Kuzey Teve

HES’ler balık hareketini olumsuz etkiliyor

HES’ler balık hareketini olumsuz etkiliyor
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
40 views
03 Ocak 2021 - 11:43
Spread the love

 Van’ın Çaldıran ve Muradiye ilçelerinden geçen Bendimahi Çayı üzerine kurulan HES’ler, balık hareketini olumsuz yönde etkiliyor. Bir yıldır HES’lerin balık yaşamındaki olumsuz etkileri üzerine araştırma yapan Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Bölümü Araştırma Görevlisi Mustafa Akkuş, HES’lerin habitatı tamamiyle yok ettiğini söyledi.

Önemli bir biyolojik zenginliğe sahip olan Bendimahi Çayı üzerine kurulan HES’lerin balık popülasyonu üzerine etkilerinin ortaya çıkarılması için başlatılan araştırmada önemli sonuçlar ortaya çıktı. Van Y.Y.Ü Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Bölümü Başkanı Prof.Dr. Mustafa Sarı, Araştırma Görevlileri Mustafa Akkuş ve Elif Sena Güngör tarafından yürütülen çalışmada, Bendimahi Çayı üzerindeki 10 ayrı istasyonda örneklemeler yapıldı. Soğuk hava ve kar yağışına rağmen Çaldıran İlçesi’nden Van Gölü’ne kadar olan Bendimahi Çayı’nın 30 kilometrelik bölümde balıkların HES’lerin kurulduğu bölgelerde yaşam alanlarının kısıtlandığı belirlendi.

BALIK POPÜLASYONU AZALDI

Çayın tamamında balık yaşamının olması için balıkların rahat bir şekilde hareket etmesi gerektiğini belirten Araştırma Görevlisi Mustafa Akkuş, Bendimahi Çayı üzerine kurulan HES’lerin habitatı tamamiyle yok ettiğini söyledi.

Akkuş,”Bendimahi Çayı, su bitkileri ve taban yapısı yönünden balıklar için sığınma, üreme ve beslenme için harika bir bölge. Ancak kurulan HES, balıkları belli bir bölgeye sıkıştırmış ve balık popülasyonunun da azalmasına neden olmuş. Balıklar HES’lerin önünde birikerek yukarı ve aşağı inemediği için avcılara da gün doğuyor. Bendimahi Çayı’nda balık yaşamının sürmesi için HES’lerin yanında balık geçitlerinin de uygun bir şekilde yapılması şarttır” dedi. (Van/DHA)

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -