Kuzey Teve

HES’DE EMSAL KARAR: ÇED RAPORU OLMADAN ÇİVİ ÇAKILAMAZ

HES’DE EMSAL KARAR: ÇED RAPORU OLMADAN ÇİVİ ÇAKILAMAZ
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
68 views
03 Ocak 2021 - 11:30
Spread the love

 HES’DE EMSAL KARAR: ÇED RAPORU OLMADAN ÇİVİ ÇAKILAMAZ

Karadeniz’de mahkemeye taşınan bir HES projesi daha köylülerin zaferiyle sonuçlandı. Ordu Bölge İdare Mahkemesi, Giresun’un Kesap ilçesi, Karadere Köyü, Büyükdere  (Vanazit Deresi) üzerinde Proen Enerji ve Madencilik San. ve Tic. AŞ tarafından yapılan Hidroelektrik Santrali için Ordu Valiliği tarafından verilen “Çevresel Etki Değerlendirilmesi (ÇED) gerekli değildir” kararını iptal etti. Mahkeme, Ordu İdare Mahkemesinin yürütmenin durdurulması isteminin reddine ilişkin verdiği kararı da iptal etti.

Ordu Bölge İdare Mahkemesinde Derelerin Kardeşliği Platformu Kurucu Başkanı Avukat Remzi Kazmaz tarafından açılan davada, “Projenin yürütülmesi durumunda, giderilmesi güç ve olanaksız çevresel zararlara neden olacak” denilmişti. Kurulan HES için köylüler uzun süredir eylemler düzenlemiş, bölgede bilirkişi incelemeleri yapılmıştı.

Mahkeme oy birliğiyle aldığı kararında bilirkişilerin yetersizliğine, cansuyunun net olarak hesaplanmamasına ve ekosistemin göreceği zarara dikkati çekti. Bu karar, Valiliklerin “ÇED gerekli değildir” diyerek HES inşaatlarının önünü açmasına karşı da emsal niteliği taşıyor. 

‘GEÇ GELEN ADALET’ 

Mahkemenin yolunu tutan çevrecilerin açtığı yüzlerce davaya öncülük yapan Derelerin Kardeşliği Platformunun Kurucu Başkanı Avukat Remzi Kazmaz yaptığı değerlendirmede, “Ortada hukuka aykırı bir gerçek var. Davalı HES firması hiçbir ÇED Raporu almadan bu doğa harikası vadide HES kurdu. İki yıla yakın bu vadide çevre katliamı yaşanıyor. Halk feryat ediyor, yetkililerin kulakları tıkalı, herkes üç maymunu oynuyordu. Giresun Kesap’taki bu çığlıklar Ordu Bölge İdare Mahkemesinden gelen yürütmenin durdurulması kararı ile son buldu ama adalet geç geldi” dedi.

FİRMA FAALİYETLERİNİ DURDURDU

Kazmaz, alınan kararın diğer davalara da emsal olmasını istedi. Kararın ardından köylülerin baskısıyla Kesap Kaymakamlığı, mahkeme kararını davalı Proen Enerji ve Madencilik San. ve Tic. AŞ firmasına tebliğ ederek faaliyetlerini hemen durdurmalarını istedi. Davacılardan ve Derelerin Kardeşliği Platformu’nun Giresun temsilcilerinden Emrullah Şalvarlı  “Elimizde mahkeme kararımız var. Biz kanunlara saygılıyız ama HES’ci firma faaliyetlerine devam etmek isteyince valiliğe ve kaymakamlığa başvurarak yasa dışı faaliyette bulunan firmanın çalışmalarını durdurduk’’ dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -