Kuzey Teve

Halk canlı balık ÇED toplantısı yaptırtmadı

Halk canlı balık ÇED toplantısı yaptırtmadı
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
160 views
03 Ocak 2021 - 9:58
Spread the love

“Çavuşlu karadenizin çöplüğü oldu”

Çavuşlu halkı  tepki gösterdi canlı balık ÇED toplantısı yaptırtmadı

Gençağa Karafazlı-Kuzeytvnet

Giresun’un Görele ilçesine bağlı Çavuşlu Beldesi sahilinde yapılmak istenen canlı balık tesisi ÇED toplantısı, yurttaşların protestosu sonucu gerçekleştirilemedi .Hayriye gül adlı yurttaş “bizleri enayi yerine koymayın istemiyoruz ,Çavuşlu’ya bir daha çöplük istemiyoruz yetti artık” diye tepki gösterdi.

Giresun’un Görele ilçesine bağlı Çavuşlu Beldesi sahilinde Yapılmak istenen canlı balık tesisi Çevre Değerlendirme (ÇED) toplantısı, Yurttaşların alkışlı protestosu sonucu iptal edildi.

 Güdükoğlu Su Ürünleri Tarım Ürünleri Üretim-İşletme Limited Şirketi tarafından yapılmak istenen projenin ÇED bilgilendirmesi toplantısının gerçekleştirilememesi üzerine toplantı tutanak tutularak sona erdirildi. 

Karadeniz’in çöpleri Çavuşlu’ya dökülüyor

Toplantı alanında Jandarma tarafından yoğun güvenlik önlemleri alınması dikkat çekti. ÇED toplantısına katılan yurttaşlar ise yaşananlara tepki gösterdi. Toplantıda en sert tepkiyi gösteren Hayriye Gül, adlı yurttaş ,” insanları kandırmayın, tonlarca yemin sahile döküleceğini biliyoruz. Çavuşlu’ya daha önce yapılan çöp tesissisi yapıldı. Karadeniz bölgesinin tüm çöpünün Çavuşlu’ya dökülüyor. Bölgenin kaderi bir iki kişinin elinde değil. Bizleri enayi yerine koymayın Çavuşlu’ya yeni çöplük istemiyoruz yetti artık. Biz bu tesise karşıyız” diye tepki göstermesi üzerine Gül’ e toplantıda bulunan yurttaşlar alkışlarla destek verdi. 

Kimyasal yem kullanıyorlar

Toplantı için Çavuşlu’ya gelen Ekoloji Birliği Eş sözcüsü Coşkun  Özbucak, tesis ile ilgili halka bilgilendirmede bulundu. Tesisin kurulması ile orta ve küçük ölçekli balıkçıların ekonomik kayıp yaşayacağını söyleyen Özbucak, “Şirketlere masraf olmasın diye akıntının az olduğu yerlerde kurulan bu çiftliklerde kimyasal yem kullanılıyor. Akıntı az olduğu için bu kimyasallar dibe çöküyor. Bu tesisler denizi, kumu kirleteceği için, balıkların beslenme ve yumurtalama alanları yok olacak. Bir diğer etken ise denize giren insanlarda göz ve cilt hastalıklarına yol açacak. Şehrin içine yapılacak bu tesisler hem koku hem de çevre kirliliği açısından sahili kullanılmaz hale getirecek” dedi. Diğer toplantının 6 ay sonra yapılacağını hatırlatan Özbucak, bu süre içerisinde mücadeleye devam edeceklerini ifade etti. 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -