Kuzey Teve

Her ay üç asker intihar ediyor

Her ay üç asker intihar ediyor
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
40 views
03 Ocak 2021 - 12:51
Spread the love

 HDP ‘şüpheli asker intiharları’nın araştırılması için TBMM’ye araştırma önergesi sundu.

Sibel HÜRTAŞ

ANKARA – HDP, şüpheli asker intiharlarını TBMM gündemine taşıdı. HDP tarafından TBMM Başkanlığına sunulan önergede, Türkiye’nin, zorunlu askerlik görevi sırasındaki hak ihlallerinin en yoğun olduğu ve şüpheli asker intiharlarının en fazla yaşandığı ülkelerin başında geldiği belirtildi. Önergede, “Buna karşılık gerek TSK ve gerekse geçmiş AKP hükümetlerince yaşanan şüpheli intihar vakalarının incelenmesine ve aydınlatılmasına dair yeterli bir çaba gösterilmediği görülmektedir” denildi. 

AYDA 3 ASKER İNTİHAR EDİYOR 

Önergede, şu tespitlere yer verildi: 

“Türkiye’de her ay en az 3 zorunlu askerin şüpheli biçimde intihar ettiği kamuoyuna yansımıştır. Zorunlu askerlerin haklarını savunmak amacıyla kurulan Zorunlu Asker Hakları Platformu’nun kendilerine gelen bilgilerden yola çıkarak hazırlamış oldukları raporda, yalnızca 2015 yılında 31 zorunlu asker şüpheli bir şekilde intihar ettiği yer almıştır. Yine, Platform’un 2016 yılı için yapmış olduğu açıklamada 2 zorunlu askerin şüpheli biçimde intihar ettiği yer almıştır. Platform, bu sayıya kendilerine gelen bilgilerden yola çıkarak ulaştıklarını ve zorunlu askerlerin intiharı konusunda resmî bir açıklamaya da ulaşamadıklarını belirterek gerçek sayının basına yansıyanın çok daha üzerinde olduğunu belirtmiştir.”

CEZASIZLIK 

Önergede, şüpheli biçimde gerçekleşen zorunlu asker intiharlarının önündeki en önemli engelin faillere yönelik cezasızlık uygulaması olduğu belirtildi. Yaşanan intihar olaylarının askeri savcılıklar aracılığıyla soruşturulması ve takipsizlikle sonuçlanmasının, intiharların esas nedenlerinin belirlenmesinin engel olduğuna dikkat çekilen önergede, soruşturmaların sivil yargıya devredilmesi talep edildi.  

HDP Milletvekilleri, Anayasa Mahkemesi’nin, kışlada intihar ederek hayatını kaybettiği ileri sürülen zorunlu asker Mazlum Karabulut hakkında yaşam hakkının ihlal edildiği ve etkin soruşturma yürütülmediği yönünde verdiği kararı anımsatarak, şüpheli tüm asker ölümlerinin nedenlerinin araştırılması ve alınacak önlemlerin belirlenmesi amacıyla Araştırma Komisyonu kurulmasını talep etti. 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -