Kuzey Teve

Gülmen ve Özakça mahkemeye getirilmiyor

Gülmen ve Özakça mahkemeye getirilmiyor
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
91 views
03 Ocak 2021 - 12:56
Spread the love

 190 gündür açlık grevi yapan Nuriye Gülmen ile öğretmen Semih Özakça bugün ilk kez hakim karşısına çıkacaktı. Ancak ilginç bir gerekçeyle mahkemeye getirilmeyecekler.

SİBEL HÜRTAŞ


GÜNCEL – KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönebilmek için 190 gündür açlık grevi yapan Nuriye Gülmen ile öğretmen Semih Özakça bugün ilk kez hâkim karşısına çıkacaktı. Ancak andarmanın dün akşam mahkemeye başvurusu üzerine açlık grevinin 190. gününü geride bırakan iki eğitimci mahkemeye getirilmeyecek.

İki eğitimcinin katılmak istemelerine rağmen getirilmeyeceği dava  Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün saat 13.30’da görülecek.

Gülmen ve Özakça’nın davaya hakim avukatları ise önceki gün yapılan polis operasyonu ile gözaltına alınmıştı. Yaşanan gözaltıların ardından çeşitli avukat grupları davaya katılma kararı aldı. Duruşmaya getirilmeyeceği açıklanan Gülmen ve Özakça’yı bu gün kalabalık bir avukat grubunun savunması bekleniyor.

KARAR JANDARMANIN İTİRAZI ÜZERİNE ALINDI

CHP İstanbul Milletvekili ve Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Üyesi Barış Yarkadaş, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın bugün Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, personel yetersizliği nedeniyle getirilmemesi için Jandarma’nın Mahkemeye başvurduğunu söyledi.

Yarkadaş, “Nuriye ile Semih, bugün hakim önüne çıkacak ve asılsız suçlamaları çürütecekti. Ancak; her iki ismin savunma hakkı engelleniyor. Savunma hakkına yönelik engellerden biri; on sekiz avukatın gözaltına alınmasıydı. Bu aynı zamanda mahkeme heyetine de örtülü gözdağıydı. On sekiz avukatın duruşmaya iki gün kala gözaltına alınması üzerinden, ilgili tüm kurumlara açık-örtülü mesaj verildi ve çerçeve çizildi. Bu mesaj yerine ulaşmış olacak ki; etkisi ilk olarak kendisini Nuriye ve Semih’i mahkemeye getirecek olan jandarmada gösterdi” dedi.

JANDARMADAN İLGİNÇ GEREKÇE

Ankara Jandarma Komutanlığı’nın, mahkemeye “Yeterli personelim yok” gerekçesini gösterdiğini Nuriye Gülmen ile Semih Özakça’yı duruşmaya getiremeyeceğini bildirdiğini söyleyen Yarkadaş, şunları kaydetti: “Jandarma Komutanlığı, aynı yazıda, “Nuriye ve Semih’in kaçırılabileceği”ni de öne sürdü. Yazıda provokasyon ihtimalinden vs söz edildi. Mahkeme heyeti şimdi ne yapacağını düşünüyor. Çünkü; oturumun açılabilmesi için, tutukluların salonda olması gerekiyor. Nuriye ve Semih, duruşmaya getirilmezse yargılama da başlayamayacak. Böylece iki öğretim üyesinin savunma / aklanma hakkı gasp edilecek.”

ADALET İÇİN CANINI ORTAYA KOYANLARIN YANINDA OLALIM

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı da davaya geniş katılımın büyük önemi olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Fincancı, “Olanağı olan herkes duruşmada hazır bulunmalı. Bu dava, her birimizin davasıdır. Tüm adaletsizliklere karşı canını ortaya koymuş gencecik insanlarımızı yaşatmak için yanlarında olmalı, sesimizi seslerine katmalıyız” dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -