meşrulaştırarak, sol ittifakın koordinasyonunu dağıtmayı başarmıştır.

Süreç içinde gelinen nokta budur. Fiilen, saf dışı edilen koordinasyonun olaylar karşısında irade gösterememesi ve edilgen konuma düşmesiyle, halkçı yerel yönetim adına mücadelenin halk platformuna doğru evrilmesi kaçınılmaz olmuştur. Bugün bu nedenlerle, HALK İNSİYATİFİ bünyesinde buluşuyor bir araya geliyoruz.

“RANT ODAĞI DAĞITILANA KADAR MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Demokratik yolları işleterek, halkçı ilkelerimizle, yılmadan, usanmadan, bıkmadan rant odağı dağıtılana kadar, mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceğiz.- Rant odağının yerel yönetimden defedilmesi, halkçı yerel yönetim için ilk adım olacak…

– Bu odak dağıtılmadan herkes bilmeli ki, yerel yönetimde halk için tek bir adım dahi atılamaz.

Halen halktan yana vicdanı olanların, rant odağını çevreleyen korumayı reddetmesi gerekmektedir.

* Rant odağının yetkilerine son verilmeli!

Belediye yönetimine çöreklenen rant odağının defedilmesi için, halk kitlelerinin dayanışması sağlanmalıdır” denildi

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -