Kuzey Teve

Gülmen yine mahkemeye getirilmedi

Gülmen yine mahkemeye getirilmedi
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
83 views
03 Ocak 2021 - 12:56
Spread the love

 Açlık grevinin 226’ncı gününde olan tutuklu eğitimciler Gülmen ve Özakça’nın üçüncü duruşması bugün Sincan Cezaevi Kampüsü’ndeki salonda görülüyor.

Açlık grevinin 226’ncı gününde olan tutuklu eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın üçüncü duruşması bugün Sincan Cezaevi Kampüsü’ndeki büyük salonda görülüyor.

Numune Hastanesi başhekimliği tarafından Nuriye Gülmen’in mahkemeye getirilmesinin sağlık yönünden uygun olmadığı yönünde görüş bildirildiği öğrenildi. Semih Özakça duruşma salonuna getirildi.

Saat 11.00 gibi başlayan duruşmada, verdiği ifadelerle pek çok kişinin tutuklanmasına sebep olan, Özakça’nın ‘iftiracı’ olarak tanımladığı ‘itirafçı tanık’ Berk Ercan, duruşmaya SEGBİS ile bağlanarak ifade verdi. Ercan şunları söyledi;

“Semih Özakça’yı bir iki kez gördüm. Herhangi bir bilgiye sahip değilim. Semih ve Acun hakkında herhangi bir örgüt bağı olduğunu bilmiyorum. Nuriye Gülmen’i İstanbul’dan tanıyorum. Nuriye ile Berkin Elvan’ın ölümü üzerine tanıştık. Nuriye’nin evinde kaldım ama adresi bilmiyorum. Nuriye ile telefon temasım olmadı. Nuriye açlık grevini kendi kafasından başladığını düşünüyorum. Açlık grevlerinin başlaması konusunda örgüt talimatı olduğu konusunda doğrudan bilgim yok. Semih’i parkta sadece 2 kez gördüm. Başka bilgim yok.”

Nuriye ve Semih’in avukatları Berk Ercan’a sorular sordu. Avukatlar, tanık Berk Ercan’ın 2014 Aralık İzmir’de mahkemeye verdiği yeminli ifadesini sundu.

‘BENİ GÖRDÜĞÜNÜ SÖYLEDİĞİ İTARİHTE ASKERDİM’

Semih Özakça söz aldı: Tanık Berk Ercan’ın yaptığı düşüklüktür, alçaklıktır. Yaptığı itirafçılık değil, iftiracılıktır. İstanbul’a bir kez gittim. Ama ne tanığı gördüm, ne o parka gittim. Berk Ercan’ın beni gördüğünü söylediği tarihte ben askerdim.

GÜLMEN’İN İFADESİ MAHKEMEYE 4 GÜN KALA ALINMAK İSTENMİŞTİ

Duruşmaya 4 gün kala 16 Ekim’de savcılık kararıyla Gülmen’in ifadesi alınmak istenmiş ancak Gülmen savcıya ifade vermeyi reddederek tahliyesini talep etmişti.

Gülmen’in götürülmediği ikinci duruşmaya sadece Semih Özakça katılmış, savunmasında “Savunma yapması gereken, ufak bir açıklama bile yapmadan koltuklarında oturan AKP iktidarıdır” diyerek işlerine geri dönene kadar açlık grevine devam edeceklerini açıklamıştı. Özakça, sözlerini “Verin kararınızı perde kapansın” diyerek sonlandırmıştı.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -