Kuzey Teve

betnis giriş
betnis
yakabet giriş

HDP’li Çepni Cezaevilerindeki işkenceleri TBMM gündemine getirdi

HDP’li Çepni Cezaevilerindeki işkenceleri TBMM gündemine getirdi
339 views
16 Nisan 2022 - 15:35
Spread the love

HDP İzmir Milletvekili ve Çevre Komisyonu Üyesi Murat Çepni, 6 mahpusun intiharı ile gündeme gelen Silivri 5 No’lu cezaevinde uygulanan işkence ve kötü muameleyi önerge vererek Meclis gündemine getirdi.

GENÇAĞA KARAFAZLI

HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni  Adalet Bakanı Bekir BOZDAĞ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını  istediği işkence ile ilgili önergesinde şu görüşlere yer verdi.

Cezaevlerinde,  insan haklarına, uluslararası sözleşmelere, Anayasa ve yasalara aykırı bir şekilde mahpuslara yöneli, insanlık onuru ile bağdaşmayan hak ihlalleri artarak devam etmektedir.

11 Nisan 2022 tarihinde, kamuoyuna yansıyan Sivri 5 Nolu Ceza İnfaz Kurumunda yaşanan toplu intihar girişimi iddiaları üzerine, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul Şubesi’nden bir heyet  cezaevine gitmiş ve konu ile ilgili görüşme yapmıştır. ÖHD İstanbul şubesi görüşmelerin neticesinde, görüşlerini kamuoyu ile paylaşmıştır. ÖHD İstanbul Şubesinin açıklamasında;

“6 MAHPUS İŞKENCE GÖRDÜ”

6 Nisan 2022 tarihinde adli mahpusların tutulduğu 60 kişilik koğuşa bir gardiyanın girdiği ve mahpuslardan birine tokat attığı, tokat attığı mahpusa ayrıca dışarı çık seninle görüşeceğiz şeklinde tehditkâr sözler söylediği,  bunun üzerine yaşanan arbedede hasta olan bir mahpusun atak geçirdiği, 7 Nisan 2022 tarihinde ise 12:00-13:00 civarında 60’a yakın gardiyanın tekrardan aynı koğuşa girdiği, gardiyanların yanında kurum müdürü olduğu ve kurum müdürünün mahpuslara yönelik “sizi filme çekeceğiz bekleyin!” şeklinde tehditkâr söylemleri olduğu, gardiyanların 6 tane mahpusu alıp darp ederek, işkence ettikleri ve yaşanan baskı, şiddet üzerine bir mahpusun bahçede ayakkabı ipliğiyle intihara teşebbüs ettiği,  intihara teşebbüsü görmelerine rağmen mahpusa gardiyanların veya sağlık çalışanlarının değil koğuş arkadaşlarının müdahale ettiği,  8 Nisan 2022 tarihinde sabah saat 10:00-11:00 civarında 6 tane mahpusun 40’a yakın hap içerek intihara teşebbüs ettiği; mahpuslardan birinin şuan yoğun bakımda olduğu, diğer mahpuslara da yaşananların ailelerine aktarmalarının engellenmesi amacıyla telefon görüş yasağı getirildiği iddiaları aktarılmıştır.

“BAKANLIK HAK İHLALLERİNİ ENGELLEYİCİ ÖNLEMLER ALSIN”

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi ise  Silivri 5 Nolu  Ceza infaz Kurumunda gardiyanların baskı ve işkencesi sebebiyle iki mahpusun yaşamını yitirdiği iddialarına ilişkin 12-4-2022 tarihinde yaptığı basın açıklamasında, son bir haftada işkence ve kötü muameleye maruz kaldıkları iddia edilen Hasan Kasan’ın yoğun bakımda olduğunu, Ferhan Yılmaz’ın ise yaşamını yitirdiğini ve cenazenin ailesi tarafından alındığını belirtmiştir.

Silivri 5 Nolu Ceza İnfaz Kurumunda hem işkence yasağına yönelik hem de yaşam hakkına yönelik ağır hak ihlalleri vardır. Bakanlığın hak ihlallerini engelleyici ve yaşam hakkını koruyucu önlemleri bir an önce alması gerekmektedir diyen Çepni i, Adalet Bakanı Bekir BOZDAĞ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını  istediği soruları şu şekilde sıraladı;

1- Silivri 5 Nolu Ceza İnfaz Kurumunda yaşanan toplu intihar girişimi Bakanlığınızın bilgisi dahilinde midir? Toplu intihar girişimi ve öncesinde yaşanan olaylara ilişkin kamuoyunu bilgilendirecek misiniz?

2- 6 Mahpusunun intihar girişiminde bulunmasına ilişkin soruşturma başlatılmış mıdır? İntihar girişiminde bulunma nedenleri kamuoyu ile paylaşılacak mıdır?

3- Mahpusları darp ve işkence ettiği iddia edilen görevliler için yaptırım uygulanmış mıdır? Görevine kötüye kullandığı için açığa alınan görevliler var mıdır?

4- Gardiyanların ve kurum müdürünün koğuşta baskın düzenlemesinin gerekçesi nedir? Koğuşa bu şekilde baskın düzenlenmesi yönetmeliklere uygun mudur?

5- Bir mahpusun bahçede ayakkabı ipliğiyle intihara teşebbüs ettiği; intihara teşebbüsü görmelerine rağmen mahpusa gardiyanların veya sağlık çalışanlarının müdahalede bulunmadığı iddiaları araştırılmış mıdır? Görevlilerin yardım etmemesinin gerekçesi nedir?

6- Mahpuslara, yaşananları ailelerine aktarmalarının engellenmesi amacıyla telefon görüş yasağı getirildiği hususu araştırılmış mıdır?

7- Yoğun bakımda olan mahpusun sağlık durumu konusunda kamuoyu bilgilendirilecek midir?

8- Silivre 5 Nolu Ceza İnfaz Kurumunda Ferhan Yılmaz’ın intiha ettiği ve cenazesinin Batman’a gönderildiği, ailenin ön otopsi raporu talebine yetkililer, “6 ay sonra ancak verilir” cevabını verdiği ve  Yılmaz’ın cenazesinin açılmasına da izin verilmediği  iddialarına ilişkin açıklamanız olacak mıdır? Bakanlık kayıtlarına Serkan Yılmaz’ın can kaybı ne şekilde yer almaktadır?

9- Cezaevlerinde sıklıkla gündeme gelen darp, kötü muamele ve işkenceyi önleyici etkin önlemler alacak mısınız?

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -