Kuzey Teve

HDP: 14 yaşındaki Vedat Ekinci’nin ölümüne neden olanlar görevden alınsın

HDP: 14 yaşındaki Vedat Ekinci’nin ölümüne neden olanlar görevden alınsın
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
94 views
03 Ocak 2021 - 13:01
Spread the love

 HDP’den yapılan yazılı açıklamada, Derecik’’te köylülerin üzerine askerlerce ateş açılması sonucu Vedat Ekinci’nin ölümüne ve bir yurttaşın ağır yaralanmasına neden olanların derhal görevden alınmasını istedi. 
 
Hakların Demokratik Partisi (HDP) yaptığı yazılı açıklamada, Hakkari’nin Derecik ilçesine bağlı Çemekurk köyünde kaçakçılık yapan köylülerin üzerine askerler tarafından açılan ateş sonucu 14 yaşındaki Vedat Ekinci’nin ölmesi, bir kişinin de yaralanmasına sebep olanların görevden alınmasını istedi. 
 
Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü Ayşe Acar Başaran tarafından yapılan açıklamada, “İşsizliğin, yoksulluğun ve askeri operasyonların arasında yaşamını idame ettirmeye çalışan yurttaşlarımıza tıpkı Roboski’de olduğu gibi yine ölüm layık görülmüştür” denilerek, yaşamını yitiren Vedat Ekinci’ye ailesine başsağlığı dilendi.
 
Açıklamada, “Hakkâri Valiliği açıklamasında, sınır ticareti yapan gruba ‘uyarı ateşi’ açıldığını, Vedat Ekinci’nin ‘seken kurşun’ ile yaşamını yitirdiğini söyleyerek, bu saldırının da yine incelenmeyeceğinin ve cezasızlığın süreceğinin sinyalini vermiştir” ifadelerine yer verildi. 
 
‘CEZASIZLIK POLİTİKASI DEVAM ETTİĞİ SÜRECE…’
 
Açıklamanın devamında şöyle denildi: “Ekinci’nin katledilmesi, acısı hala ilk günkü gibi taze olan 34 canımızı yitirdiğimiz Roboski’yi, havan topuyla katledilen Ceylan Önkol’u, Lice’de katledilen Medeni Yıldırım’ı, Mardin’de babası Ahmet Kaymaz ile birlikte katledilen 12 yaşındaki Uğur Kaymaz’ı hatırlatmaktadır. Bir kez daha soruyoruz, Kürt çocukların ve gençlerinin kaderi ‘seken’ kurşunların ve bombaların hedefi mi olmaktır? 14 yaşındaki bir çocuğun göz göre göre katledilmesinin nedenlerinden biri, geçmiş dönemde yaşananların araştırılmaması, sorumluların yargılanmamasıdır. Ülkede cezasızlık politikası devam ettiği sürece, katiller korunup kollandığı sürece yeni ‘seken kurşunların’ çocukları ve sivilleri hedef alacağı açıktır. 
 
SORUMLULAR DERHAL GÖREVDEN ALINSIN
 
Vedat Ekinci’nin ölümüne ve bir yurttaşın ağır yaralanmasına neden olan sorumluların derhal görevden alınması, gerekli yasal incelemenin ivedilikle başlatılması gerekmektedir. Yetkilileri, adaleti tesis etmek ve böylesi ölümlerin bir daha yaşanmamasını sağlamak amacıyla göreve çağırıyoruz. Kamuoyunu, hak örgütlerini ve sivil toplum kuruluşlarını bu olayın takipçisi olmaya davet ediyoruz.” 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -