Kuzey Teve

HÖH’ten Erdoğan adına ‘seferberlik’ ilanı

HÖH’ten Erdoğan adına ‘seferberlik’ ilanı
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
100 views
03 Ocak 2021 - 13:00
Spread the love

 15 Temmuz darbe girişiminin ardından kurulan ancak ‘AKP’nin silahlı milis gücü’ tepkileri sonrası kapanan Halkın Özel Harekâtı (HÖH) hortladı. 24 Haziran seçimleri öncesinde AKP’den aday adayı olan kapanan HÖH’ün Başkanı Fatih Kaya, bu kez de ‘Milli Seferberlik Hareketi Platformu’nu ismiyle sahneye çıktı. “Seferberlik Hareketi” adı altında harekete geçen grup, “Ülkemize açılan ekonomik savaşa karşı 81 milyon tek yürek olmak” sloganını kullandı. HÖH skandalını ortaya çıkaran CHP’li Murat Bakan, “Bu tarz yapılanmaların nerelere varabileceği düşünülüyor mu? Amaçları arasında ‘Cumhurbaşkanı’ kelimesini koyan her grup, platform kurup dernekleşme yoluna girerse önüne nasıl geçilecek?” diye sordu.

AKP’lilerin 15 Temmuz darbe girişimini bahane ederek birseysel silahlanma yoluyla kurduğu ifade edilen HÖH ile ilgili paramiliter oluşum” tepkileri çoğalmıştı. Aralık 2017 tarihli OHAL KHK’si ile de “darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket eden kişiler” hukuki ve cezai sorumluluktan kurtarılınca tartışma büyüdü.

GELEN TEPKİLER SONRASI ‘GEÇİCİ’ OLARAK KAPATMAK ZORUNDA KALMIŞLARDI

Ocak 2018’de yapılan denetimin ardından İçişleri Bakanlığı’nın kendilerini uyardığını açıklayan Kaya, “Derneğimizin isminin Jandarma ve Polis Özel Harekâtı’nı çağrıştırdığı yönünde uyarı yazısı bize gönderildi. Devletimizin zarar görmemesi, farklı tartışmalara yol açmamak adına derneğimiz HÖH’ü ve 46 şubesini kapattık” dedi.

AKP’NİN MEMUR MİLİSİ!

Ulaştırma Bölge Müdürlüğü’nde “devlet memuru” olduğunu belirten Kaya, 24 Haziran seçimlerinde, AKP İstanbul 1. bölge milletvekili aday adaylığını duyurdu. Aday gösterilmeyen Kaya’nın, seçimlerin ardından yeni bir oluşum için düğmeye bastığı ortaya çıktı.

(Erdoğan ve kapatılan HÖH’ün başkanı Fatih Kaya aynı karede)

Kaya, bu kez, Ağustos 2018’de Milli Seferberlik Hareketi Platformu adıyla yeniden sahneye çıktı. Platform’un internet sitesinde, “Ülkemize açılan ekonomik savaşa karşı direnmek için sivil toplum kuruluşları ve bireysel olarak katılımcılarla birlikte, ‘Milli Seferberlik Hareketi Platformu’ kuruldu. Bize katılmak isteyen STK’ler ve kurumsal katılımcılar logoları ile makbuzlarını, bireysel katılımcılar ise sadece makbuzlarını sitemizde bulunan mesaj kısmına gönderdiklerinde katılımcı olarak sitemizde yayımlanacaktır. Katkıda bulunmak için Türkiye Merkez Bankası Ankara Şubesi IBAN No’suna sitemizden ulaşabilirsiniz. Devletimin yayındayım, hazineye benim de katkım olsun” yazısının olduğu görsel yer aldı.

‘AMACIMIZ; CUMHURBAŞKANINA, POLİSİNE YAPILAN ALGILARA KARŞI TEK VÜCUT DURMAK’

Sitede “Hazine Müsteşarlığı’nın IBAN numarasından” da söz edildi ancak herhangi bir hesap numarası yer almadı. Sitenin ‘amacımız’ bölümünde ise “Cumhurbaşkanına, bakanlarına, milletvekiline, valisine, bürokratına, komutanına, müdürüne, amirine, esnafına, memuruna, yazarına, sporcusuna, sanatçısına, gazetecisi-yazarına, polisine, askerine yapılacak hukuksuz algıların karşısında tek vücut olarak korkusuzca durmak” ifadeleri kullanıldı.

Kaya için trabzonhabercisi.com isimli haber sitesinde, “Türkmen Dağındaki Kayı (IYI) Tim Komutanı ve HÖH’ün kurucusu” ifadeleri yer almıştı.

‘BU İŞİN SONU NEREYE VARIR?’

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Türkiye’nin kolluk kuvvetlerinin olduğunu belirterek, “Bu tarz ne olduğu belli olmayan dernek ve yapılar toplumu tedirgin etmekte, devletin itibarını zedelemektedir. Bu yapılanmalar takip edilmiyor mu? Nerelere varabileceği düşünülüyor mu? Amaçları arasında ‘Cumhurbaşkanı’ kelimesini koyan her grup platform kurup dernekleşme yoluna girerse bunun önüne nasıl geçilecektir?” ifadeleriyle söz konusu grubu ve iktidarı eleştirdi. (POLİTİKA SERVİSİ)

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -