Kuzey Teve

HDPden 1 Mayıs çağrısı: Baskıcı politikalara karşı alanlara

HDPden 1 Mayıs çağrısı: Baskıcı politikalara karşı alanlara
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
184 views
02 Ocak 2021 - 23:01
Spread the love


HDP’den 1 Mayıs çağrısı: Baskıcı politikalara karşı alanlara HDP, 1 Mayıs’a ilişkin yazılı açıklama yaparak; emekçilerin haklarının gasp edilmesi ve uygulanan bütün politikalara karşı alanlara çağrı yaptı

HDP, 1 Mayıs’a ilişkin yazılı açıklama yaptı. Emek alanından sorumlu HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Serpil Kemalbay imzası ile yayınlanan yazılı açıklamada OHAL ve KHK’ler ile sömürü ve baskı düzenini kalıcılaştıranlara karşı 1 Mayıs’ta alanlarda “hayır” coşkusunun taşınacağına vurgu yapıldı. Açıklamada AKP iktidarının iş başında olduğu 14 yılda, en 20 bin emekçinin iş cinayeti sonucu yaşamını yitirdiği hatırlatıldı.

‘KIDEM TAZMİNATI SERMAYENİN SIRTINDA YÜK OLARAK GÖRÜLÜYOR’

Ağırlıkta kıdem tazminatı üzerinde durulan açıklamada, kıdem tazminatı hakkını sermayenin sırtında yük olarak görenlerin 16 Nisan referandumunun gayri sonuçlarından güç alarak kıdem tazminatı hakkına yönelerek saldırılarını sürdürecekleri ifade edildi. Açıklamada, “Kıdem tazminatı fona devredilirse, işten çıkarmada caydırıcılık ortadan kalkacak, emekçi iş güvencesini kaybedecek. Primlerin düşmesi ve kıdem tazminatı hakkının kullanımı önündeki engeller nedeniyle işçiler büyük zarar görecek. Kaldı ki, kıdem tazminatından yararlanma koşullarını iyileştirmenin fon ile hiç bir alakası yoktur. Bugün kıdem tazminatını ve diğer yasal yükümlülüklerini ödemekten kaçınanlara, yarın fona prim ödemedikleri zaman ne yapılacak? Fonda para kalmadığı gerekçesiyle işçiye kıdem tazminatı verilmediğinde işçi ne yapacak?” diye soruldu.

‘EMEĞİN HAKLARININ GASBINA KARŞI ALANLARA’

1 Mayıs’ta baskı, zor ve hile ile emeğin haklarını gasp etmek isteyenlere “Hayır” denileceğine işaret edilen açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Bizler işçilerin, emekçilerin kıdem tazminatı hakkı için 1 Mayıs’ta ‘hayır’ diyeceğiz. 1 Mayıs’ta ‘hayır’larımıza sahip çıkacağız ki, emekçiler kazansın. İşçilerin birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs’ta alanlara çıkarak ‘hayır’larımıza sahip çıkacağız, referandum sonuçlarını kabul etmiyoruz diyerek demokrasi mücadelesini yükselteceğiz. Halkı işsizlikle terbiye edenlere; işçileri, emekçileri borçlu yaşamaya tutsak edenlere; Kürdün evini yıkıp, iradesini hapsedenlere; çalışanları göçmen, kadın, Kürt, Alevi diye ötekileştirenlere;

OHAL ve KHK’ler ile sömürü ve baskı düzenini kalıcılaştıranlara 1 Mayıs’ta alanlarda ‘hayır’ diyeceğiz. Kürt sorununun eşitlik ve özgürlük temelinde demokratik siyasal çözümü için; tüm Ortadoğu halklarının barışını savunmak için; kadınları eve kapatanlara karşı emeğimizi, bedenimizi, özgürlüğümüzü savunmak için; göçmen işçiler köle değildir demek için; çocuk işçiliğe son vermek için; doğamıza, kentimize, yaşam hakkımıza sahip çıkmak için; tüm halklar ve inançlardan emekçilerin, işçilerin kardeşliği ve birliği için; emeğimizin, yaşamımızın, oyumuzun, irademizin çalınmasına sessiz kalmamak için 1 Mayıs’ta 1 Mayıs alanlarında olacağız. Yaşasın 1 Mayıs! Bijî Yek Gulan!”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -