Kuzey Teve

Halkevleri’nin kamuya yararlı dernek statüsü kaldırıldı

Halkevleri’nin kamuya yararlı dernek statüsü kaldırıldı
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
84 views
03 Ocak 2021 - 13:00
Spread the love

 Danıştay Halkevleri’nin kamuya yararlı dernek statüsünü kaldırdı. Halkevleri, kararın hiçbir hukuki dayanağı olmadığını bildirdi. 

1961 tarihinden beri kamuya yararlı dernek olarak çalışma ve faaliyetlerini sürdüren Halkevleri’nin bu statüsü 2011 yılında AKP iktidarında bakanlar kurulunca kaldırıldı. 2015 yılında Danıştay 10. İdari Dava Dairesi, Bakanlar Kurulu kararının iptaline karar vermiş ve Halkevleri kamuya yararlı dernek statüsünde çalışmalarını sürdürmüştü. Ancak, Başbakanlık ve İçişleri Bakanlığının kararı temyiz etmesi üzerine Danıştay İdari Dava Daireler Kurulu, oy çokluğu ile 2015’te verdiği kararı bozarak Halkevleri’nin kamuya yararlı dernek statüsünü bozdu.

Kararın 28 Aralık 2018 tarihinde tebliğ edilmesiyle birlikte yazılı açıklamada bulunan Halkevleri, kararın siyasi müdahaleyle verildiğini ve hiçbir hukuki dayanağı olmadığını bildirdi. Yapılan açıklamada, “Bu karar derneğimizin kapatılmasına yönelik bir karar olmayıp, kamuya yararlı dernek statümüzün kaldırılmasına yönelik bir karardır” denildi.

“SOMUT OLMAYAN RAPORLARLA ISMARLAMA KARAR VERİLDİ”

İçişleri Bakanlığı mülkiye müfettişleri ve dernekler denetçileri tarafından 2 yılda bir denetlendiklerini ifade eden Halkevleri açıklamsında, “2006 yılına kadar derneğimizin devam eden faaliyetleri ile ilgili olarak hiçbir olumsuz durum rapor edilmemiştir. Ne olduysa 2008 yılında ve 2010 yılında gerçekleşen denetimler sonucunda aksi raporlanmaya başlamıştır. Burada özel olarak belirtmek isteriz ki raporları asgari hukuki değer ve ilkelere sahip bir hukukçunun okuduğunda değerlendirmelerin soyut olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyeceği niteliksizliktedir. Bu denetim raporlarının kimler tarafından nasıl ve ne şekilde yazıldığı, kararın veren üyelerin kimler olduğu, bu görevlerine nasıl getirildiği, bu kararın nasıl bir ısmarlama karar olduğunu önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşacağız” iafadeleri kullanıldı. (Kaynak: Evrensel)

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -