Kuzey Teve

Gıda işçileri örgütlenmeyi konuştu

Gıda işçileri örgütlenmeyi konuştu
Gençağa Karafazlı( karafazli@msn.com )
168 views
02 Ocak 2021 - 23:33
Spread the love

DİSK/Gıda-İş Ege Bölge Şubesinin Turgutlu’da CP ile başlayan örgütlenme çalışması başka işyerleri ve iş kollarında da etkili olmaya başladı. Aylardır sürdürülen çalışma kapsamında Turgutlu Öğretmenevinde yapılan işçi toplantısına Banvit ve tuğla işçileri de katıldı. Toplantıda konuşan Gıda-İş Ege Bölge Başkanı Gürsel Köse, CP’de örgütlenme sürecinde gelinen aşamaya ilişkin bilgi verdi. 

Patronun Öz Gıda-İş Sendikasını devreye sokması ile işçilerin kafasının karıştırıldığını ve bu durumdan patronun faydalandığını söyleyen Köse, “Öz Gıda-İş, ‘Patronun dayattığı bireysel sözleşmelere imza atın, biz gelince (Kaldırılmasını kabul etmiş olacağınız) ikramiyeleri alırız’ demekle nasıl bir sendikacılık yapacağını gösteriyor” dedi. 

ÖZ GIDA-İŞ ‘İMZA ATIN’ DİYOR

Kendilerinin DİSK/Gıda-İş olarak başından beri işçilerin kazanılmış hakkı olan 4 ikramiyenin kaldırılmasına “hayır” dediklerini belirten Köse, “Bireysel sözleşmelere imza atmamayı, birlikte hareket ettiğimizde bu hakkı koruyabileceğimizi, elimizdeki hakları korumayı başarırsak yeni haklar kazanacağımızı söylüyoruz. Sendika sizin birliğinizdir ve sendikamız bugüne kadar olduğu gibi bütün kararları sizinle alır” dedi. 
Eğitim Sen Eğitim Uzmanı Doç. Dr. Erkan Aydoğanoğlu da işçilere sendikaların ortaya çıkışı, sendikal örgütlenmenin önemi ve sendikanın ne olduğu konusunda bilgiler vererek, patronun getirdiği sendikadan işçiye hayır gelmeyeceğini belirtti. Aydoğanoğlu, sarı sendikacılığın tarihte nasıl ortaya çıktığını anlattı. Asgari ücretteki aldatma ve kıdem tazminatının fona devredilmesinin işçilere ne getireceğine de değinen Aydoğanoğlu, “İşçi sınıfının örgütlenerek mücadele etmekten başka seçeneği yok” dedi. 
Toplantıda söz alan işçiler de işyerinde usta ve müdürlerin Öz Gıda-İş Sendikasına geçilmesi için baskı yaptığını, işten çıkartılmakla tehdit edildiklerini dile getirdi. İşçiler, konuyla ilgili toplantıya katılan avukata sorular yöneltti. (Manisa/EVRENSEL)

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -