Kuzey Teve

Halkevleri’ne polis operasyonu

Halkevleri’ne polis operasyonu
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
88 views
03 Ocak 2021 - 12:59
Spread the love

 Ankara’da Tuzluçayır, Keçiören, Eryaman, İlker ve daha önce “izinsiz eğitim-öğretim faaliyeti yürütmek” bahanesiyle mühürlenen Mutlu Halkevi şubelerine operasyon düzenleyen polis arama yaptı. Şubede yapılan aramalara Halkevleri Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin katılmasına ise izin verilmedi.

Polis ayrıca evlerinde arama yaptığı Mutlu, Tuzluçayır, Keçiören ve Eryaman Halkevi şube başkanlarını da gözaltına aldı.

Sendika.org’da yer alan habere göre; Halkevleri bir süredir “Krizin faturasını halk ödemeyecek” başlıklı bir kampanya ile Ankara sokaklarında çalışma yürütüyordu. 14 Ekim pazar günü de Mamak Kömür Deposu’nda binlerce kişinin katıldığı “Birlik ve Dayanışma Aşuresi” etkinliğini gerçekleştirmişti.

“HALKEVLERİ SUSMAZ, MEMLEKET SUSMAZ”

Polis operasyona ilişkin herhangi bir bilgi paylaşmazken Halkevleri operasyonlara ilişkin açıklama yayımlayarak şunları kaydetti:

“Biliyoruz ki; bu soruşturmanın nedeni Halkevleri’nin muhalif kimliğidir. Bu soruşturmanın nedeni hukuksuz mühürlemelere rağmen halkın hakları mücadelesinin kesintisiz devam etmesidir. Krizin faturasının halka ödetilmek istenmesinin karşısında buna karşı çıkmamızdır. Bugün hesap vermeyip bundan rahatsız olanlar Halkevleri’ni susturmaya çalışmaktadır.

Halkevleri’ni susturamayacaksınız!

Halkevleri susmaz, memleket susmaz!”

“HALKEVLERİ EMEĞİN ÇIKARLARINI SAVUNMAYA DEVAM EDECEK”

Halkevleri Genel Sekreteri Özge Ozan, Twitter’dan yaptığı paylaşımla Halkevleri’nin emeğin çıkarlarını savunmaya devam edeceğinin altını çizdi.

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy ise operasyonun hukuk dışı olduğunu vurguladı.

AKİT’E AÇTIKLARI DAVAYI KAZANMIŞLARDI

Geçen günlerde Halkevleri, Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisi’nin okullardaki gerici uygulamalara dikkat çeken raporunu  “Bunlar din düşmanı” diyerek hedef gösteren Yeni Akit gazetesine açtığı davayı kazanmıştı. Mahkeme gazetenin 2 bin 500 lira manevi tazminat ödemesine karar vermiş Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisi ise alacakları parayla çocukların eğitim masraflarını karşılayacaklarını duyurmuştu.

Davada kararın çıkmasının ardından Yeni Akit, Halkevleri’ni hedef gösteren yazılar yayımlamıştı.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -