Kuzey Teve

Haribo mutlu işçisi mutsuz!

Haribo mutlu işçisi mutsuz!
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
118 views
02 Ocak 2021 - 23:33
Spread the love

 Eren ERGİNE

Eylem NAZLIER
İstanbul

“Çocuk ya da büyük ol Haribo ile mutlu ol” sloganıyla gıda sektöründe yerini alan dünyaca ünlü Alman firmasının üretiminde çalışan işçiler mutsuz. İstanbul Hadımköy’de Pamir Gıda adıyla üretim yapan fabrikanın işçileri 4 gündür fabrika önünde direnişte. Asgari ücret zammının ardından ek zam talep eden Haribo işçilerinin talebi işveren tarafından kabul edilmediği gibi 2 işçi sözcüsünün de işten çıkarılmasıyla gözdağı verilmek istendi. Bunun ardından yaklaşık 250 işçi üretimi durdurup Türk-İş’e bağlı Tek Gıda-İş Sendikası çatısı altında mücadeleye başladı. Gazetemize konuşan Pamir Gıda işçileri “Madem Haribo mutlu, işçilerini de mutlu etsin” dedi.

İSTEKLERİMİZ DÜNYALAR DEĞİLDİ!

2 yıldır Haribo’da makine operatörü olarak çalışan Nuri Ünal “İşveren taleplerimizi kabul etmediği için fabrika önündeyiz” dedi. Fazla mesailerle birlikte günlük 16 saat çalıştıklarını, mesaiye kalmayan işçilere ise sonradan psikolojik baskı yapıldığını belirten Ünal, bu sebepten işten atılan işçiler olduğunu belirtti.  Marshmallow bölümünde operatör olarak çalışan Kenan Şahin ise, “Bizim Haribo’dan isteklerimiz dünyalar değildi, emeğimizin karşılığını ve atılan arkadaşlarımızın işe alınmasını istedik. İşveren ise buna yanıt vermedi” diye konuştu. Şahin hemen herkesin çalışma koşullarından şikayetçi olduğunu belirterek “Sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.

‘SUDAN SABUNA HER ŞEYE ZAM GELDİ’

2 yıldır Haribo gıdada çalıştığını belirten Sinan Uzunkaya “İşverenden Mercedes, Audi, yat kat istemedik sadece çocuğumuza ekmek götürelim istedik. Ancak bugün sudan sabuna her şeye zam geldi, insanlar ne yiyecek, ne giyinecek?” diye sordu. Ülkede asgari ücretle geçinmenin zorluğuna dikkat çeken Uzunkaya, “1300 TL verelim işverenler hayatını devam ettirebilecek mi? Hep birlikte görelim” dedi. Gazetemize konuşan Oruç Korkmaz ise yırtık ayakkabılarını göstererek “Bu ayıp değil geçim sıkıntısıdır” diyerek sitem etti. Bekar olduğu halde geçinemediğini mesai bitiminde ek iş olarak simit sattığını anlatan Korkmaz, bu yüzden sosyal hayatının bittiğini vurguladı.

“Çocuk ya da büyük ol Haribo ile mutlu ol” sloganını hatırlatarak Haribo işçisi mutlu mu sorusunu sorduğumuz Semih Bağcılar “İşçisi de çocuğu da mutsuz” diyerek tepkisini dile getirdi. Çocuğuna çikolata dahi alamadığını, elektrik, doğal gaz, ev kirası derken ay sonunu getiremediğini belirten Bağcılar, 7 kişilik ailesi için mücadeleyi sonuna kadar devam ettireceğini belirtti. 

RAPOR ALMAK İŞTEN ATILMA SEBEBİ!

Haribo 90 yılı aşkın bir süredir üretim yapıyor. Dünya çapında 6 bin çalışanı olan Haribo, sitesinde “Çalışanlarımız bizim için önemlidir” diyor. İstanbul Hadımköy Haribo fabrikasında çalışan işçiler ise “Günlük 15-20 ton arasında çuval indirip-kaldırı-yoruz. Bu sebepten dolayı bel ve boyun fıtığı olan işçilerin sayısı oldukça fazla. Bel ve boyun ağrılarından dolayı rapor alan işçiler işten atılmakla tehdit ediliyor” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -